Macro Components
INNOGY
BELIMO

Eurofondy poputujú do budovania vodovodov a kanalizácií v marginalizovaných komunitách

Prostriedky z eurofondov predstavujú viac ako 17 miliónov eur.

Eurofondy poputujú do budovania vodovodov a kanalizácií v marginalizovaných komunitách

Foto: Depositphotos

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky nedávno vyhlásilo výzvu na dobudovanie inžinierskych sietí v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít (MRK).

Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja tak poputuje finančná pomoc obciam a mestám na to, aby mohli zlepšiť svoje podmienky bývania, čoho neoddeliteľnou súčasťou je aj prístup k pitnej vode a kanalizačnej infraštruktúre (odkaz na celé znenie výzvy nájdete na konci článku).

„Obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít často žijú v provizórnych obydliach s minimálnym hygienickým štandardom. Obmedzený prístup k pitnej vode a k hygienickým zariadeniam má negatívny dosah na celkovú spoločnosť obyvateľstva. Zabezpečenie prístupu k pitnej vode a kanalizácii pomôže vyriešiť mnohé problémy v oblasti životných podmienok, ako aj integrácii MRK,“ konštatuje rezort vnútra.

Viac ako sedemnásť miliónov eur

Vzhľadom na to, že prístup k pitnej vode a kanalizačným sieťam chýba v niektorých prípadoch aj v častiach obcí s nerómskou komunitou, rezort umožnil podporiť čiastočne aj investície v častiach obce, ktoré neobýva táto časť populácie, čo môže napomôcť k zmierneniu segregácie marginalizovanej rómskej komunity a k lepšiemu vzájomnému spolužitiu väčšiny s menšinou.

Na túto výzvu je zo zdrojov Európskej únie určený objem 17,5 milióna eur. Oprávnenými žiadateľmi sú v tomto prípade vybrané obce a mestá z Atlasu rómskych komunít, ako aj obce z iniciatívy Catching-up Regions, ktorá pochádza z dielne Európskej komisie a je realizovaná v spolupráci so Svetovou bankou, pričom jej cieľom je pomôcť „dobiehajúcim“, respektíve zaostávajúcim regiónom.

Novinkou vyhlásenej výzvy je však práve možnosť financovania pomernej časti oprávnených výdavkov aj v lokalitách mimo marginalizovanú rómsku komunitu.

„Zabezpečenie odvádzania a čistenia odpadových vôd vyrieši mnohé problémy v oblasti života separovaných a segregovaných marginalizovaných rómskych komunít, ktoré úzko súvisia s dodržiavaním hygienických štandardov, ale aj celkovou životnou úrovňou, a to hlavne v súčasnej situácii, kedy čelíme vírusovej pandémii spôsobenej novým koronavírusom,“ povedala generálna riaditeľka sekcie európskych programov Adela Danišková.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.