Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Čo môže urobiť EÚ pre trvalo udržateľné hospodárenie s vodou

Najnovšia správa celoeurópskej vodnej platformy poukazuje na dôležitosť moderných technológií, prepojenia biznisu, vlády a občianskej spoločnosti v snahe zabezpečiť trvalo udržateľné hospodárenie s vodnými zdrojmi.

Čo môže urobiť EÚ pre trvalo udržateľné hospodárenie s vodou

Foto: Pixabay

Celoeurópska platforma Water Europe predložila odporúčania o úlohe, ktorú môže zohrávať EÚ, Európska komisia, vedecké kruhy, občianska spoločnosť a priemyselní aktéri v sektore vodného hospodárstva v snahe dosiahnuť ciele trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030.

Správa, ktorá bola uverejnená v spolupráci s UNESCO, zdôrazňuje potenciál informačných technológií, sociálnych inovácií a podnikateľských aktivít v oblasti vodného hospodárstva (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Správa s názvom „Voda v Agende 2030: Ako môže Európa konať?“ načrtáva existujúce rámce EÚ pre správu vody a úspechy Únie v súvislosti s cieľmi týkajúcimi sa vodného hospodárstva, najmä pokiaľ ide o prístup k hygiene, kvalitu sladkej vody a trvalo udržateľné využívanie vodných zdrojov. Poskytuje aj príklady spoločností alebo projektov, ktoré sú dôkazom dosiahnutého pokroku.

Inovácie a zvyšovanie povedomia

Autori zdôrazňujú význam inovácií. Dôležitú úlohu budú podľa nich zohrávať modely založené na údajoch a procesoch, ako aj umelá inteligencia na monitorovanie vodných zdrojov.

Dôležité tiež bude prispôsobiť európske technológie a postupy potrebám iných krajín s odlišnými kapacitami a štruktúrou riadenia.

Správa vyzýva na podporu otvoreného zdieľania údajov a zapojenia občanov do ich zhromažďovania a povzbudzujú spoločnosti, aby zvýšili mieru svojej činnosti v oblasti vodnej správy prostredníctvom spolupráce s vládami, komunitami či finančným sektorom.

Podľa autorov je tiež nevyhnutné podporovať kampane na zvyšovanie povedomia o vode, ktoré majú za následok zlepšenie vedomostí, väčšie zapojenie zainteresovaných strán a zmeny v obchodných a finančných postupoch.

Správa takisto upozorňuje na riziko, ktoré predstavuje „vodná neistota“ ako hnacia sila sociálnych nepokojov a migrácie. Autori varujú, že ak neriešime vodné výzvy v súčasnosti, samotný základ blahobytu a rastu v Európe a vo svete je ohrozený.

A čo rozvojové krajiny

Bezpečný prístup k pitnej vode závisí od technológií na monitorovanie a testovanie kvality. V rozvojových krajinách musia byť lacnejšie, prenosné a prispôsobené mestským, ako aj vzdialeným oblastiam.

Tam, kde nie je prístupné laboratórium alebo sú prekážkou vysoké náklady na dopravu a analýzu, by sa monitorovanie kvality vody malo vykonávať pomocou testovacích metód na mieste, ktoré by sa opierali o tabletové činidlá (reagenty) a prenosné zariadenia, odporúča Water Europe.

H&M podporuje trvalo udržateľný rozvoj

Od pestovania bavlny cez výrobné procesy je voda mimoriadne dôležitá pre odevný a textilný priemysel. Práve preto by mal by tento segment v popredí v oblasti vodného hospodárstva vzhľadom na jeho veľký vplyv na rieky a sladkovodné ekosystémy a vysokú závislosť od čistých udržateľných zásob vody.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Zmení pandémia vodárenský sektor?

Diaľkové systémy a smart technológie uľahčili fungovanie množstvu prevádzok počas pandémie. Akú rolu budú zohrávať v blízkej budúcnosti?

Straty vody na Slovensku sú vysoké, inšpirovať sa môžeme dánskym modelom

Straty vody na Slovensku sú vysoké, inšpirovať sa môžeme dánskym modelom

V Európskej únii sú len tri krajiny, kde sú úniky pod desaťpercentnou úrovňou. Na Slovensku dosahujú v priemere takmer 30 %.

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Hydrologička Pavla Pekárová hovorí o tom, ako klimatická zmena ovplyvňuje kvantitu aj kvalitu vody v riekach, ale aj o tom, na čo sa môže pripraviť Slovensko v najbližšej dobe.