Z novej štúdie vyplýva, že regulácia emisií skleníkového plynu oxidu dusného z ČOV môže byť nenáročná a nenákladná.
Oxid dusný (N2O), ľudovo nazývaný „rajský plyn“, je silný skleníkový plyn s globálnym otepľovacím potenciálom približne 300-krát vyšším než CO2. Emisie oxidu dusného vznikajú okrem iného aj v čistiarňach odpadových vôd, predovšetkým počas biologického odstraňovania dusíka, konkrétne pri procesoch nitrifikácie a denitrifikácie.
Hoci čistiarne prispievajú k celkovým emisiám N2O menej než iné odvetvia, napríklad poľnohospodárstvo, stále ide o obrovské množstvo emisií. Celkove môže oxid dusný tvoriť 25 až 75 % celkových emisií skleníkových plynov z čistiarní odpadových vôd.
Množstvo rajského plynu z ČOV závisí od viacerých faktorov, vrátane typu čistiacich procesov, no vypúšťané hladiny N2O taktiež podliehajú zmenám naprieč ročnými obdobiami a ovplyvňujú ich teploty či koncentrácie dusíka.
Stratégií, ako emisie oxidu dusného znižovať, je v súčasnosti málo a aj napriek úspešnosti laboratórnych testovaní doposiaľ nedochádza k ich plošnému zavádzaniu v praxi.
Téme sa najnovšie venovala doktorandka z holandskej Technickej univerzity v Delfte Nina Roothans, ktorá sa vo svojej dizertačnej práci zamerala na skúmanie faktorov, ktoré vplývajú na produkciu rajského plynu v ČOV. Výsledky jej výskumu boli nedávno publikované v časopise Nature Water.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.