Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Ako bude vyzerať oceánska biodiverzita o desať rokov? Zavážia tieto faktory

Ťažba lítia z hlbokého mora, nadmerný rybolov či neočakávané dopady požiarov patria medzi pätnásť potenciálnych budúcich problémov, na ktoré odborníci upozorňujú.

Ako bude vyzerať oceánska biodiverzita o desať rokov? Zavážia tieto faktory

Foto: Pexels

Včasným zásahom môžeme ochrániť biodiverzitu

Medzinárodný tím expertov z Cambridgeskej univerzity vytvoril zoznam pätnástich faktorov, o ktorých sa dá predpokladať, že budú mať významný vplyv na biodiverzitu v morských a pobrežných oblastiach v priebehu nasledujúcich piatich až desiatich rokov.

Zameriavajú sa na monitorovanie situácie a identifikáciu problémov, ktorým sa v súčasnosti nevenuje veľká pozornosť, no je pravdepodobné, že v nasledujúcom desaťročí budú závažné. Cieľom výskumníkov je zvýšiť povedomie, podporiť investície do včasného hodnotenia potenciálnych rizík a podnietiť zavedenie opatrení skôr, ako budú mať problémy zásadný vplyv na biodiverzitu.

Spoluautor štúdie James Herbert-Read z Univerzity v Cambridgi uvádza, že morské a pobrežné ekosystémy čelia mnohým novovznikajúcim problémom, ktoré ešte nie sú dostatočne preskúmané, no môžu zasiahnuť biodiverzitu.

„Vytýčením budúcich problémov poukazujeme na to, kde je potrebné vykonať zmeny dnes, v monitorovaní aj opatreniach, aby sme ochránili morské a pobrežné ekosystémy,“ hovorí vedec.

Potenciálne budúce problémy analyzovalo tridsať odborníkov na morské a pobrežné systémy z jedenástich krajín z celého sveta, ako vedci, tak aj tvorcovia politík. Závery, ku ktorým dospeli, boli uverejnené v časopise Nature Ecology and Evolution – štúdiu si môžete stiahnuť tu.

Ťažba lítia a alternatívne plasty

Hneď niekoľko identifikovaných problémov súvisí s využívaním oceánskych zdrojov. Napríklad hlbokomorské soľné jazerá sú jedinečnými ekosystémami, ktoré obývajú rozmanité živočíšne druhy a zároveň sa v nich vo vysokých koncentráciách vyskytujú soli obsahujúce lítium.

Vedci predpokladajú, že rastúci dopyt po lítiu pre batérie elektrických vozidiel môže tieto prostredia ohroziť. Odporúčajú preto, aby boli pred začatím využívania tohto hlbokomorského zdroja zavedené pravidlá hodnotenia biodiverzity.

Okrem toho tiež poukazujú na potenciálny vplyv nových biologicky odbúrateľných materiálov na oceán. Niektoré z týchto materiálov sú totiž pre morské živočíchy toxickejšie ako bežné plasty.

James Herbert-Read vysvetľuje: „Vlády vyvíjajú tlak na používanie biologicky odbúrateľných materiálov, no nevieme, aký vplyv môžu mať tieto materiály na život v oceánoch.“

Foto: Pexles

Lesné požiare

Vedci sa obávajú aj lesných požiarov, kú ktorým pod vplyvom klimatickej zmeny dochádza čoraz častejšie a vo väčšom rozsahu. Požiare nielen ohrozujú ľudské životy, no tiež pri nich dochádza k uvoľňovaniu uloženého uhlíka a aerosólov. Tieto častice obsahujú živiny v rozpustnej podobe, napríklad dusík, fosfor a stopové materiály ako meď, olovo či železo.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prístroj „ovoniava“ morskú vodu a zisťuje jej zloženie. Môže identifikovať nové liečivá

Prístroj „ovoniava“ morskú vodu a zisťuje jej zloženie. Môže identifikovať nové liečivá

Zariadenie koncentruje molekuly, ktoré vypúšťajú organizmy žijúce v oceáne. Možno sa medzi nimi nachádzajú potenciálne farmaceutiká.

Ložiská podzemnej vody sa celosvetovo zmenšujú. Dochádza k poklesu pôdy, varuje štúdia

Ložiská podzemnej vody sa celosvetovo zmenšujú. Dochádza k poklesu pôdy, varuje štúdia

Vedci pomocou dostupných dát a počítačových modelov prvýkrát zmapovali kapacitu vodonosnej vrstvy naprieč kontinentmi.

Po Andrejovi Kasanovi vláda vymenovala ďalšieho splnomocnenca v oblasti vôd

Po Andrejovi Kasanovi vláda vymenovala ďalšieho splnomocnenca v oblasti vôd

Vo funkcii splnomocnenca skončil Roman Havlíček, ktorého odvolali aj z funkcie riaditeľa sekcie vôd na MŽP SR.