INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Foto: Pexels

Displej ako senzor

Vedci z Cambridgeskej univerzity tvrdia, že technológia dotykovej obrazovky, ktorú dnes majú všetky smartfóny a tablety, by bez potreby akýchkoľvek úprav mohla slúžiť ako výkonný senzor. V novej štúdii opisujú, ako sa dá obyčajný dotykový displej použiť na identifikáciu prítomnosti bežných iónových kontaminantov v pôde alebo pitnej vode.

Na obrazovku stačí kvapnúť tekutú vzorku, keďže citlivosť snímača dotykového displeja je porovnateľná s typickým laboratórnym vybavením. To by mohlo byť veľmi užitočné predovšetkým v prostrediach s obmedzenými zdrojmi.

Vedci tvrdia, že na základe ich zistenia by jedného dňa mohla fungovať široká škála snímacích aplikácií vrátane biosenzorov alebo by sa telefón mohol premeniť na lekárske diagnostické zariadenie. Výsledky výskumu boli publikované v časopise Sensors and Actuators B.

Obrazovka má čítať elektrolyty

Technológia dotykovej obrazovky je už v našom každodennom živote všadeprítomná. Displej typického smartfónu je pokrytý elektródovou mriežkou a keď prst naruší miestne elektrické pole týchto elektród, telefón signál zachytí.

Rôzne tímy výskumníkov sa už v minulosti snažili využiť smartfóny na snímanie, no väčšinou zapájali fotoaparát zariadenia alebo bol potrebný zásah do obrazovky.

„Chceli sme vedieť, či môžeme s touto technológiou interagovať iným spôsobom, bez toho, aby sme museli zásadne meniť displej. Napadlo nám, či by dotyková obrazovka namiesto interpretácie signálu z ľudského prsta nemohla čítať elektrolyty, keďže tieto ióny tiež interagujú s elektrickými poľami,“ hovorí Dr. Ronan Daly, ktorý výskum viedol.

Merali interakciu s elektrickým poľom

Vedci najprv vypracovali počítačové simulácie, ktoré následne overili pomocou špeciálne upravenej dotykovej obrazovky podobnej tým v telefónoch a tabletoch, ktorú poskytli dvaja britskí výrobcovia.

Vedci na obrazovku pipetou naniesli rôzne kvapaliny, zmerali zmenu kapacitancie a zaznamenali merania z každej vzorky pomocou štandardného testovacieho softvéru na dotykové obrazovky. Každá tekutina interagovala s elektrickými poľami obrazovky odlišne v závislosti od koncentrácie iónov a ich náboja.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Elektrochemická reakcia umožní produkciu amoniaku z odpadových vôd

Udržateľný systém je poháňaný slnečnou energiou, ktorá dusičnany z odpadovej vody premieňa na amoniak.

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Znečistenie a bariéry sú kľúčovými problémami pre vody v Európe, tvrdí EEA

Okrem poľnohospodárskeho znečistenia je stále veľkým problémom aj nedostatočne vyčistená odpadová voda.

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Vládny kabinet schválil dôležité zmeny vo vodárenstve

Povinnosť vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií vytvárať účelovú finančnú rezervu prešla aj napriek kritike zo strany samospráv.