Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Agrorezort: Nahradenie sivej infraštruktúry za zelenú zníži mieru záplav v mestách

Ľudská činnosť podľa agrorezortu vytvára z miest betónové džungle bez zelene, čo spôsobuje viaceré klimatické a hydrologické problémy.

Agrorezort: Nahradenie sivej infraštruktúry za zelenú zníži mieru záplav v mestách

Foto: Pixabay

Začiatkom mesiaca sme boli svedkami početných a veľkých záplav vo viacerých častiach Slovenska. Príkladom je aj naše hlavné mesto, ktoré sa počas niekoľkých hodín silných lejakov doslova premenilo na „Benátky severu“. Podľa agrorezortu sú takéto problémy spôsobené predovšetkým pribúdaním betónu na úkor zelene.

Hlavným problémom je podľa Matečnej skutočnosť, že v zastavaných územiach chýba práca s dažďovou vodou. Tá namiesto toho, aby ostávala v území, odchádza do kanalizácie.

 „Zaplavené ulice, ale aj extrémne horúčavy sú dôsledkom nielen globálnej zmeny klímy, ale aj konkrétnej ľudskej činnosti v mestách. Ak chceme mať v mestách príjemné životné prostredie, je potrebné zastaviť úbytok zelene a premyslene budovať prvky zelenej infraštruktúry,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Podľa nej by sa malo viac priestoru venovať budovaniu väčšieho množstva trávnikov a parkov, zelených striech, fontán, jazierok, nádrží alebo živých plotov.

Nahradiť betón zeleňou

Podľa agrorezortu je problém predovšetkým v tom, že každá nová budova, parkovisko alebo asfaltová cesta spôsobuje, že sa zväčšuje plocha, ktorá odvádza vodu do kanalizácie.

Tým sa zase zvyšuje prehrievanie mestského prostredia. Rozhorúčený asfalt počas horúcich letných dní často dosahuje aj 50 stupňov.

Ministerstvo ešte v apríli minulého roku vyhlásilo v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 – 2020 (IROP) výzvu na zlepšenie environmentálnych aspektov v mestách a mestských oblastiach.

O príspevok môžu žiadať organizácie štátnej správy, obce, mestá, samosprávne kraje, subjekty verejnej správy, mimovládne organizácie, ale aj subjekty zo súkromného sektora. Vyčlenených je 33,3 milióna eur.

Zeleň podporuje aj EÚ

Aj materiál Európskej komisie pod názvom Zelená infraštruktúra – Zveľaďovanie prírodného kapitálu Európy definuje tento zelený variant ako úspešný nástroj na zabezpečenie ekologických, ekonomických a spoločenských prínosov prostredníctvom prirodzených riešení.

Okrem iného však Európska komisia poukazuje na to, že veľký priestor by sa mal venovať práve ekologickej obnove lesov a porastov v záplavových oblastiach.

Správne fungujúce lesy v takýchto problémových častiach tak môžu priniesť mnoho kladov, ako je napríklad filtrovanie vody, zachovanie hladiny vody a predchádzanie erózii.

Lesy tiež zmierňujú vplyvy zmeny klímy tým, že zachytávajú oxid uhličitý. Niekedy sa však zdá, že viaceré zelené opatrenia sa presadzujú súčasne s výrubmi stromov, ktoré v mnohých regiónoch vytvárajú akýsi ochranný prvok.

Oprávnené projekty

Príspevky sa zameriavajú na desať hlavných oblastí. Ide napríklad o budovanie prvkov drobnej infraštruktúry urbánneho dizajnu, zelených parkov, stien, striech. Ďalej sú to aktivity v oblasti dopravnej infraštruktúry – zelené koridory pozdĺž cyklotrás, čiže aleje, živé ploty alebo remízky.

V neposlednom rade ide o využívanie dažďovej vody prostredníctvom budovania rôznych nádrží a predčisťovania dažďových vôd.

V regiónoch so zvyšujúcim sa úhrnom zrážok a obdobiami dažďa napríklad výzva reagovala na zavedenie osobitných zberných systémov na odpadovú a dažďovú vodu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Netvoria sa zásoby vody, hlási SHMÚ. Na väčšine Slovenska je sucho

Netvoria sa zásoby vody, hlási SHMÚ. Na väčšine Slovenska je sucho

Vlahový deficit môže podľa hydrometeorológov na jar výrazne skomplikovať situáciu poľnohospodárom.

Rastú straty vody, ukazuje nová správa. Z vodovodov uniká každý štvrtý liter

Rastú straty vody, ukazuje nová správa. Z vodovodov uniká každý štvrtý liter

Po ceste k odberateľom sa z potrubí stráca 26,6 % vody, hlási envirorezort. V Česku je to 14,8 %.

Štyri obce plánujú spoločnú kanalizáciu a ČOV, vyčistená voda pôjde do potoka

Štyri obce plánujú spoločnú kanalizáciu a ČOV, vyčistená voda pôjde do potoka

Projekt už majú na stole povoľovacie orgány.

X
X
X
X