Macro Components
INNOGY
INECS

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

EEA si posvietila na kontamináciu v Baltskom, Čiernom, Stredozemnom mori a v oblasti Severovýchodného Atlantiku. Európa tak napriek postupnému znižovaniu kontaminácie stanovené ciele do roku 2021 pravdepodobne nesplní.

Európske moria sú znečistené, problémy spôsobujú hlavne kovy

Foto: Pixabay

Európske moria sú výrazne znečistené. Prevažujú najmä kovy, problémom sú však aj iné kontaminanty. Vyplýva to z najnovšej správy, ktorú zverejnila Európska environmentálna agentúra (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Existuje určitá spoločná vízia dosiahnuť stav čistých a netoxických morí. Ich kontaminácia syntetickými látkami, ako aj ťažkými kovmi je však v Európe aj naďalej veľkým problémom. Podľa najnovšej správy Európskej environmentálnej agentúry (EEA) má 75 až 96 % hodnotených morských celkov problém s kontamináciou.

Hodnotenie EEA s názvom Kontaminanty v európskych moriach je prvým pokusom o dôsledné mapovanie kontaminácie v európskych regionálnych moriach a kontrolu trendov v dlhodobo prítomných nebezpečných látkach.

Hodnotenie je založené na verejne dostupných monitorovacích údajoch, primárne zozbieraných v kontexte Rámcovej smernice o vode a smernice o morskej stratégii.

Najviac znečistené je Baltské more

Zo správy vyplýva, že všetky štyri regionálne moria v Európe majú veľký problém s kontamináciou, ktorá sa pohybuje od 96 % hodnotenej oblasti v Baltskom mori a 91 % v Čiernom mori až po 87 % v Stredozemnom mori a 75% v oblasti Severovýchodného Atlantiku.

Vo všetkých štyroch moriach vo všeobecnosti kontaminácia klesá, hoci je zrejmé, že miera insekticídu DDT je v Stredozemnom mori v najlepšom prípade stabilizujúca.

DDT je veľmi účinný prostriedok pri ničení škodcov, je veľmi toxický pre hmyz a je lacný na výrobu. Táto látka je navyše veľmi perzistentná a dlhodobo pôsobí v životnom prostredí.

Napriek tomu, že poľnohospodárske využitie DDT bolo vo väčšine vyspelých krajín už dávnejšie zakázané, môže byť stále zistené vo vzorkách odobratých z pôdy, z vody a z tela zvierat. Jeho prítomnosť je navyše zistiteľná aj u ľudí.

Foto: EEA

Zdá sa tiež, že koncentrácie niektorých dobre známych znečisťujúcich látok, ako je kadmium a ortuť, klesajú, ale v mnohých oblastiach nie dostatočne na to, aby Európa dosiahla dohodnuté prahové hodnoty.

Únia do roku 2021 ciele nesplní

Správa EEA porovnáva informácie so siedmimi medzinárodnými politickými cieľmi súvisiacimi s kontamináciou v morskom prostredí. Jej výsledky poukazujú na to, že ani jeden zo siedmich cieľov sa pravdepodobne do roku 2020 až 2021 nepodarí naplniť.

Spôsob, akým sa znečisťuje morské prostredie, sa musí zásadne zmeniť, uvádza správa. Mnohé perzistentné látky napríklad zostávajú v morských ekosystémoch, takže na dosiahnutie dlhodobých politických záväzkov je v prvom rade nevyhnutné vyhnúť sa ich používaniu.

Správa o znečisťujúcich látkach je prvou zo série pripravovaných hodnotení EEA o morskom prostredí. Po ňom budú nasledovať hodnotenia eutrofizácie, morskej biodiverzity, potenciálnych kombinovaných účinkov viacnásobných ľudských tlakov, ale aj trvalo udržateľného využívania.

Vplyvy aj na ľudské zdravie

Znečistenie morí nepredstavuje problém len pre ekosystém. Tam, kde sa v potravinovom reťazci akumulujú kontaminanty, môžu ovplyvniť aj zdravie ľudí, čoho príkladom je prítomnosť ortuti v rybách.

Účinky vysokých koncentrácií ťažkých kovov zahŕňajú zníženú kognitívnu schopnosť (olovo, ortuť), poškodenie centrálneho nervového systému (ortuť) a zníženú pevnosť kostry (kadmium) alebo dokonca smrť.

Podobným príkladom je aj dioxín, ktorý vzniká ako vedľajší produkt z emisií. Zvýšené koncentrácie dioxínov v morských živočíchoch môžu ovplyvniť kvalitu tehotenstva a viesť k mnohým poruchám vrátane rakoviny.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

Bratislavský mestský kontrolór prišiel na závažné zistenia.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

Najvyššie výdavky zaznamenali v Žilinskom kraji.

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Celkové prostriedky však medziročne poklesli.