INNOGY
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Vedci prestavujú efektívnu metódu odželeznenia podzemných vôd

Šamotové granule s upraveným povrchom pri filtrovaní výrazne zvyšujú účinnosť odstraňovania železa rozpusteného v podzemných vodách.

Vedci prestavujú efektívnu metódu odželeznenia podzemných vôd

Foto: Depositphotos

Podzemná voda je často železitá

Rusko-bieloruský tím výskumníkov predstavuje novú metódu odželeznenia podzemných vôd. Zistenia, ktoré opisujú v štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Journal of Environmental Chemical Engineering ukazujú, že modifikované žiaruvzdorné šamotové granule zvyšujú účinnosť odželeznenia vody až o 78 %, vďaka čomu sa podzemné vody stávajú pitnými.

Podzemná voda je jedným z najčistejších prírodných zdrojov pitnej vody. Zároveň je však často potrebné ju pred tým, ako je vhodná na ľudskú spotrebu, odželezniť, teda odstrániť z nej rozpustené ióny železa.

Obsah železa v podzemnej vode môže dosiahnuť 40 mg/l či viac, pričom v súlade s požiadavkami Svetovej zdravotníckej organizácie je prípustný obsah železa v pitnej vode 0,2 mg/l. Aby bolo možné takúto vodu bezpečne používať, treba ju najprv vyčistiť.

Karty zamieša spaľovacia syntéza

V súčasnosti je najbežnejšou metódou odstraňovania prirodzene sa vyskytujúceho železa z vody oxidácia kyslíkom alebo inými oxidačnými činidlami, napríklad draslíkom, chlórom alebo ozónom.

Tento proces zahŕňa oxidáciu rozpustných foriem železa na nerozpustné formy a ich následné odstránenie filtráciou. Vykonáva sa pomocou odželezňovacích filtrov naplnených granulovaným kremenným pieskom, rôznymi druhmi uhlia či žulovej drviny.

Účinnosť odželeznenia je možné zvýšiť aj povrchovou úpravou náplní filtra, pričom najčastejšie sa upravený materiál namáča do roztokov kovových solí, po čom nasleduje dlhé sušenie a kalcinácia. Tento postup je energeticky aj časovo veľmi náročný.

Za účinnejšiu a rýchlejšiu alternatívu sa považuje spaľovacia syntéza, ktorá sa zakladá na homogénnom miešaní počiatočných zložiek vo vodnom roztoku a ich spaľovaní vo vysoko exotermickej oxidačno-redukčnej reakcii.

Celý proces spaľovacej syntézy vrátane zahrievania, priebehu reakcie a ochladenia trvá iba niekoľko sekúnd, najviac desať minút. Okrem energetickej účinnosti má metóda niekoľko ďalších výhod, napríklad nízke náklady a dostupnosť používaných chemikálií, dá sa opakovať a prispôsobiť na syntézu rôznych nanomateriálov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.