Macro Components
INNOGY
BELIMO

Detekciu kontaminantov vo vode uľahčí fluorescenčná metóda

Kanadskí vedci vyvinuli nový spôsob identifikácie znečisťujúcich látok vo vode. Zakladá sa na jednoduchom presvietení vzorky lúčom svetla.

Detekciu kontaminantov vo vode uľahčí fluorescenčná metóda

Foto: Pexels

Kontaminanty odrážajú špecifické svetlo

Kľúčom k detekcii prítomnosti uhľovodíkov a pesticídov v potenciálne kontaminovanej vode môže ich byť presvietenie lúčom svetla. Vedci z University of British Columbia testujú používanie fluorescencie na monitorovanie kvality vody a výsledky sú podľa nich veľmi sľubné.

Keď vodu presvieti lúč svetla, excituje elektróny v molekulách určitých zlúčenín, čo spôsobí, že začnú vyžarovať svetlo. Každé vyžarované svetlo je špecifické ako odtlačok prstu a týmto spôsobom je možné ho použiť na identifikáciu jednotlivých kontaminantov.

„Problém s použitím tohto fluorescenčného postupu je, že pre každý zdroj vody sú obvykle typické isté kontaminanty. To znamená, že musíme parametre postupu vždy nastaviť pre konkrétny zdroj vody a predvídať, aké konkrétne kontaminanty chceme hľadať,“ vysvetľuje Nicolas Peleato, ktorý pôsobí ako docent na fakulte inžinierstva v rámci University of British Columbia.

Medzi vzorkami vyhľadávajú podobnosti

„V rámci nášho najnovšieho výskumu sme vyvinuli metódu spracovania údajov, ktorá rozširuje účinnosť identifikácie z jedného zdroja vody na ďalšie,“ dodáva.

V praxi to znamená, že týmto novým spôsobom práce s dátami je možné vyhnúť sa zdĺhavým odhadom na začiatku procesu. Nicolas Peleato uvádza, že každý zdroj vody má mierne odlišné zloženie organických zlúčenín, ktoré môžu skryť signály, ktoré vysielajú niektoré kontaminanty.

Kalibrácia metódy pre každý zdroj vody je preto rozhodujúca pre presnosť detekcie znečisťujúcich látok. Pomocou algoritmov strojového učenia navrhli docent Peleato a jeho doktorandka Ziyu Li metódu, ktorá poskytuje riešenie problému, ktorý predstavujú špecifické charakteristiky jednotlivých zdrojov, prostredníctvom zobrazenia ich podobností.

Podľa doktorandky metóda zatiaľ nie je úplne univerzálna, no blíži sa tomu: „Zavedením procesu, ktorý identifikuje podobné vzorce pri rôznych zdrojoch vody, sa detekcia fluorescencie stáva dostupnou možnosťou presnej detekcie prítomnosti uhľovodíkov a pesticídov v reálnom čase.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.