Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Európski vedci zistili, ako riešiť večne skloňovaný problém s PFAS

Problémy, ktoré spôsobujú takzvané perfluóralkylované a polyfluóralkylové zlúčeniny, si čoraz viac uvedomuje aj Európska únia. Nová metóda prináša prelom v odstraňovaní týchto kontaminantov.

Európski vedci zistili, ako riešiť večne skloňovaný problém s PFAS

Foto: Depositphotos

Európski vedci vyvinuli nákladovo efektívne a ľahko použiteľné riešenie úpravy vody prostredníctvom cieleného zachytávania mikropolutantov z priemyselných odpadových vôd.

Mikropolutanty sú chemikálie, ktoré sa vyskytujú v životnom prostredí v dôsledku ľudskej činnosti, ale s koncentráciami na stopových úrovniach.

Tisíce chemikálií patria do tejto kategórie a pozostávajú z čisto syntetických chemikálií, ako sú perfluóralkylované a polyfluóralkylové zlúčeniny (PFAS), alebo farmaceutické zlúčeniny, ako sú antibiotiká alebo estrogény.

Vlaňajšia kontrola účelnosti Európskej komisie dospela k záveru, že pokiaľ ide o chemické znečistenie, právne predpisy sa zameriavajú na niektoré menej relevantné staršie znečisťujúce látky, pričom nedostatočne riešia množstvo znečisťujúcich látok vzbudzujúcich obavy, ako sú práve farmaceutické výrobky, mikroplasty či spomínané PFAS.

Podľa OECD je v súčasnosti známych asi 4 730 látok, ktoré patria do veľkej rodiny PFAS. Najviac využívané molekuly v rôznych priemyselných odvetviach sú PFOA (kyselina perfluóroktánová) a PFOS (perfluoroktansulfonan).

Majú široké využitie v priemyselných a spotrebných aplikáciách vrátane prípravkov na ochranu textílií a kobercov proti znečisteniu, hasiacich pien, povrchovo aktívnych látok pre banský a ropný priemysel, leštidiel na podlahu či insekticídov.

Sú odolné a sú takmer všade

PFAS ako skupina znečisťujúcich látok v životnom prostredí si získala zvýšenú pozornosť z dôvodu ich potenciálu bioakumulácie, ich perzistencie v životnom prostredí, potenciálnej toxicity a vysokej rozpustnosti vo vode.

Tieto zlúčeniny boli v globálnom meradle nájdené takmer všade – v povrchových vodách, sedimentoch, vzduchu, pôde, kaloch a ľadovcoch, ako aj v divokej prírode a v ľuďoch.

Ich prítomnosť bola dokonca zistená aj v pitnej vode v dôsledku kontaminácie podzemných alebo povrchových vôd.

Ukázalo sa, že predstavujú vážne zdravotné riziká pre ľudí, ktorí sú ich prítomnosti vystavení, a súvisia s ochorením štítnej žľazy, reprodukčnými abnormalitami, rakovinou a potlačenou imunitnou odpoveďou.

Využili metódu bioinžinierstva

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.