A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Foto: Pixabay

Podľa poslankyne NR SR Anny Zemanovej (SaS) by mal byť dnešok (2. jún) zlomovým momentom v snahe zabrániť šíreniu znečistenia do podzemných vôd najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe, keďže oficiálne odštartoval národný projekt záchrany Žitného ostrova.

O možnom ohrození podzemných vôd na Žitnom ostrove informoval denník Voda-portal.sk vo viacerých článkoch. Na problém dlhodobo poukazovali aj odborníci.

Tímlíderka strany SaS pre životné prostredie spolu so štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Karlom Galekom (SaS) a predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Jurajom Drobom o tom informovali na spoločnej tlačovej besede.

„Voda je vzácna a bude ešte vzácnejšia. Na Slovensku máme, našťastie, veľké zásoby podzemných vôd. Zatiaľ,“ konštatuje A. Zemanová.

Žitný ostrov je pod tlakom už dekády

Poslankyňa zdôrazňuje, že najväčšou zásobárňou podzemnej vody je práve Žitný ostrov, ktorý by mohol poskytovať dostatok vody pre celé Slovensko.

„Jej kvalita je však v ohrození,“ dodáva poslankyňa. Podľa A. Zemanovej to však nie je prvý prípad, podobných skúseností bolo viac, pričom asi najznámejšou je havária v Slovnafte a únik ropných látok do podzemných vôd v roku 1971.

„Bola to katastrofa nevídaného rozsahu. Boli zasiahnuté aktívne studne na pitnú vodu. Nebola iná možnosť ako zmobilizovať odborníkov a nájsť riešenie, ako haváriu zastaviť,“ vysvetľuje A. Zemanová.

Trvalo však desaťročia, kým bolo možné povedať, že situácia je zvládnutá. Pripomína, že aj takmer 50 rokov po udalosti hydraulická ochrana Slovnaftu odčerpáva ropné látky z podzemnej vody.

„Teraz sa dostáva toxický koktail čoraz hlbšie do územia Žitného ostrova. Je to neviditeľný zabijak, nesmrdí a v pohári ho nevidno, ale pomaly sa každým dňom šíri prúdením podzemnej vody čoraz hlbšie do Žitného ostrova,“ zdôrazňuje poslankyňa.

Ohrozenie existuje aj dnes

Dodáva, že dnes čelí Žitný ostrov ďalším znečisteniam. Obyvatelia nedoplácajú len na chyby z minulosti, ako je skládka vo Vrakuni, Žabom majeri alebo v Čiernom lese, ale krajina si vytvára zbytočne aj nové ekologické hrozby.

Sem patrí napríklad plán vybudovať cez Žitný ostrov ropovod alebo aj prípad navezeného odpadu pri výstavbe bratislavského obchvatu.

Podľa poslankyne si tak nečinnosťou Slovensko likviduje pitnú vodu a ohrozuje zdravie ľudí, pričom už dnes v niektorých obciach tečie namiesto pitnej vody voda s obsahom nebezpečných látok.

S riešeniami môže pomôcť aj verejnosť

A. Zemanová ocenila, že súčasná vláda vrátane ministra životného prostredia Jána Budaja si túto tému osvojila a v záchrane Žitného ostrova vidí prioritu.

Táto problematika sa objavila aj v programovom vyhlásení vlády, kde je kladený dôraz na ochranu najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe.

Preto navrhuje, aby Slovensko dalo opäť hlavy dokopy a našlo efektívne opatrenia na zabránenie šíreniu znečistenia do podzemných vôd Žitného ostrova.

„Vyzývam preto celú slovenskú spoločnosť, všetkých odborníkov, vedcov, či už v oblasti hydrogeológie, ekológie, ale aj vás – ľudí, občiansky aktívnych, ktorí sa téme venujete, aby ste neváhali a zapojili sa do národného projektu záchrany Žitného ostrova, ktorý dnešným dňom spúšťame,“ zdôrazňuje A. Zemanová.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Nedostatky v oblasti manažmentu povodňových rizík nám už dlhšiu dobu vyčíta Európska komisia.

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Svetový deň vody každoročne pripadá na 22. marec. Slovenský vodohospodársky podnik však pre verejnosť pripravil nie deň, ale týždeň sprievodných podujatí na území celého Slovenska.

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Vládny návrh zákona, ktorý mal reflektovať aj na oblasť ochrany vôd, protipovodňové opatrenia či manažment dažďových vôd, neprešiel do druhého čítania v NR SR o jediný hlas.