V budúcom programovom období chce tiež rezort dosiahnuť, aby bola aj modrá a zelená infraštruktúra v krajine, ktorá zadržiava vodu, zahrnutá do plôch, na ktoré môžu poľnohospodári čerpať priame platby.
K zvýšeniu zásob vody na poliach budú slúžiť odvodňovacie kanály. Tie majú po novom spĺňať dve funkcie, a to chrániť poľnohospodársku pôdu pred povodňami aj suchom. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR spolu so štátnym podnikom Hydromeliorácie totiž spúšťa projekt adaptácie odvodňovacích kanálov na dĺžke 267 kilometrov v odvodňovacích sústavách v sume 30 miliónov eur. Projekt bude podporený zo zdrojov Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020.
Súčasťou projektu má byť aj adaptácia dvoch odvodňovacích sústav s čerpacími stanicami. Cieľom agrorezortu je zabrániť podmáčaniu pôd, pričom sústavy majú slúžiť aj na zavodňovanie krajiny v čase sucha.
Vízia za stovky miliónov eur
Agrorezort načrtol svoj zámer posilniť a zefektívniť úlohu vodozádržných opatrení, prírode blízkych riešení a agrolesníckych postupov v rámci rozvoja poľnohospodárstva, lesníctva a vidieka už v dokumente „Vízia spoločných postupov pri budovaní moderného pôdohospodárstva v horizonte roku 2035“, o ktorom sme nedávno informovali.
V dokumente ministerstvo uvádza, že potenciál zvýšenia vodozádržnej kapacity pôdy a krajiny je do roku 2027 o 250 miliónov metrov kubických a do roku 2035 o 500 miliónov metrov kubických prostredníctvom realizácie celej škály adaptačných a manažmentových opatrení, čo následne prispeje k zníženiu miery povodňových rizík, ale aj sucha či erózneho poškodzovania pôdy.
V rámci svojej vízie sa agrorezort plánuje venovať aj melioráciám a závlahám. Aby sa podľa ministerstva podarilo zastaviť úpadkový proces v závlahovom hospodárstve, bude nutné vykonať do roku 2030 takmer na 50 % jestvujúcej výmery rekonštrukcie a modernizácie.
Náklady na spomínané opatrenia pritom nebudú zanedbateľné. Obnova a modernizácia závlahových systémov, zadržiavanie vody v krajine, zmiernenie vplyvov klimatických zmien či podpora zadržiavania vody v lesoch si v nasledujúcich rokoch vyžiadajú stovky miliónov eur.
Voda ako kľúč k odčerpávaniu CO2
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.