INNOGY
INNOGY
INECS

Čínski vedci zisťujú prítomnosť olova vo vode pomocou smartfónu

Metóda šetrí čas, náklady aj životné prostredie.

Čínski vedci zisťujú prítomnosť olova vo vode pomocou smartfónu

Foto: iim.cas.cn

Čínsky výskumný tím vyvinul účinnú metódu detekcie iónov olova vo vode prostredníctvom fluorescenčných testovacích prúžkov a aplikácie v smartfónoch.

Na projekte pracovali Jiang Changlong a jeho kolegovia z Inštitútu inteligentných strojov a Čínskej akadémie vied. Svoje závery zverejnili v odbornom časopise Analytical Chemistry.

Vedci vyvinuli takzvané fluorescenčné nanosnímače na princípe modrých uhlíkových bodov a červených uhlíkových bodov. Celý proces funguje tak, že so zvyšujúcim sa množstvom iónov olova sa sfarbenie mení z modrého na červené s UV svetlom v priebehu piatich minút.

Smartfón a UV lampa

Keď narastá množstvo olova vo vode, pokles intenzity modrej fluorescencie spôsobuje, že farba luminiscencie sa mení z modrej na červenú, čo sa dá pomerne jednoducho rozlíšiť práve pomocou smartfónu pod UV lampou.

„Kombináciou smartfónu a fluorescenčných papierových pásikov je možné uskutočniť okamžitú semikvantitatívnu detekciu iónov kovov,“ zdôrazňuje výskumný tím.

V rámci iónov kovov je olovo považované za jeden z najtoxickejších prvkov, ktoré okrem negatívnych vplyvov na zdravie človeka ohrozuje aj životné prostredie.

Olovo má mnoho toxických účinkov na ľudské zdravie. U detí, ktoré sú najzraniteľnejšou populáciou, vyvolávajú najväčšie obavy účinky na rozvoj nervového systému. Vystavenie olovu je tiež spojené s intelektuálnymi a inými neurologickými poruchami.

Šetrí čas aj peniaze

Tradičné metódy detekcie iónov olova, samozrejme, tiež dokážu zanalyzovať prítomnosť olova vo vzorkách vody. Aplikácia týchto technológií je však obmedzená z dôvodu vysokých nákladov na prístroje, potreby profesionálnej prevádzky a dlhého testovacieho obdobia.

Táto nová metóda, ktorá šetrí čas, je šetrná k životnému prostrediu a zároveň efektívna a výrazne pomáha znižovať náklady.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ZsVS vlani dokončila svoj historicky najrozsiahlejší projekt

ZsVS vlani dokončila svoj historicky najrozsiahlejší projekt

Investícia bola v celkovej sume 85 479 925 eur. Spoločnosť vlani investovala aj do iných projektov, avšak len z vlastných zdrojov.

Slovensko v roku 2030: Takmer stopercentné odkanalizovanie a čistejšie vody

Slovensko v roku 2030: Takmer stopercentné odkanalizovanie a čistejšie vody

Vízia a stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030 definuje, ako by mala krajina o 10 rokov vyzerať. Oboznámte sa s najdôležitejšími cieľmi a plánmi v oblasti vodného hospodárstva.

Investície VVS medziročne narástli o viac ako 20 miliónov eur

Investície VVS medziročne narástli o viac ako 20 miliónov eur

Vlani VVS investovala celkovo 42,4 milióna eur. Najväčšia časť investičných projektov putovala z vlastných zdrojov vodární, výrazne narástla aj miera čerpania eurofondov.