Zásoby vody pomáhajú chrániť aj satelitné technológie | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Zásoby vody pomáhajú chrániť aj satelitné technológie

Európska vesmírna agentúra pracuje na viacerých projektoch, v rámci ktorých zabezpečuje ochranu zásob vody v najzraniteľnejších regiónoch.

Zásoby vody pomáhajú chrániť aj satelitné technológie

Foto: ESA

  • Aktuality |  13.09.2018 |  Diana Motúzová

Ciele trvalo udržateľného rozvoja (SDG) z dielne OSN sa stali jednou zo základných platforiem pre vytváranie prosperujúcejšej planéty vo všetkých možných sférach. Vodná politika nie je, samozrejme, výnimkou.

Nedostatok vody postihuje viac ako 40 percent svetovej populácie. Do roku 2050 bude každý štvrtý človek pravdepodobne žiť v krajine trpiacej chronickým alebo opakujúcim sa nedostatkom sladkej vody v dôsledku klimatických zmien a ďalších príčin.

Správa o globálnych rizikách Svetového ekonomického fóra 2018 uvádza, že vodné krízy predstavujú jedno z piatich najväčších rizík pre spoločnosť.

Satelity sú základným nástrojom na mapovanie a sledovanie vodných útvarov z vesmíru. Optické a radarové prístroje dokážu identifikovať zmeny v oblasti a spektrometre merajú kvalitu vody pomocou najrôznejších algoritmov.

Mapuje zásoby vody aj vlhkosť pôdy

Európska vesmírna agentúra si túto skutočnosť uvedomuje. Využíva získané dáta zo satelitných pozorovaní planéty, prostredníctvom ktorých chce urobiť krôčik vpred smerom k naplneniu cieľov trvalo udržateľného rozvoja, v tomto prípade zaistiť čistú vodu a sanitáciu.

Dánsko, prvý obrázok nasnímaný v júli 2017, druhý v júli 2018 / Foto: ESA

Misia ESA pod názvom "Soil Moisture and Ocean Salinity“ (SMOS) dokonca mapuje aj vlhkosť pôdy ako prostriedok na zabezpečenie systému včasného varovania pri suchách a extrémnych poveternostných udalostiach.

ESA podporuje aj Afriku

Ako reakcia na naliehavú potrebu získavania informácií o vode v afrických krajinách iniciatívy TIGER a Earth Observation for Sustainable Development (EO4SD) podporujú vnútroštátne a cezhraničné orgány vo využívaní satelitov pri riadení zásobovania vodou.

Čo sa týka programu TIGER, Stellenbosch University v Juhoafrickej republike využíva počítačový softvér na údaje z misií Copernicus Sentinel-1 a Sentinel-2.

Spomenuté misie sledujú hladinu vody v priehrade Theewaterskloof Dam, ktorá je hlavným vodným zdrojom pre západný kapský región. Ten práve zahŕňa aj Kapské mesto, ktoré už dlhší čas bojuje s vážnym nedostatkom vody.

ESA dokonca vydala prvú komplexnú databázu, v ktorej uvádza činnosti agentúry a jej poskytovateľov služieb, v snahe premeniť ciele trvalo udržateľného rozvoja na realitu.

Premena sivej vody

Medzi jej ďalšie aktivity spadá aj systém recyklácie sivej vody, ktorý pracuje na základni Concordia v Antarktíde.

Vodu, ktorá sa predtým používala na umývanie alebo varenie, recyklujú vo viacstupňovom procese. Prvá fáza zahŕňa čistenie pomocou keramickej voštiny s otvormi 700-krát jemnejšími ako prameň ľudských vlasov.

Po tej nasleduje etapa využívajúca dvojicu špeciálnych membrán, ktoré produkujú čistú vodu. Projekt sa zaoberá štyrmi SDG a dohliada naň riaditeľstvo ESA pre ľudské a robotické výskumy.

Rovnaký druh technológií využívajú aj na univerzite v Maroku. V tomto prípade produkuje sladkú vodu a energiu 1200 študentom, a to z podzemných vôd bohatých na dusičnany a hnojivá za pomoci slnečnej a veternej energie.

ESA sa stará aj o mokrade

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Šéf SVP abdikoval, poznáme dôvody. Budaj chce nájsť jeho nástupcu ešte do volieb

Šéf SVP abdikoval, poznáme dôvody. Budaj chce nájsť jeho nástupcu ešte do volieb

Dočasne poverený výkonom funkcie generálneho riaditeľa je dlhoročný pracovník Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Vedci navrhujú skladovať energiu v podzemnej vode. Postup má dekarbonizovať vykurovanie a klimatizovanie

Vedci navrhujú skladovať energiu v podzemnej vode. Postup má dekarbonizovať vykurovanie a klimatizovanie

Proces sa zakladá na ohrievaní a ochladzovaní vody prirodzenými klimatickými podmienkami a jej prečerpávaním pod zemský povrch.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.