Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Ako prepojiť vodu so strategickým plánovaním v meste?

Voda zohráva dôležitú úlohu v urbánnom priestore. Odborníčka Erika Igondová vysvetlila, na čo by mestá nemali zabúdať a kde by sa mohli inšpirovať v rámci svojho strategického plánovania.

Ako prepojiť vodu so strategickým plánovaním v meste?

Foto: Depositphotos

Aká je úloha vody v meste z pohľadu plánovania či rozvoja urbánneho priestoru? Na túto otázku odpovedala Erika Igondová z Útvaru hlavného architekta mesta Žilina na online podujatí Voda v meste, ktoré zorganizoval Rosenfeldov palác v Žiline.

Voda v meste má tri kľúčové funkcie. V prvom rade je prvkom zelenej infraštruktúry, pomáha zmierňovať negatívne vplyvy zmeny klímy a predstavuje tiež významnú mestskú identitu.

Zelená infraštruktúra je sieť prírodných a poloprírodných prvkov, zelene, ale aj vodných plôch, ktoré poskytujú dôležité ekosystémové služby pre obyvateľov miest a podporujú biodiverzitu na danom území, pričom ponúkajú prírode blízke riešenia problémov zastavaného územia.

Odborníčka zdôrazňuje, že v strategickom plánovaní je dôležité zamerať sa na integráciu prvkov zelenej infraštruktúry do urbánneho priestoru.

Dobrý príklad strategického plánu, ktorý sa zaoberá zelenou infraštruktúrou, je projekt STEP 2025. Ide o plán územného rozvoja Viedne, kde sa aj v okolí mesta nachádzajú prvky zelenej infraštruktúry, ale aj vodné plochy v samotnom meste.

V rámci projektu tiež hodnotia, kde vznikajú koridory čerstvého vzduchu pre obyvateľov a plánujú aj koridory ďalšieho rozvoja prvkov zelenej infraštruktúry tak, aby prepojili mesto spolu s jeho zázemím a prírodou v okolí Viedne.

Plánovanie na úrovni mestskej štvrte aj mesta

Dôležité je tiež udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou. Jej zadržiavanie pozitívne ovplyvňuje miestnu mikroklímu, podporuje malý vodný cyklus a taktiež pomáha v boji proti suchu.

„Zmena klímy je síce globálnym problémom, ale prejavuje sa lokálne a obyvatelia miest môžu v posledných rokoch pozorovať napríklad stúpanie teploty v mestách, opakujúce sa vlny horúčav, dlhšie obdobia sucha, ale aj intenzívne prívalové dažde, ktoré majú negatívny vplyv na mesto,“ zdôrazňuje E. Igondová.

Zároveň dodáva, že práve z tohto dôvodu je dôležité zachytávať dažďovú vodu v mieste, kde spadne. Z pohľadu mestského plánovania je teda podľa nej kľúčové zvyšovanie prvkov zelenej infraštruktúry, zvyšovanie počtu povrchov, z ktorých sa voda vyparuje a do ktorých môže vsiaknuť, minimalizovanie spevnených plôch, ale aj budovanie väčšieho množstva priepustných povrchov v mestách.

Na úrovni mestskej štvrte môže mesto robiť rôzne opatrenia. Ide napríklad o budovanie vegetačných striech, fasád, ale aj vodných prvkov či otvorených vodných nádrží na zadržiavanie zrážkovej vody, ako aj spomínané zvyšovanie priepustných povrchov či budovanie zelených parkovacích plôch, cez ktoré môže voda vsiaknuť do podložia.

Z pohľadu mesta môže ísť zase o sprírodňovanie brehov riek, renaturáciu, revitalizáciu mokradí, vysádzanie mestských lesov, sadenie stromov aj do spevnených povrchov tak, aby mali dostatočný priestor pre koreňovú sústavu.

Inšpirovať sa môžeme aj Nitrou či Českom

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Ako znížiť prevádzkové náklady na čistenie odpadových vôd? Odborník zo spoločnosti Xylem prináša niekoľko zaručených tipov.

Aký vplyv majú zrážkové vody na ČOV? Odborník z brnianskych vodární vysvetľuje

Aký vplyv majú zrážkové vody na ČOV? Odborník z brnianskych vodární vysvetľuje

Kľúčom k pochopeniu je systematický a sofistikovaný monitoring.

Mikrobiálne znečistenie odpadových vôd je problém. Dôležitá je hygienizácia, tvrdí odborník

Mikrobiálne znečistenie odpadových vôd je problém. Dôležitá je hygienizácia, tvrdí odborník

Filip Wanner zo spoločnosti ENERGIE AG BOHEMIA hovorí o probléme mikrobiálnej rezistencie v odpadových vodách a o spôsoboch odstraňovania vírusov a baktérií z odpadových vôd.