Eversheds Sutherland
INISOFT
Belimo

Šesť samospráv prijme adaptačné opatrenia za 8,3 milióna eur, prostriedky získali z nórskych fondov

Medzi nimi je aj mesto Žilina, ktoré bude v najbližších troch rokoch investovať do viacerých adaptačných opatrení. Súčasťou sú zelené strechy aj vodozádržné opatrenia.

Šesť samospráv prijme rôznorodé adaptačné opatrenia, prostriedky získali z nórskych fondov

Foto: Depositphotos

Ministerstvo životného prostredia SR ako Správca programu SK-Klíma (Granty EHP a Nórska 2014 - 2021) schválilo začiatkom novembra žiadosti o projekt v rámci výziev s názvom „Akčné plány na zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy implementované miestnymi orgánmi v mestských územiach“ (ClimaUrban).

Cieľom výzvy bola podpora systematického plánovania a realizácie opatrení zameraných na zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy na území miest.

Tá je určená pre slovenské mestá s počtom obyvateľov nad 15-tisíc, ako aj pre základné a stredné školy. Spolu bolo podporených šesť slovenský miest v celkovom objeme 8,3 miliónov eur a 28 škôl v celkovom objeme jeden milión eur.

„Podporené slovenské mestá budú môcť zvýšiť svoju odolnosť voči zmene klímy a schopnosť reagovať na zmenu klímy prostredníctvom systematického plánovania a realizácie konkrétnych opatrení zameraných na zmierňovanie (mitigáciu) a prispôsobovanie sa (adaptáciu) s cieľom zlepšiť podmienky života obyvateľov v mestskom prostredí,“ konštatovalo ministerstvo.

Podpora vodozádržných opatrení aj hospodárenia s dažďovou vodou

V oblasti adaptácie boli opatrenia rozdelené na tri hlavné oblasti. Išlo o opatrenia voči častejším a intenzívnejším vlnám horúčav, opatrenia voči častejšiemu výskytu sucha a opatrenia voči častejšiemu výskytu intenzívnych zrážok.

Medzi oprávnené aktivity v prvej oblasti patrí zvyšovanie odolnosti verejných budov voči prehrievaniu, zvyšovanie podielu vegetácie a vodných prvkov v zastavaných územiach a podpora tvorby vhodnej mikroklímy pre chodcov, cyklistov či znižovanie podielu výskytu tepelných ostrovov.

Podporované boli aj aktivity hospodárenia so zrážkovou vodou čo najbližšie k miestu vzniku, činností zamerané na znižovanie spotreby vody opätovným využitím dažďovej a odpadovej „sivej“ vody, budovanie technických prvkov na spomalenie odtoku dažďovej vody a jej udržanie v krajine mimo kanalizačnú sústavu či na znižovanie zraniteľnosti vegetácie alebo pôdy voči dlhodobým suchám.

Do poslednej kategórie patria opatrenia na zvyšovanie infiltračnej a retenčnej kapacity územia či budovanie protipovodňových prírodných, respektíve technických prvkov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Okrem masívnej finančnej podpory mení aj legislatívu.

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Česi pripravujú novelu vodného zákona, pracujú na technológiách umelej infiltrácie a chcú sa inšpirovať Izraelom. Dôvodom je pretrvávajúce sucho.

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Zámer poslancov je dobrý, avšak návrh z predkladacej správy envirorezortu môže viesť k vytvorenia modelu, ktorým by sa, naopak, prevod akcií mohol dostať mimo verejný sektor.