Vyrobili menej elektriny z vody. Slovenské elektrárne hlásia zníženie v dôsledku sucha | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Vyrobili menej elektriny z vody. Slovenské elektrárne hlásia zníženie v dôsledku sucha

Pozreli sme sa na to, ako sa za posledné roky vyvíjala produkcia elektrickej energie vo vodných elektrárňach, ktoré prevádzkuje náš najväčší výrobca elektriny.

Vyrobili menej elektriny z vody. Slovenské elektrárne hlásia zníženie v dôsledku sucha

Foto: Voda-portal.sk

Vlaňajšie sucho nemalo negatívny vplyv len na poľnohospodársku produkciu, ale ovplyvnilo aj činnosť vodných elektrární. Už cez leto únijní výskumníci varovali, že produkcia energie vo vodných elektrárňach je naprieč Európou výrazne nižšia ako po iné roky. A dôvodom bolo práve sucho.

Zložitá situácia bola napríklad na Pyrenejskom polostrove, pričom v Španielsku boli objemy vody uskladnenej v nádržiach v tom čase o 31 % nižšie, ako bol desaťročný priemer.

Výroba energie z prietokových vodných elektrární do začiatku júla bola nižšia ako priemer rokov 2015 až 2021 v mnohých európskych krajinách, najmä však v Taliansku (-5039 GWh v porovnaní s priemerom), Francúzsku (-3930 GWh) a Portugalsku (-2244 GWh).

Najnovšie dáta, ktoré zverejnili Slovenské elektrárne (SE), teda náš najväčší výroba elektriny, však ukazujú, že sucho malo negatívny vplyv na výrobu elektriny aj na Slovensku.

V dôsledku vysokých teplôt a nízkych hladín vôd v lete pracovali v obmedzenom výkone aj viaceré európske jadrové elektrárne chladené prietokom rieky.

Slovensko však v prípade produkcie elektriny z jadra problémy v tomto kontexte neevidovalo. Atómky sa tomu vyhli vďaka odlišnému spôsobu chladenia.

Štyri prevádzkované jadrové bloky vlani dokonca vyrobili najviac elektriny vo svojej histórii a na dodávke SE do siete dosiahli podiel až 86,44 %. Dva bloky Mochoviec dokonca dosiahli svoj zatiaľ najlepší výsledok v histórii a za vlaňajšok vyrobili viac než 8 091 gigawatthodín elektriny. Podrobne sme o tom písali v tomto článku.

Hoci v oblasti výroby elektriny z jadra zaznamenali elektrárne výrazne optimistický rok, celková výroba medziročne klesla o 1,2 % na objem 18 888 gigawatthodín elektriny. Dôvodom bolo práve zníženie výroby elektriny z vodných elektrární, ale aj určité komplikácie v tepelných elektrárňach.

Prevádzkujú viac ako tri desiatky vodných elektrární

 
 

Zostáva vám 54% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.