Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Z novej štúdie vyplýva, že recyklácia vody extrahovanej pri ťažbe ropy a zemného plynu na zalievanie plodín spôsobuje oslabenie ich imunitného systému a zvýšenú náchylnosť na rôzne patogény.

Zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania má negatívny vplyv na imunitu rastlín

Depositphotos

Odpadová voda z frakovania

Nová štúdia vrhá negatívne svetlo na myšlienku použitia odpadovej vody z výroby ropy a zemného plynu na zavlažovanie. Tím vedcov uskutočnil výskum na obilninách pestovaných v skleníku, ktoré boli zalievané takouto vodou. Z výsledkov vyplýva, že plodiny mali oslabený imunitný systém.

Hydraulické štiepenie alebo frakovanie je metóda horizontálneho vŕtania, ktorá sa používa pri ťažbe ropy a zemného plynu. Ide o vytváranie puklín vo vrstve slabo spevnených hornín pomocou stlačenej tekutej zmesi. Vytvorené pukliny majú umožniť uvoľnenie tekutín z horniny a ich presun do väčších ložísk.

Proces je síce veľmi výnosný, no jeho nevýhodou je, že sa pri ňom minie obrovské množstvo vody. Na každý extrahovaný barel ropy pripadá približne sedem barelov odpadovej vody. Ide predovšetkým o podpovrchovú vodu, ktorá sa na danom mieste vyskytne prirodzene a extrahuje sa spolu s fosílnymi palivami.

Denne týmto spôsobom vzniknú približne dve miliardy galónov odpadovej vody, preto sa spoločnosti a vedci snažia nájsť nové stratégie, ako s ňou naložiť. Medzi najlákavejšie nápady patrí jej recyklácia na zavlažovanie plodín. Táto metóda zároveň rieši aj problém s nedostatkom vody, ktorý je častý napríklad na západe USA, kde je hydraulické štiepenie veľmi obľúbené.

Zvyčajne sa odpadová voda z vrtných miest odváža a spätne injektuje do zemského povrchu pomocou studní na likvidačné účely. Tieto praktiky však preukázateľne môžu vyvolať zemetrasenie či kontaminovať zásoby povrchových a podzemných vôd.

Oslabený imunitný systém

Podľa novej štúdie vedcov z Colorado State University sa však zavlažovanie odpadovou vodou z frakovania nejaví ako najlepší nápad. Tím pod taktovkou profesora Thomasa Borcha uskutočnil štúdiu, v rámci ktorej sa pšenica pestovaná v skleníku zalievala vodou extrahovanou pri hydraulickom štiepení.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X