INISOFT
BELIMO

Ako fungujú uhlíkové filtre na vodu

Nevyznáte sa v obsiahlom delení filtrov na vodu? Predstavíme vám hlavné výhody uhlíkových filtrov, spôsob ich použitia aj cenové variácie.

Ako fungujú uhlíkové filtre na vodu

  • Téma |  22.06.2018 |  Diana Motúzová

Súčasný trh nám poskytuje bohaté množstvo filtrov na vodu. Môžeme si vybrať medzi UV filtrami, systémami reverznej osmózy, pieskovými filtrami či rôznymi prietokovými filtrami.

Pomerne obľúbenou alternatívou je aj filter na báze aktívneho uhlia. Dnes sa pozrieme na to, ako takýto filter funguje, koľko stojí a v akom prípade sa hodí práve do vašej domácnosti.

Aktívne uhlie

Čo je vlastne to aktívne uhlie? Aktívne uhlie má veľmi podobnú štruktúru ako pieskové filtre. K hlavným oblastiam, kde sa môže aktívne uhlie použiť, patrí odstránenie najrôznejších prísad z roztokov, ako sú minerálne oleje a organické zlúčeniny.

Je to v podstate filtračná vložka, ktorá obsahuje maličké granuly uhlíka. Aktívny uhlík má skvelé absorpčné a čistiace schopnosti.

Ich výhodou okrem pomerne nízkej obstarávacej ceny je aj skutočnosť, že na trhu si ich jednoducho obstaráte a ich inštaláciu taktiež zvládnete bez problémov.

Odporúčame vám zvoliť si jednoduché potrubné filtre s vymeniteľnou uhlíkovou zložkou, čím zabezpečíte redukciu voľného chlóru a jeho derivátov. Niekedy sa tiež odporúča kombinácia takéhoto typu s mechanickým filtrom.

Pravidelná výmena

Nezabudnite však na to, že aktívne uhlie musíte pravidelne vymieňať, aby mohlo fungovať naozaj spoľahlivo. Optimálne by ste mali pristúpiť k výmene vložky aspoň raz za pol roka plného využívania.

Ak máte pocit, že váš filter funguje bez problémov, môžete vložku vymeniť aj po roku. Nikdy však neprekračujte stanovený limit, keďže po dlhodobom používaní hrozí prienik zachytených látok do upravenej vody.

Tým, samozrejme, dochádza k jej znehodnoteniu. Takúto vodu rozhodne piť nechcete, práve z tohto dôvodu sa oplatí zainvestovať.

Najbežnejšie sa uhlíkové filtre inštalujú na odbernom mieste. Najlepšie je zvoliť si kuchyňu, a to konkrétne miesto pod kuchynskou linkou - teda najbližšie možné miesto k odberu vody.

Využitie uhlíkových filtrov

Ide v podstate o prírodný produkt, ktorý je vyrobený z uhlia, dreva alebo kokosových škrupín. Jeho schopnosť je naozaj pestrá – dokáže z vody odstrániť voľný chlór, chloramíny, oxid uhličitý aj fenoly.

Kde sa filtrácia na takejto báze využíva? Uplatnenie nachádza v priemysle, vodárňach, ČOV, ale aj v pivárňach. V poslednej dobe sa však stále intenzívnejšie využíva aj v bežných domácnostiach.

Takéto filtre sú pomerne lacným, ale zato efektívnym prostriedkom na odstraňovanie rôznych chemikálií a nečistôt, ktoré môžete bežne nájsť vo vašej vode z kohútika. Pomocou aktívneho uhlia docielite, že vaša voda bude nielen lepšie chutiť, ale bude aj výrazne zdravšia.

Ako celý systém funguje? Voda sa prečistí vďaka tomu, že prechádza veľkou plochou aktívneho uhlíka. Vedeli ste, že jedna kávová lyžička aktívneho uhlia má väčší povrch, ako je rozloha futbalového ihriska?

Logicky z toho vychádza, že len nepatrné množstvo tejto látky efektívne prefiltruje veľké množstvo vašej vody.

Keď voda preteká cez aktívne uhlie, všetky prítomné chemikálie a kontaminanty sa naviažu na molekulárnej úrovni k uhlíku, čím dochádza k ich účinnému odstráneniu z vody.

Výhody sú početné

Medzi hlavné výhody uhlíkových filtrov patria zabezpečenie vysokého konštantného prietoku vody, nízke tlakové straty, ale aj už spomínané nízke prevádzkové náklady.

Ďalej je to predovšetkým masívna konštrukcia takýchto filtrov a spoľahlivosť ich systému, ale aj pomerne rýchle a naozaj jednoduché vyplachovanie vďaka odkalovaciemu ventilu.

Niektoré filtre sú dokonca bez filtračnej vložky, čo uľahčuje manipuláciu s nimi a taktiež starostlivosť o ne. Tieto druhy majú v sebe zakomponovanú uhlíkovú náplň, ktorá sa veľmi jednoducho vymieňa.

Okrem toho sú niektoré vylepšené druhy vybavené aj tesniacimi O-krúžkami, ktoré taktiež uľahčujú manipuláciu. Vďaka nim môžete ľahko rozmontovať filter a následne ho zmontovať bez toho, aby ste použili rôzne nástroje.

Ďalšou ich výhodou je vynikajúca tesniaca vlastnosť už pri malých prítlakových silách. Táto výbava vám umožňujem, že odkalovací ventil aj prípojne skrutkovania filtra ľahko utiahnete len rukou.

Lisované aktívne uhlie

Existuje aj technológia lisovania aktívneho uhlia. Napríklad filtračná vložka s lisovaným aktívnym uhlím 10" dokáže odstrániť z vody všetky nečistoty väčšie ako 5 mikrometrov.

Šancu tak nebude mať jemný piesok, zákal, bahno, chlór, karcinogénne zlúčeniny, herbicídy, pesticídy ani fenoly.

Takáto technológia umožňuje výrobu aktívneho uhlia s oveľa väčším obsahom tejto účinnej látky. Ďalšou výhodou sú nižšie tlakové straty a dlhšia miera životnosti. Filter dokonca odstráni aj rôzne organické rozpúšťadlá či ortuť.

Rady na záver

Majte taktiež na pamäti, že pri používaní filtru by ste mali postupovať veľmi pomaly. Nechajte vodu z kohútika tiecť len stredne silným prúdom, nie úplne naplno.

Nezabudnite tiež pred prvým použitím prepláchnuť vložku aspoň desiatimi litrami vodami. Taktiež majte na mysli, že vložku nikdy nemôžete vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. Mohlo by tak dôjsť k jej nenávratnému poškodeniu.

Dopredu však upozorňujeme, že uhlíkové filtre nedokážu efektívne odstrániť minerály, soli a rozpustené anorganické zložky.

Preto odporúčame, aby ste sa predtým, ako si kúpite nový filter na vodu, pozreli na krabicu na zoznam látok, ktoré filter dokáže odstrániť.

Zabezpečíte tým, že voda bude mať viac času byť v kontakte s filtračným médiom, čo umožní väčšiu a efektívnejšiu filtráciu a odstránenie všetkých škodlivých látok.

Cena uhlíkových filtrov

Cena takéhoto filtračného zariadenia sa líši v závislosti od toho, akú účinnosť od neho očakávate. Určite sa však oplatí zainvestovať, keďže zariadenie vám vydrží dlhé roky. Jediné, čo budete musieť meniť, je filtračná vložka či náplň.

Menej účinné potrubné filtre zakúpite aj v rozmedzí od 20 do 50 eur. Ak však idete po kvalite, cena sa pohybuje v približnej výške 100 eur, výkonnejšie alternatívy stoja dokonca okolo 300 eur. Absolútne bezúdržbový filter však na trhu nájdete v hodnote 800 eur.

Filtračná vložka je už lacnejšia súčasť vybavenia, keďže tú zakúpite aj za 10 eur. Práve z dôvodu, že nejde o žiaden hrôzostrašný náklad, vám odporúčame vložku vymieňať naozaj v pravidelných intervaloch.

Trojstupňové čistenie

Kvalitnejšie filtračné vložky sú však o niečo drahšie. Tie obsahujú tri filtračné médiá, a to polypropylén (napríklad 10µm), aktívne uhlie a KDF.

V prvom stupni vložka odstráni z vody všetky mechanické nečistoty väčšie ako 10 µm. V druhom stupni je už zapojené aktívne uhlie, ktoré z vody odstráni chlór, karcinogénne organické zlúčeniny, zápach a iné zložky. Dochádza taktiež k zlepšeniu chuti a sfarbenia.

Posledný stupeň s filtračným médiom KDF spôsobuje, že vo vnútri filtračného média sa nebudú rozmnožovať žiadne baktérie. Okrem toho z vody účinne odstráni aj ťažké kovy.

KDF (Kinetic Degradation Fluxion) predstavuje patentovaný proces na odstraňovanie chlóru, ale aj ťažkých kovov. Je plne recyklovateľný a nevyužíva žiadne chemické látky.


Mohlo by vás zaujímať

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Ak už strácate trpezlivosť kvôli účtom za energie a zároveň nedokonale vypranej bielizni, vyskúšajte parnú práčku.

Číňania sa opäť zahrávajú s prírodou. Chcú vyvolať masívny umelý dážď

Číňania sa opäť zahrávajú s prírodou. Chcú vyvolať masívny umelý dážď

Čína sa chystá vybudovať obrovské zariadenie na výsev mrakov v Himalájach. Ide o najväčší projekt svojho druhu na svete.

Sivá voda zatiaľ na Slovensku neprerazila, v zahraničí je však populárna

Sivá voda zatiaľ na Slovensku neprerazila, v zahraničí je však populárna

Je pritom dokázané, že jej úprava výrazne znižuje náklady na stočné a šetrí životné prostredie. Využívať ju môžeme v domácnosti, na zavlažovanie, ale aj ako energetickú alternatívu.