Ako vybrať správne predstenové inštalačné systémy | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Ako vybrať správne predstenové inštalačné systémy

Poradíme vám, aké systémy sú v súčasnosti najrozšírenejšie. Pozrieme sa tiež na to, aké konkrétne prevedenie sa hodí práve do vašej kúpeľne alebo toalety.

Ako vybrať správne predstenové inštalačné systémy

Predstenové inštalačné systémy do kúpeľní a toaliet v súčasnosti predstavujú skutočný trend. Zákazníkov nelákajú len svojím moderným dizajnom, ale najmä praktickým používaním, ktoré súčasne poskytuje obrovský komfort.

Takýto systém zabezpečí, že v miestnosti je voľným okom viditeľná len WC misa a tlačidlo na splachovanie. Zvyšok mechanizmu je skrytý, čo výrazne šetrí priestor. Nádržky, ventily či odpadné trúbky tak viac už neuvidíte.

Ďalšou výhodou predstenových inštalačných systémov je skutočnosť, že pod WC misou zostáva výrazná plocha. Tá vytvára dojem väčšieho priestoru, ale umožňuje aj jednoduchší prístup počas čistenia okolia WC.

Dnes si predstavíme, z čoho sa vôbec skladá celá konštrukcia takéhoto systému. Zdôrazníme tiež základné triedenie prevedení, ale aj hlavné výhody, prečo siahnuť práve po tomto produkte.

Ak plánujete rekonštrukciu kúpeľne alebo vašej toalety a premýšľate nad tým, či staviť na klasiku, teda stojaciu toaletu s nádržkou na stene, alebo na novší model s nádržkou zabudovanou priamo v stene, my vám výber uľahčíme.

Ako to funguje

Predstenová inštalácia je skutočným hitom, pre ktorý sa môžete rozhodnúť aj v tom prípade, ak máte bidet. Hlavnou výhodou z estetického hľadiska je skutočnosť, že kúpeľňa aj toaleta tak pôsobia veľmi minimalisticky, ale zároveň výrazne moderne.

A čo je teda základom celého systému? Ide o spoľahlivú a prepracovanú nádrž. Tá zaistí dokonalú tesnosť po celú dobu jeho životnosti.

Narušenie tesnosti by určite spôsobilo väčší problém, keďže by si vyžadovalo vybúranie a výmenu celého systému. Práve z tohto dôvodu sú tieto materiály vyrobené naozaj kvalitne, pričom každý zvar je počas výroby testovaný na pevnosť a tesnosť.

Všetky vnútorné inštalácie zakrýva priečka zo sadrokartónu. Predstenu si už môžete následne upraviť vy podľa svojich predstáv. Odporúčame náter, tapetu, prípadne keramický obklad.

Hlavné výhody systému

Medzi najvyužívanejšie systémy v súčasnosti patria Alcaplast či Geberit, ktoré majú už dlhoročnú skúsenosť s poskytovaním kvalitných služieb a know-how v oblasti sanitárnej techniky.

A aké sú hlavné výhody tohto systému v kocke? Určite základným plusom kúpy je možnosť zvoliť si výšku inštalácie modulu podľa vlastných predstáv. Samozrejme, tým ovplyvňujete aj samotnú výšku toalety.

Takéto prevedenie so sebou však prináša ešte viacero výhod. Jednou z nich je vysoká nosnosť, pričom celý systém zvládne aj ťarchu 400 kilogramov.

Okrem vonkajších a estetických výhod však predstenové inštalačné systémy prinášajú aj ekonomické plusy v podobe výraznejšej úspory vody.

Tajomstvo sa ukrýva vo ventiloch na napúšťanie a vypúšťanie vody. Tieto armatúry sú schopné dlhodobo odolávať najrôznejším usadeninám.

Práve z tohto dôvodu bude prevádzka celého systému bezproblémová. Tieto ventily odborníci spravidla testujú až na desiatky tisíc použití.

Vo všeobecnosti sa stretneme s dvomi možnosťami splachovania, a to na 3 litre a 6 litrov vody. Vďaka tomu šetríte životné prostredie, ale aj vaše rodinné financie, keďže na splachovanie využívate len toľko vody, koľko je v skutočnosti potrebné.

Ďalším pozitívom je tichá prevádzka, jednoduché upratovanie priestorov a moderný vzhľad. Z vašej toalety či kúpeľne sa tak zaručene stane miesto, ktoré je pýchou vášho domova.

Prevedenia systému Geberit

Pozrime sa najskôr na prevedenia systému Geberit. Na trhu nájdete viacero typov, ktoré sa však vzájomne odlišujú dosť podstatnými parametrami. Ponúkame vám teda hlavné delenie.

Pre montáž za ľahkú sadrokartónovú priečku vám rozhodne odporúčame vybrať si medzi systémami Duofix, Duofix Special či rohový Duofix.

Do masívnej konštrukcie sa zase rozhodne najlepšie hodí Kombifix. Spoločnosť však ponúka aj univerzálny typ Sanbloc, ktorý môžete využiť do mokrých aj suchých procesov. Pozrime sa teda na tieto systémy podrobnejšie.

Geberit Duofix

Ide o univerzálny montážny prvok pre akékoľvek riešenia v oblasti suchých procesov. Ako sme už uviedli, odporúčame jeho inštaláciu do ľahkých sadrokartónových priečok alebo pred masívnu stenu.

Výhodou prvku je jeho rýchla montáž za použití len štyroch upevňovacích bodov. Rám prvku je vyrobený z oceľového tuhého profilu.

Na montáž dostanete k prvku aj všetko potrebné príslušenstvo, ako je prípojka MeplaFix, pripojovacie PE koleno na odpadové potrubie, ale aj materiál nevyhnutný pre uchytenie systému.

V obchodoch nájdete lacnejšie prevedenia nad 100 eur, ale aj technicky prepracovanejšie systémy v rozpätí od 300 do 500 eur.

Duofix Special

Tento montážny prvok je rovnako ako Geberit Duofix vhodný pre suché procesy. Jeho kúpu odporúčame predovšetkým do montovaných drevostavieb či bytových jadier panelových domov. Práve z tohto dôvodu sa výborne hodí do väčšiny slovenských obydlí.

Ďalšou výhodou je skutočnosť, že tento prvok môžete pripevniť do viacerých stavebných materiálov od panelu cez murovanú až po drevenú stenu.

Pozitívom je rozhodne aj pomerne jednoduchá demontáž napúšťacieho a vypúšťacieho ventilu. Tú zabezpečuje dostatočne veľký servisný otvor, ktorý je skrytý za ovládacím tlačidlom. Orientačná cena takéhoto prevedenia sa pohybuje vo výške 200 eur.

Rohový montážny prvok

Tento prvok je vhodný pre montáž s jednostranným pripevnením k stene, ale aj do rohu pred masívnou stenou.

Je teda vynikajúcim výberom pre pôdorysne atypické priestory. Obsahuje aj prípravnú inštaláciu na pripojenie elektrického prúdu. Tento prvok však rozhodne nie je vhodný pre zabetónovanie.

Asi jeho najväčšou výhodou je skutočnosť, že rohovú montáž môžete uskutočniť aj bez opornej steny. Na to slúži špeciálna vzpera, vďaka ktorej môžete konštrukciu nainštalovať pod uhlom 300 – 600.

Pripravte sa však na to, že takýto montážny prvok nie je zrovna najlacnejšou alternatívou. Zaplatíte zaň v priemere od 400 do 500 eur.

Geberit Kombifix

Tieto prvky sú riešené práve pre masívne konštrukcie. Hodia sa špeciálne na inštaláciu pred murovanú alebo betónovú stenu s následným obmurovaním.

V tomto prípade je cenové rozpätie naozaj široké, podobne ako v prípade Geberit Duofix. Nájdete aj lacnejšie prevedenia, ak však chcete staviť na kvalitu, pripravte sa na vyššiu investíciu.

Geberit Sanbloc

Tu už hovoríme o všestrannom prvku, ktorý môžete použiť v prípade mokrých aj suchých procesov. Výhodou systému je tichá prevádzka, keďže splachovacia nádržka, ktorá je súčasťou tohto prvku, je zvukovo odizolovaná.

Geberit Sanbloc je tiež vhodný na predstenovú montáž, ale aj na zabudovanie do steny či priečky. Pozitívom je aj jednoduchá inštalácia.

Alcaplast

Predstenové inštalácie Alcaplast taktiež delíme na viacero druhov. Alcamodul prináša jednoduchosť celkovej montáže systému, ktorú zvládne dokonca aj jedna osoba. Je vhodný pre mokrý proces, a to pre zamurovanie a obmurovanie k nosnej stene. K montáži vám postačí len jeden kľúč.

Malé spláchnutie využíva do 3 litrov vody, veľké splachovanie však môže spotrebovať až do 9 litrov vody. Oproti Geberitu je v tomto prípade menšia úspora splachovania. Cena Alcaplastu sa však pohybuje v rozpätí od 100 do 200 eur.

Ďalším prvkom je takzvaný Sádromodul, ktorý je vhodný na montáž pred nosnú stenu alebo do sadrokartónovej konštrukcie. Podobne ako v prvom prípade je inštalácia naozaj jednoduchá.

Nainštalovaný modul môžete jednoducho obložiť sadrokartónovými doskami, pričom nebudete potrebovať žiadne prídavné vystužujúce ani kotviace prvky.

Nízka hmotnosť nosného rámu tiež zaisťuje dostatočnú tuhosť a pevnosť. Toto prevedenie je už o niečo nákladnejšie, pripravte sa, že do novej kúpy zainvestujete od 200 do 300 eur.

Poslednou možnosťou je takzvaný Jadromodul. Tento variant je prispôsobený na kotvenie medzi dve steny alebo do montovaných drevostavieb.

Je vhodný najmä v takých prípadoch, kedy za inštalovaným systémom prechádzajú rôzne domové inštalácie, akými sú odpady, stupačky či vzduchotechnika. Jeho cena sa pohybuje v rozmedzí od 200 do 300 eur.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistili Hron od odpadu. Ľudia si rieku mýlia so zberným dvorom, konštatujú dobrovoľníci

Čistili Hron od odpadu. Ľudia si rieku mýlia so zberným dvorom, konštatujú dobrovoľníci

Pri upratovaní z Hrona vytiahli množstvo plastov, ale aj kočík a bicykel. K čisteniu rieky sa pridali pracovníci spoločnosti Marius Pedersen, ktorá sa špecializuje na nakladanie s odpadom.

Zachytávanie dažďovej vody môže mestám a obciam pomôcť, využijú ju školy aj úrady

Zachytávanie dažďovej vody môže mestám a obciam pomôcť, využijú ju školy aj úrady

Kľúčom k využitiu zrážkovej vody je jej uskladnenie v nádržiach.

Čo vám v lete mohlo ujsť. Tu je päť najčítanejších textov o vodách za júl a august

Čo vám v lete mohlo ujsť. Tu je päť najčítanejších textov o vodách za júl a august

Rezonovali najmä vodárenské témy, ale aj personálne zmeny v štátnom podniku.