Vedci nedávno vytvorili najpodrobnejší trojrozmerný atlas zón s nedostatkom kyslíka v oceánoch. Jedna zóna v Pacifiku pokrýva asi 600 000 kubických kilometrov.
Oceány sa hemžia životom takmer všade, s výnimkou určitých častí, kde kyslík prirodzene klesá a vody sa stávajú pre väčšinu aeróbnych organizmov neobývateľné. Ide o takzvané „zóny s nedostatkom kyslíka“. Takéto „mŕtve zóny“ síce tvoria menej ako jedno percento celkového objemu oceánu, sú však významným zdrojom oxidu dusného, silného skleníkového plynu.
Zóny s nedostatkom kyslíka sú veľké, pretrvávajúce oblasti oceánu, ktoré sa vyskytujú prirodzene v dôsledku toho, že morské mikróby pohlcujú potápajúci sa fytoplanktón spolu so všetkým dostupným kyslíkom v okolí. Tieto zóny sa nachádzajú v oblastiach bez morských prúdov, ktoré by za normálnych okolností dopĺňali oblasti okysličenou vodou.
Výsledkom je, že tieto zóny sú miestami relatívne trvalých vôd ochudobnených o kyslík. Môžu pritom existovať v stredných hĺbkach približne 35 až 1 000 metrov pod povrchom. Oceány pritom dosahujú priemernú hĺbku približne 4 000 metrov.
V tropickom Pacifiku zaznamenali dve problematické oblasti
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.