Súčasťou projektu bude aj Slovensko.
Európska komisia pred niekoľkými dňami schválila z rozpočtu EÚ investičný balík v objeme vyše 280 miliónov eur pre viac ako 120 nových projektov programu LIFE.
Približne 220 miliónov eur pritom pridelila na projekty v oblasti životného prostredia a efektívneho využívania zdrojov, prírody a biodiverzity, ako aj environmentálneho riadenia a informácií.
Na opatrenia v oblasti klímy by malo poputovať viac ako 60 miliónov eur, a to najmä na podporu zmierňovania zmeny klímy, adaptácie, riadenia a informačných projektov.
EÚ chce dosiahnuť klimatickú neutralitu
Podľa EK projekty pomôžu dosiahnuť ciele Európskej zelenej dohody podporou stratégie EÚ v oblasti biodiverzity a akčného plánu pre obehové hospodárstvo, ako aj prispieť k ekologickému zotaveniu po pandémii nového koronavírusu a okrem iného pomôžu Európe stať sa klimaticky neutrálnym kontinentom.
„Projekty LIFE môžu skutočne priniesť hmatateľný rozdiel v praxi. Prinášajú riešenia najvážnejších výziev našej doby, ako sú zmena klímy, prírodné straty a neudržateľné využívanie zdrojov. Ak sa v celej EÚ replikujú rýchlo a vo veľkom rozsahu, môžu pomôcť EÚ dosiahnuť jej ambiciózne ciele v oblasti zelenej dohody a prispieť k vytvoreniu ekologickejšej a odolnejšej Európy pre nás všetkých, ale aj pre ďalšie generácie,“ hovorí Virginijus Sinkevičius, komisár pre životné prostredie, oceány a rybolov.
Prostriedky poputujú do rôznych oblastí
K implementácii stratégie EÚ v oblasti biodiverzity prispejú projekty ako obnova rašelinísk, ktoré sú okrem iného dôležitým zachytávačom uhlíka a môžu podľa EK do roku 2050 podporiť úsilie Európy o dosiahnutie klimatickej neutrality.
Projekty LIFE tiež podporujú znižovanie spotreby energie v nových budovách v súlade s nedávno spustenou stratégiou EÚ „vlna obnovy“.
Finančné prostriedky budú určené na vývoj univerzálneho a cenovo dostupného nízkouhlíkového riešenia, ktoré by mohlo znížiť spotrebu energie vo všetkých nových budovách až o 40 %.
Investície budú zamerané aj na projekty, ktoré zabraňujú plytvaniu potravinami a vedú k zlepšeniu nakladania s odpadom v súlade s novým akčným plánom obehového hospodárstva EÚ.
Finančné zdroje sú vyčlenené aj na množstvo projektov, ktoré energeticky náročným priemyselným odvetviam pomôžu znížiť emisie skleníkových plynov v súlade s ambicióznym klimatickým cieľom Komisie.
Do adaptácie poputujú milióny eur
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.