Medzi témami podujatia nechýbali aktuálne zmeny legislatívy, možnosti financovania cez Envirofond, novinky z prostredia vodárenstva či praktické skúsenosti s prevádzkovaním ČOV.
V poradí 53. ročník konferencie vodohospodárov v priemysle sa uskutočnil začiatkom tohto týždňa (7. až 9. novembra) vo Vyhniach. Po krátkej covidovej pauze prebehol prezenčnou formou a priniesol množstvo zaujímavých a podnetných tém nielen pre vodohospodárov, ale aj pre obce či štátnu správu.
Medzi odbornými hosťami konferencie bolo viacero zástupcov Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), ale nechýbali ani predstavitelia vodární, firiem z rôznych odvetví vodohospodárstva a priemyslu.
To najzaujímavejšie z odborných prednášok predstavíme už čoskoro v článkoch. Teraz prinášame krátku rekapituláciu hlavných tém aktuálneho ročníka.
Aké témy otvorila tohtoročná konferencia?
Konferencia vodohospodárov odštartovala v pondelok podvečer diskusiou o novinkách, ktoré prináša nová smernica o priemyselných emisiách a o stave revízií BREF a zverejňovaní záverov o BAT.
Ondrej Paštrnák z Vodohospodárskej výstavby taktiež informoval o progrese v rámci projektu Modernizácia a inovácia plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo. Viac si môžete prečítať v tomto článku.
Oficiálny program odštartoval v utorok ráno za účasti zástupcov envirorezortu. V programe nechýbali informácie o plánovaných aj nedávno prijatých legislatívnych zmenách v oblasti vôd, pričom značná časť programu sa venovala aj odpadovej legislatíve, najmä nedávnej reforme nakladania so stavebným odpadom.
Zástupcovia Environmentálneho fondu predstavili, s akými dotačnými výzvami môžu obce počítať v budúcom roku a aké novinky ich čakajú.
Ivana Mahríková z Asociácie vodárenských spoločností vysvetlila, čo prinesie cenová regulácia v novom regulačnom období, ktoré odštartuje od budúceho roka. Načrtla, aké benefity môže priniesť pre vodárne, ale aj to, pred akými výzvami stoja vodárenské spoločnosti.
Šéf enviropolície Mário Kern predstavil niekoľko názorných prípadov, ktorými sa musel úrad kriminálnej polície zaoberať v súvislosti s trestnými činmi v oblasti vôd.
Marcela Domčeková zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) predstavila praktické skúsenosti pri schvaľovaní havarijných plánov.
Pomerne netradičnou témou bol pohľad na vodný zákon z hľadiska prevádzkovania lyžiarskych stredísk. Gabriela Ganse zo SIŽP poukázala, že tu často dochádza k porušeniam viacerých ustanovení. Ide pritom o formu rekreačného priemyslu, ktorá má výrazné vplyvy nielen z hľadiska odberov vôd, ale aj z hľadiska produkcie odpadových vôd či zaobchádzania so znečisťujúcimi látkami.
Posledný deň konferencie sa niesol v znamení zdieľania skúseností z praxe. Program zároveň reflektoval na aktuálne výzvy, ktoré prináša prebiehajúca energetická kríza.
Pavel Virág zo štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku vysvetlil, aké benefity má priniesť reštrukturalizácia podniku.
Účastníci konferencie sa tiež mohli dozvedieť, ako docieliť úsporu prevádzkových nákladov ČOV či zníženie nákladov priemyselných podnikov v oblasti vodného hospodárstva, ale aj to, ako môžu zástupcovia českého priemyslu zefektívniť svoje nakladanie s vodami prostredníctvom auditov.
Petra Reháková zo Slovenských elektrární zase poukázala na to, ako pomohlo vybudovanie reakčnej bariéry odkaliska v Novákoch znížiť negatívne vplyvy na podzemné vody.
Ako to však vyzeralo priamo na mieste? Kto všetko vystúpil s odbornými prednáškami? Pozrite si fotogalériu.
Fotogaléria
Zostáva vám 0% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.