Macro Components
INNOGY
BELIMO

Zmena klímy výrazne ovplyvní výskyt povodní

Vedci zistili, že súvislosť medzi zvýšeným objemom zrážok a výskytom záplav nie je priamočiara. Otepľovanie atmosféry nemusí nevyhnutne znamenať častejšiu či intenzívnejšiu povodňovú aktivitu, tá záleží od mnohých faktorov.

Zmena klímy výrazne ovplyvní výskyt povodní

Foto: Depositphotos

Podľa novej štúdie, ktorú uskutočnilo americké Národné centrum pre výskum atmosféry (National Center for Atmospheric Research, ďalej NCAR – pozn. red.), sa s klimatickou zmenou zásadne zmení aj povaha záplav.

Hoci častejší výskyt miernych búrok v budúcnosti v mnohých oblastiach neprinesie nevyhnutne zvýšenie hladiny vodných tokov, extrémne búrky budú mať za následok ničivejšie a častejšie záplavy.

Vedci zistili, že prahová hodnota pre zrážky, ktoré s vyššou pravdepodobnosťou spôsobia povodeň, sa odvíja od ročného obdobia, nadmorskej výšky a ďalších faktorov.

Výsledky štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Communications Earth and Environment, môžu významne ovplyvniť budúce plánovanie infraštruktúry a tvorbu stratégií protipovodňovej ochrany.

Pravdepodobné sú dva scenáre

Podľa výskumníkov dôvod, prečo bude zvyšujúce sa množstvo zrážok na povodňovú aktivitu vplývať rozdielne, súvisí s vplyvom vyšších teplôt na atmosféru aj krajinu. Pri vyšších teplotách na jednej strane atmosféra uvoľní viac vlhkosti, no pôda zároveň bude vysychať a bude schopná pohltiť viac dažďa a roztopeného snehu.

Následkom toho bude môcť voda z miernych prietrží mračien vsiaknuť do zeme namiesto toho, aby zaplavila krajinu. Podľa pokročilých počítačových simulácií, ktoré výskumný tím uskutočnil, však silné zrážky sprevádzajúce extrémne búrky, ktoré sa so zmenou klímy objavujú čoraz častejšie, nasýtia pôdu, čím sa zvýši výskyt povodní.

„Môže sa to zdať na prvý pohľad nelogické, ale zmena klímy môže viesť zároveň k zmierneniu povodňovej aktivity pri miernych zrážkach a nárastu záplav pri extrémnych zrážkach,“ hovorí hlavná autorka štúdie Manuela Brunnerová.

„Je obzvlášť nebezpečné, že nedostatok zmien pri miernych prejavoch počasia nám dáva falošný pocit bezpečia, keďže v skutočnosti budú extrémne povodňové udalosti čoraz pravdepodobnejšie a potenciálne spôsobia rozsiahlejšie škody,“ dodáva.  

Dôležité je pochopiť vzťah medzi vzduchom a súšou

Ničivé povodne, ku ktorým došlo počas tohto leta v západnej Európe následkom prívalových dažďov, posilnili obavy z dôsledkov klimatickej zmeny. Závery o výskyte povodní po čoraz intenzívnejších lejakoch vyvodené z pozorovaní vodných tokov vo väčšine sveta sú však zmiešané.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.