Macro Components
INISOFT
BELIMO

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Z novej štúdie vyplýva, že recyklácia vody extrahovanej pri ťažbe ropy a zemného plynu na zalievanie plodín spôsobuje oslabenie ich imunitného systému a zvýšenú náchylnosť na rôzne patogény.

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Depositphotos

Odpadová voda z frakovania

Nová štúdia vrhá negatívne svetlo na myšlienku použitia odpadovej vody z výroby ropy a zemného plynu na zavlažovanie. Tím vedcov uskutočnil výskum na obilninách pestovaných v skleníku, ktoré boli zalievané takouto vodou. Z výsledkov vyplýva, že plodiny mali oslabený imunitný systém.

Hydraulické štiepenie alebo frakovanie je metóda horizontálneho vŕtania, ktorá sa používa pri ťažbe ropy a zemného plynu. Ide o vytváranie puklín vo vrstve slabo spevnených hornín pomocou stlačenej tekutej zmesi. Vytvorené pukliny majú umožniť uvoľnenie tekutín z horniny a ich presun do väčších ložísk.

Proces je síce veľmi výnosný, no jeho nevýhodou je, že sa pri ňom minie obrovské množstvo vody. Na každý extrahovaný barel ropy pripadá približne sedem barelov odpadovej vody. Ide predovšetkým o podpovrchovú vodu, ktorá sa na danom mieste vyskytne prirodzene a extrahuje sa spolu s fosílnymi palivami.

Denne týmto spôsobom vzniknú približne dve miliardy galónov odpadovej vody, preto sa spoločnosti a vedci snažia nájsť nové stratégie, ako s ňou naložiť. Medzi najlákavejšie nápady patrí jej recyklácia na zavlažovanie plodín. Táto metóda zároveň rieši aj problém s nedostatkom vody, ktorý je častý napríklad na západe USA, kde je hydraulické štiepenie veľmi obľúbené.

Zvyčajne sa odpadová voda z vrtných miest odváža a spätne injektuje do zemského povrchu pomocou studní na likvidačné účely. Tieto praktiky však preukázateľne môžu vyvolať zemetrasenie či kontaminovať zásoby povrchových a podzemných vôd.

Oslabený imunitný systém

Podľa novej štúdie vedcov z Colorado State University sa však zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania nejaví ako najlepší nápad. Tím pod taktovkou profesora Thomasa Borcha uskutočnil štúdiu, v rámci ktorej sa pšenica pestovaná v skleníku zalievala vodou extrahovanou pri hydraulickom štiepení.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.