Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

Zásoby vody pomáhajú chrániť aj satelitné technológie

Európska vesmírna agentúra pracuje na viacerých projektoch, v rámci ktorých zabezpečuje ochranu zásob vody v najzraniteľnejších regiónoch.

Zásoby vody pomáhajú chrániť aj satelitné technológie

Foto: ESA

Ciele trvalo udržateľného rozvoja (SDG) z dielne OSN sa stali jednou zo základných platforiem pre vytváranie prosperujúcejšej planéty vo všetkých možných sférach. Vodná politika nie je, samozrejme, výnimkou.

Nedostatok vody postihuje viac ako 40 percent svetovej populácie. Do roku 2050 bude každý štvrtý človek pravdepodobne žiť v krajine trpiacej chronickým alebo opakujúcim sa nedostatkom sladkej vody v dôsledku klimatických zmien a ďalších príčin.

Správa o globálnych rizikách Svetového ekonomického fóra 2018 uvádza, že vodné krízy predstavujú jedno z piatich najväčších rizík pre spoločnosť.

Satelity sú základným nástrojom na mapovanie a sledovanie vodných útvarov z vesmíru. Optické a radarové prístroje dokážu identifikovať zmeny v oblasti a spektrometre merajú kvalitu vody pomocou najrôznejších algoritmov.

Mapuje zásoby vody aj vlhkosť pôdy

Európska vesmírna agentúra si túto skutočnosť uvedomuje. Využíva získané dáta zo satelitných pozorovaní planéty, prostredníctvom ktorých chce urobiť krôčik vpred smerom k naplneniu cieľov trvalo udržateľného rozvoja, v tomto prípade zaistiť čistú vodu a sanitáciu.

Dánsko, prvý obrázok nasnímaný v júli 2017, druhý v júli 2018 / Foto: ESA

Misia ESA pod názvom "Soil Moisture and Ocean Salinity“ (SMOS) dokonca mapuje aj vlhkosť pôdy ako prostriedok na zabezpečenie systému včasného varovania pri suchách a extrémnych poveternostných udalostiach.

ESA podporuje aj Afriku

Ako reakcia na naliehavú potrebu získavania informácií o vode v afrických krajinách iniciatívy TIGER a Earth Observation for Sustainable Development (EO4SD) podporujú vnútroštátne a cezhraničné orgány vo využívaní satelitov pri riadení zásobovania vodou.

Čo sa týka programu TIGER, Stellenbosch University v Juhoafrickej republike využíva počítačový softvér na údaje z misií Copernicus Sentinel-1 a Sentinel-2.

Spomenuté misie sledujú hladinu vody v priehrade Theewaterskloof Dam, ktorá je hlavným vodným zdrojom pre západný kapský región. Ten práve zahŕňa aj Kapské mesto, ktoré už dlhší čas bojuje s vážnym nedostatkom vody.

ESA dokonca vydala prvú komplexnú databázu, v ktorej uvádza činnosti agentúry a jej poskytovateľov služieb, v snahe premeniť ciele trvalo udržateľného rozvoja na realitu.

Premena sivej vody

Medzi jej ďalšie aktivity spadá aj systém recyklácie sivej vody, ktorý pracuje na základni Concordia v Antarktíde.

Vodu, ktorá sa predtým používala na umývanie alebo varenie, recyklujú vo viacstupňovom procese. Prvá fáza zahŕňa čistenie pomocou keramickej voštiny s otvormi 700-krát jemnejšími ako prameň ľudských vlasov.

Po tej nasleduje etapa využívajúca dvojicu špeciálnych membrán, ktoré produkujú čistú vodu. Projekt sa zaoberá štyrmi SDG a dohliada naň riaditeľstvo ESA pre ľudské a robotické výskumy.

Rovnaký druh technológií využívajú aj na univerzite v Maroku. V tomto prípade produkuje sladkú vodu a energiu 1200 študentom, a to z podzemných vôd bohatých na dusičnany a hnojivá za pomoci slnečnej a veternej energie.

ESA sa stará aj o mokrade

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Vodohospodári začínajú hľadať zhotoviteľa cesty pod Dunajom

Vodohospodári začínajú hľadať zhotoviteľa cesty pod Dunajom

Predpokladaná cena je 25 miliónov eur. Prejazd prvých áut pod Dunajom by mal byť možný už v roku 2022.

Zákazky VVS získavajú rodinní príslušníci aj známi generálneho riaditeľa

Zákazky VVS získavajú rodinní príslušníci aj známi generálneho riaditeľa

Denník SME prišiel na zaujímavé zistenia.

Pridajte sa do našich diskusných skupín

Pridajte sa do našich diskusných skupín

Určené sú pre našich predplatiteľov a vybraných profesionálov.