Únia chce prehodnotiť zoznamy znečisťujúcich látok v európskych vodách | VODA-PORTAL.SK
Vodovody - kanalizace 2023
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Únia chce prehodnotiť zoznamy znečisťujúcich látok v európskych vodách

Súčasná legislatíva nedostatočne rieši znečisťujúce látky vzbudzujúce obavy. Únia chce tieto zoznamy prehodnotiť.

Únia chce prehodnotiť zoznamy znečisťujúcich látok v európskych vodách

Foto: Depositphotos

Európska komisia predstavila iniciatívu integrovaného vodného manažmentu, ktorá je zameraná na prijatie zoznamu sledovaných látok na monitorovanie kontaminantov vzbudzujúcich veľké obavy (odkaz na celú iniciatívu nájdete na konci článku).

V širšom kontexte ďalšieho vývoja v oblasti chemickej politiky je cieľom tejto iniciatívy posilnenie existujúcich právnych predpisov EÚ na ochranu životného prostredia a ľudského zdravia pred nepriaznivými účinkami znečistenia vody.

Nedávna „kontrola účelnosti“ Európskej únie zistila, že právne predpisy EÚ v oblasti vody sú vo všeobecnosti vhodné na daný účel.

Je však potrebné zlepšiť aspekty, ako sú investície, vykonávanie pravidiel, integrácia cieľov v oblasti vody do iných politík, chemické znečistenie, administratívne zjednodušenie či digitalizácia.

Najnovšia iniciatíva Európskej komisie sa zaoberá práve zisteniami o chemickom znečistení a zákonnou povinnosťou pravidelne prehodnocovať zoznamy prioritných látok a látok znečisťujúcich podzemné vody.

Preskúmanie zoznamov znečisťujúcich látok je nevyhnutné

Od roku 2000 je Rámcová smernica o vode (RSV) hlavným právnym nástrojom na ochranu vôd v Európe, ktorú podporujú jej „dcérske smernice“, smernica o environmentálnych normách kvality (EQSD) a smernica o ochrane podzemných vôd (GWD).

Ochranu vody ďalej podporujú aj právne predpisy v oblasti priemyselných emisií, nariadenie EÚ o zriadení Európskeho registra uvoľňovania a prenosov znečisťujúcich látok (E-PRTR), nariadenie o ortuti a ďalšie nástroje.

Spoločne zabezpečujú integrovaný prístup k vodnému hospodárstvu, ktorý rešpektuje integritu celých ekosystémov, a to aj prostredníctvom regulácie jednotlivých znečisťujúcich látok a stanovenia zodpovedajúcich regulačných noriem.

RSV a EQSD identifikujú takzvané prioritné látky, pre ktoré musia byť splnené normy v povrchových vodách a ktorých emisie musia byť znížené alebo (v prípade prioritných nebezpečných látok) postupne zastavené.

GWD stanovuje normy pre pesticídy a dusičnany v podzemných vodách a určuje minimálny počet ďalších látok, pre ktoré by členské štáty mohli zvážiť stanovenie prahových hodnôt.

Podľa smerníc je Komisia zo zákona povinná tieto zoznamy znečisťujúcich látok pravidelne prehodnocovať každých šesť rokov.

Výsledky kontroly účelnosti vodnej legislatívy EÚ z roku 2019, ktorá sa týkala rámcovej smernice o vode spolu s EQSD, GWD a smernicou o povodniach, potvrdili potrebu preskúmať zoznamy z hľadiska vedeckého vývoja.

Komisia zohľadní aj farmaceutiká

 
 

Zostáva vám 76% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Nedostatky v oblasti manažmentu povodňových rizík nám už dlhšiu dobu vyčíta Európska komisia.

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Svetový deň vody každoročne pripadá na 22. marec. Slovenský vodohospodársky podnik však pre verejnosť pripravil nie deň, ale týždeň sprievodných podujatí na území celého Slovenska.

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Vládny návrh zákona, ktorý mal reflektovať aj na oblasť ochrany vôd, protipovodňové opatrenia či manažment dažďových vôd, neprešiel do druhého čítania v NR SR o jediný hlas.