Vedci zistili, že súvislosť medzi zvýšeným objemom zrážok a výskytom záplav nie je priamočiara. Otepľovanie atmosféry nemusí nevyhnutne znamenať častejšiu či intenzívnejšiu povodňovú aktivitu, tá záleží od mnohých faktorov.
Podľa novej štúdie, ktorú uskutočnilo americké Národné centrum pre výskum atmosféry (National Center for Atmospheric Research, ďalej NCAR – pozn. red.), sa s klimatickou zmenou zásadne zmení aj povaha záplav.
Hoci častejší výskyt miernych búrok v budúcnosti v mnohých oblastiach neprinesie nevyhnutne zvýšenie hladiny vodných tokov, extrémne búrky budú mať za následok ničivejšie a častejšie záplavy.
Vedci zistili, že prahová hodnota pre zrážky, ktoré s vyššou pravdepodobnosťou spôsobia povodeň, sa odvíja od ročného obdobia, nadmorskej výšky a ďalších faktorov.
Výsledky štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Communications Earth and Environment, môžu významne ovplyvniť budúce plánovanie infraštruktúry a tvorbu stratégií protipovodňovej ochrany.
Pravdepodobné sú dva scenáre
Podľa výskumníkov dôvod, prečo bude zvyšujúce sa množstvo zrážok na povodňovú aktivitu vplývať rozdielne, súvisí s vplyvom vyšších teplôt na atmosféru aj krajinu. Pri vyšších teplotách na jednej strane atmosféra uvoľní viac vlhkosti, no pôda zároveň bude vysychať a bude schopná pohltiť viac dažďa a roztopeného snehu.
Následkom toho bude môcť voda z miernych prietrží mračien vsiaknuť do zeme namiesto toho, aby zaplavila krajinu. Podľa pokročilých počítačových simulácií, ktoré výskumný tím uskutočnil, však silné zrážky sprevádzajúce extrémne búrky, ktoré sa so zmenou klímy objavujú čoraz častejšie, nasýtia pôdu, čím sa zvýši výskyt povodní.
„Môže sa to zdať na prvý pohľad nelogické, ale zmena klímy môže viesť zároveň k zmierneniu povodňovej aktivity pri miernych zrážkach a nárastu záplav pri extrémnych zrážkach,“ hovorí hlavná autorka štúdie Manuela Brunnerová.
„Je obzvlášť nebezpečné, že nedostatok zmien pri miernych prejavoch počasia nám dáva falošný pocit bezpečia, keďže v skutočnosti budú extrémne povodňové udalosti čoraz pravdepodobnejšie a potenciálne spôsobia rozsiahlejšie škody,“ dodáva.
Dôležité je pochopiť vzťah medzi vzduchom a súšou
Ničivé povodne, ku ktorým došlo počas tohto leta v západnej Európe následkom prívalových dažďov, posilnili obavy z dôsledkov klimatickej zmeny. Závery o výskyte povodní po čoraz intenzívnejších lejakoch vyvodené z pozorovaní vodných tokov vo väčšine sveta sú však zmiešané.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.