Macro Components
INNOGY
BELIMO

Ako vybrať filtračnú kanvicu

Poradíme vám, na čo si dať pozor pri výbere tej správnej filtračnej kanvice.

Ako vybrať filtračnú kanvicu

Život bez vody si nevie predstaviť asi nikto. Čistá a neochutená voda je najčastejším nápojom veľkej väčšiny ľudí, nie každý má však, bohužiaľ, toľko šťastia, že jeho pitná voda je absolútne chutná a svieža.

Viete o tom, že pitná voda obsahuje asi sedemsto rozpoznateľných toxických aj netoxických látok? Z tých je pravdepodobne najznámejší chlór so svojím typickým zápachom a nepríjemnou pachuťou.

Riešenie je však pomerne jednoduché. Každý, kto má podobný problém s pitnou vodou, môže tento problém vyriešiť naozaj ľahko – výberom správnej filtračnej kanvice.

Je malá, spratná, účinná. Prvotné náklady sa vám o niekoľko mesiacov zaručene vrátia. Okrem toho ten pocit z pitia čistej a sviežej vody bude rozhodne na nezaplatenie.

Čoho sa potrebujete zbaviť?

O filtračných systémoch ste už určite počuli. Ako však vybrať ten správny, ktorý vám zaručí skutočnú starostlivosť o kvalitu pitnej vody? V tomto prípade je nevyhnutné zvážiť viacero faktov.

Asi najčastejším problémom je chlór. Toho sa dokáže zbaviť už väčšina filtračných systémov, ktoré nájdete na trhu. V tomto prípade môžu pomôcť UV lampy na vodu, uhlíkový filter či systémy na báze reverznej osmózy.

Väčší problém však nastáva, keď sa chcete účinne zbaviť napríklad ťažkých kovov. Mnohé z nich totiž spôsobujú tvrdosť vody.

Situáciu však komplikuje aj skutočnosť, že nie všetkých minerálov sa chceme naozaj zbaviť. Napríklad vápnik a horčík výrazne prospievajú ľudskému organizmu.

Nie každý filter však funguje tak, že dokáže tieto potrebné látky vo vode zachovať. Pri kúpe zariadenia sa preto informujte aj o tejto vlastnosti vášho budúceho zariadenia.

A toto platí aj pre samotné filtračné kanvice. Vďaka vyváženej zmesi živice a aktívneho uhlia to dokáže napríklad nemecká značka Brita.

VODOVODY A KANALIZACE 2019

Objem filtračnej kanvice

Ako teda vybrať správnu filtračnú kanvicu? Čo treba vedieť pred samotnou kúpou tohto zariadenia? My vám poradíme.

Úplne najdôležitejší parameter, ktorý musíte pred kúpou filtračnej kanvice zvážiť, je jej objem. Je to z toho dôvodu, že všetky tieto zariadenia fungujú na prietokovom princípe – do hornej časti napustíte vodu z vodovodu, ktorá postupne preteká do spodnej časti.

Z tej už môžete vodu čerpať pre vlastnú potrebu. A čo je najdôležitejšie, táto voda je absolútne čistá a svieža.

O objeme vás zväčša informujú dva parametre. Jeden podáva informácie o objeme vody určenej na filtráciu, ktorý nájdete na hornej nádobe.

Druhý zase informuje o množstve prefiltrovanej vody v kanvici. Ak na vašom zariadení nájdete len jeden objemový parameter, nezúfajte. Niektoré filtre sú totiž navrhnuté presne takýmto spôsobom.

Vtedy nájdete požadovanú informáciu na spodnej nádobe. Pre istotu si však overte, či nejde o súčet objemov oboch nádob. Pri úprave vody by ste potom mohli byť nepríjemne prekvapení.

Jednoduché a zaužívané pravidlo hovorí, že by mal byť objem minimálne zhodný s objemom varnej kanvice, ktorú používate bežne v domácnosti.

Z toho vyplýva, že základný objem prefiltrovanej vody by mal byť 1,5 litra. Ak je vaša domácnosť viacčlenná, radšej zvoľte vyšší objem. Odporúčame minimálne 3,5 litra.

Okrem objemu je však dôležitý aj samotný tvar, keďže menšie modely sú navrhnuté tak, aby ste ich mohli uchovávať vo dvierkach chladničiek.

To znamená, že zaberajú menej miesta. Veľkoobjemové kanvice do dvierok nezmestíte. Pripravte sa teda na to, že vám budú zaberať výrazne viac miesta.

Výhody a nevýhody filtračných kanvíc

Pred samotnou kúpou je tiež potrebné, aby ste sa zamysleli nad výhodami a možnými nedostatkami filtračných kanvíc, keďže aj v tomto prípade platí, že žiadne zariadenie nie je dokonalé. Musíte preto zvoliť také vyhotovenie, ktoré najviac vyhovuje vašim konkrétnym potrebám.

Porozumieť by ste preto mali tomu, na akom princípe takéto zariadenia vlastne fungujú. Okrem objemu a tvaru tak určite nezabudnite zvážiť aj prevedenie použitej filtrácie.

My vám so zvážením hlavných výhod a nevýhod pomôžeme. K základným výhodám, samozrejme, patrí efektívne odstránenie škodlivých látok. Vďaka tomu nemusíte kupovať balené vody a potešíte aj životné prostredie.

Ďalšou veľkou výhodou je lacná prevádzka kanvice – počiatočná investícia síce nie je najmenšia, ale časom zistíte, že sa určite vyplatí. Poslednou výhodou je vyššia výdrž spotrebičov, ktoré využívajú vodu.

Každá minca však má dve strany. Medzi možné nevýhody môžeme zaradiť už spomínané odčerpanie veľkého množstva prospešných minerálov a zníženie pH vody. Ak máte doma dojča, vodu budete musieť aj tak prevariť.

Princíp filtrácie

Ako vlastne filtračná kanvica funguje? Princíp je naozaj jednoduchý. Ako sme už uviedli, vodu potrebujete najskôr napustiť do hornej časti kanvice. Tá postupne preteká filtrom s aktívnym uhlíkom, ktorý vodu čistí.

Aktívne uhlie má veľmi podobnú štruktúru ako pieskové filtre. Ide v podstate o filtračnú vložku, ktorá obsahuje maličké granuly uhlíka. Aktívny uhlík má skvelé absorpčné a čistiace schopnosti.

Zmes živice iónovej premeny mení ióny ťažkých kovov, akými sú meď či olovo, na nezávadné látky. Aktívne uhlie zase dokáže vďaka vysokej absorpčnej schopnosti odstrániť z vody zápach, zafarbenie a pachuť, ale aj chlór. Aktívne uhlie totiž dokáže premeniť chlór na chlorid.

Okrem toho zvládne bez problémov odstrániť sírovodík (premení ho na síran), ale aj ďalšie vedľajšie produkty chlorácie, uhľovodíky, ropné látky, benzén a toluén. Dokáže si poradiť dokonca aj s pesticídmi.

Posledné štyri látky, by sa, samozrejme, v kvalitnej pitnej vode vôbec nemali objaviť. Filtračné kanvice však odstránia aj tieto kontaminanty.

Filtračné kanvice len na nezávadnú vodu

Ak však hľadáte účinný filter na odstránenie baktérie a vírusov, musíme vás sklamať. Takéto zariadenia zatiaľ túto možnosť neponúkajú.

Dôležité je tiež mať na pamäti, že filtračné kanvice sú určené len pre pitnú vodu z hygienického zdroja. Ak si nie ste istí ohľadom kvality vody, neodporúčame ju konzumovať ani po filtrácii.

Vhodným miestom na využívanie takýchto zariadení sú napríklad chaty či chalupy, ktoré navštevujete len sporadicky. Je to z toho dôvodu, že voda stojí v trúbkach, v dôsledku čoho môže strácať svoju pôvodnú kvalitu.

Samozrejme, ak vám z akéhokoľvek dôvodu nevyhovuje voda, ktorú máte doma, určite siahnite práve po filtračných kanviciach.

A aká je cena týchto zariadení? Všetko závisí od objemu vody danej kanvice. Jednoduchšie prevedenia je možné zakúpiť v cene 20 eur, ak chcete staviť na kvalitu, pripravte sa, že investujete o trošku viac, a to od 30 do 40 eur. Náhradné filtre nájdete v obchodoch v cene od 5 do 15 eur.

Filtračné fľaše na cesty

Ak ste sa rozhodli ísť na cesty a potrebujete mať so sebou čistú a sviežu vodu, odpoveďou je filtračná fľaša. S ňou si môžete užiť skvelú chuť filtrovanej vody kdekoľvek a kedykoľvek.

Väčšinou v sebe obsahujú zabudované filtračné zariadenie. Výhodou je aj ich nízka cena – v obchodoch ich kúpite za priemernú cenu 14 eur. Možnou nevýhodou je ich menší objem, ale na kratšie cesty sú určite vhodnou pomôckou.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: 52. konferencia vodohospodárov v priemysle

Pozvánka na konferenciu: 52. konferencia vodohospodárov v priemysle

Ďalší ročník medzinárodnej konferencie je zameraný na novú legislatívu vodohospodárstva, nové technológie v úprave a čistení vôd, recykláciu vyčistených odpadových vôd v priemysle.

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2021

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2021

Jubilejný 25. ročník medzinárodnej vedecko - technickej konferencie so zameraním na vodovody, kanalizácie a plynovody sa uskutoční v dňoch 18. a 19. októbra 2021 v Piešťanoch.

Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE

Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE

Spoločnosť Východoslovenská energetika nedávno predstavila krátke video, v ktorom pripomína, prečo je dôležité šetriť vodou a ako môže každý z nás prispieť k pozitívnej zmene.