Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

Čínski vedci vynašli účinnú metódu čistenia vody pomocou nanočlánkov

Grafitizovaný nitrid uhlíka dokáže v priebehu tridsiatich minút zneškodniť takmer sto percent baktérií.

Čínski vedci vynašli účinnú metódu čistenia vody pomocou nanočlánkov

Foto: Chem

Vedci z Institute of Process Engineering (IPE) v rámci Čínskej akadémie vied v Pekingu a Yangzhou University (YZU) vyvinuli efektívnu a energeticky účinnú technológiu na čistenie vody, ktorá využíva vrstvy takzvaného grafitizovaného nitridu uhlíka.

Ich prototyp, ktorý bol predstavený pred niekoľkými dňami v časopise Chem, dokáže vyčistiť vodu bohatú na patogény za 30 minút, pričom zneškodní až 99,9999 % baktérií, ako je napríklad E.coli.

Vďaka tomu spĺňa čínske požiadavky na čistú pitnú vodu, ktorej za posledné roky rozhodne nie je v krajine nadbytok.

Žiadne kovy

Na rozdiel od fotokatalytických dezinfekčných prostriedkov na báze kovu metóda dosiahla tento štandard bez toho, aby za sebou zanechala sekundárne znečistenie alebo zvyšky ťažkých kovových iónov, čo ponúka sľubnú alternatívu k menej ekologickým technológiám.

„Budúca aplikácia technológie fotokatalytickej dezinfekcie môže významne zmierniť nedostatok čistej vody, ale aj energie v celosvetovom meradle,“ tvrdí Dan Wang, profesor a hlavný autor štúdie.

Na rozdiel od tradičných procesov čistenia vody, ktoré využívajú ultrafialové svetlo, chloráciu alebo dezinfekciu ozónom, fotokatalytické metódy ponúkajú ekologickú úpravu vody – teda pokiaľ využívajú správny katalyzátor.

Avšak nanešťastie, tieto zelenšie katalyzátory majú tendenciu byť menej účinné ako variácie na báze kovov.

Efektívne zneškodnenie

Široko študované katalyzátory na báze uhlíka, akými sú uhlíkové nanotrubice či oxid grafénu, nie sú dostatočne účinné na praktické účely úpravy vody, pretože nedokážu produkovať dostatočné množstvo reaktívneho kyslíka na zničenie patogénov.

Vedecký tím dokáže tieto nedostatky obísť vďaka jedinečnému katalytickému dizajnu. Výskumníci využívajú nanočlánky z grafitizovaného nitridu uhlíka, čo je ultratenký dvojrozmerný materiál so správnymi elektrónovými vlastnosťami, ktorý dokáže absorbovať svetlo a generovať reaktívny kyslík.

Táto konfigurácia umožnila uľahčiť reakciu vytvorením dostatočného množstva peroxidu vodíka, ktorý účinne zabíja baktérie oxidáciou ich bunkových stien a poškodením ich chemických štruktúr.

Wang teda verí, že tieto výsledky, rovnako ako jednoduchosť dizajnu a nízka nákladnosť materiálov, znamenajú, že technológiu je možné relatívne ľahko rozvíjať vo väčšom meradle.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

BVS si zvolila svoje vedenie. Podľa nových zásad výberu však ide len o dočasné riešenie, pričom výberový proces bude prebiehať od mája. Spoločnosť však stále rieši aj problém s Infra Services.

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Vedecký tím odborníkov zo slovenských univerzít vyvíja unikátny proces čistenia vody. Ich metóda by mala ostrániť antibiotiká a iné farmakologické látky, ktoré bežné zariadenia vypúšťajú do prírody.

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

O finančný príspevok je možné zažiadať do konca septembra. Bratislava poskytne finančnú podporu do výšky 50 % preinvestovaných nákladov.