Južnú Ameriku trápi dlhotrvajúceho sucho. Môže za to najmä jeden fenomén, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť vysokých teplôt a nižšieho úhrnu zrážok.
nebola hlavným hnacím motorom dlhotrvajúceho sucha, ktoré zasiahlo stred Južnej Ameriky už tri roky po sebe. Poukázala na to najnovšia štúdia World Weather Attribution, ktorú si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu na konci článku.
Hlavným vinníkom je La Nina, oceánsky a atmosférický jav, ktorý je chladnejším náprotivkom známeho javu El Nino. Dôvodom je, že La Nina zvyšuje pravdepodobnosť vysokých teplôt a slabých zrážok.
La Nina je komplexný jav počasia, ktorý sa vyskytuje raz za niekoľko rokov v dôsledku zmien teplôt oceánu v rovníkovom pásme Tichého oceánu. Počas tohto obdobia býva povrchová teplota mora vo východnej rovníkovej časti stredného Tichého oceánu nižšia ako obvykle (približne 3 až 5 °C). Výskyt tohto javu pretrváva najmenej päť mesiacov, pričom má rozsiahly vplyv na počasie na celom svete.
Problémom však je, že hoci sa spomínaný jav opakuje raz za niekoľko rokov, od roku 2019 zaznamenávame vzácny fenomén, ktorý je známy aj ako „trojitá La Nina“ a ktorý môžeme pozorovať už tretí rok po sebe. Tento fenomén teda poháňa dlhotrvajúcejšie obdobie sucha naprieč Južnou Amerikou.
Neustupujúce sucho
Zostáva vám 70% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.