Macro Components
INNOGY
INECS

Vodu na Žitnom ostrove ohrozuje aj toxická skládka v Žabom majeri

Ministerstvo však zdôrazňuje, že zdroje pitnej vody sú bez kontaminácie. OZ Za našu vodu sa pýta, dokedy tomu tak bude.

Vodu na Žitnom ostrove ohrozuje aj toxická skládka v Žabom majeri

Foto: Pixabay

Občianske združenie Za našu vodu je presvedčené, že kvalitu vody na Žitnom ostrove, ktorá je najdôležitejšou vodnou nádržou pre celú Bratislavu a jej okolie, by mohla ohroziť skládka odpadov v bratislavskom okrese Rača. Oznámilo to na utorňajšej tlačovej konferencii, pričom označilo skládku za časovanú bombu.

Združenie funguje už od roku 2018, keď spustilo kampaň TU vodu nepi!, ktorej impulzom bola kontaminácia podzemných vôd na Žitnom ostrove.

https://www.inisoft.sk/

Skládky sú problémom

Do rieky Malý Dunaj preteká priesak zo skládky v blízkosti záhradkárskej oblasti. Ďalej sa dostáva aj do kanálu Smradľavka. Keďže ten preteká cez celú Bratislavu, priamo ohrozuje kvalitu vody na Žitnom ostrove, tvrdí OZ Za našu vodu.

Predsedkyňa OZ za našu vodu Annamarie Velič je presvedčená, že vody na Žitnom ostrove sú ohrozené dvomi hlavnými bodmi. V prvom rade ide o skládku toxického odpadu vo Vrakuni.

Ešte začiatkom roku 2018 vydalo MŽP zámer sanácie tejto environmentálnej záťaže, teda navrhlo výstavbu podzemnej tesniacej steny a povrchovej tesniacej vrstvy.

Mnohí odborníci však poukazujú na to, že enkapsulácia nie je najvhodnejšou metódou, keďže prostredníctvom nej sa neredukuje toxicita, mobilita ani množstvo kontaminovanej zeminy (odpadu), iba sa udržuje migrácia kontaminantov pod kontrolou.

Aj OZ Za našu vodu zdôrazňuje, že enkapsulácia je vhodná metóda na začiatok, nerieši sa však fakt, že táto obrovská kontaminácia sa stane bremenom pre ďalšie generácie.

„S enkapsuláciou nemôžeme zaručiť, že chemikálie, ktoré sú na skládke, nebudú pretekať ďalej,“ vysvetľuje A. Velič.

Druhou hrozbou je podľa OZ Za našu vodu práve spomínaná skládka v Žabom majeri.

Toxické koncentrácie zistili už v minulosti

Združenie odoberalo vzorky z vôd v blízkosti skládky. „Zistili sme naozaj veľké koncentrácie toxických a karcinogénnych látok a obávame sa, že by mohli migrovať aj ďalej,“ dodáva.

Už pred 13 rokmi VÚVH varoval, že v Žabom majeri je kontaminovaná voda a cítiť zápach. Testy ukázali, že voda obsahovala mnohé nebezpečné látky vo vysokých koncentráciách. Išlo napríklad o chlórované benzény, fenoly, ftaláty, ale aj iné kontaminanty.

Odber podzemných vôd zopakoval štátny úrad po roku, keď sa znova potvrdila prítomnosť už uvedených zlúčenín, ako aj iných organických látok.

„Jedným z hmatateľných sprievodných javov kontaminácie je silný zápach, ktorý sa šíri do okolia kanála, kde sa nachádzajú aj obytné domy. Hlavnými pôvodcami silného zápachu sú zrejme benztiazoly, ako aj niektoré prchavé zlúčeniny, chlórbenzény, alkány, chlóralkány a iné, ktoré tiež boli nájdené vo vysokých koncentráciách vo vzorkách vody,“ uviedol VÚVH v správe.

Už pred trinástimi rokmi teda úrad varoval, že na základe identifikácie kontaminácie rôznych zložiek životného prostredia je možné predpokladať, že kanál a jeho okolie predstavuje ekologickú záťaž a hrozbu pre životné prostredie Bratislavy a jeho okolia.

Pitná voda je bezpečná, tvrdí ministerstvo

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Schopnosť Atlantiku pohlcovať CO2 je menšia, ako sa predpokladalo

Schopnosť Atlantiku pohlcovať CO2 je menšia, ako sa predpokladalo

Poukazuje na to najnovšia štúdia. Zistenia tak naznačujú, že doterajšie klimatické modely boli až príliš optimistické.

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Na svete je nový spôsob čistenia kontaminovanej podzemnej vody. Špeciálne guľôčky obsahujú baktérie a zásobník potravy s pomalým uvoľňovaním, vďaka čomu sú schopné vodu čistiť nepretržite niekoľko mesiacov.

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Podľa výskumníkov môžu byť zistenia nápomocné pri sledovaní cirkulácie vírusu v rámci populácie.