V meste Mannheim v spolupráci s ČOV vyrába nemecký start-up metanol pomocou odpadových vôd a zelenej elektriny.
V nemeckom meste Mannheim spustili prevádzku na výrobu udržateľného lodného paliva, e-metanolu. Projekt „Mannheim 001“ je výsledkom spolupráce mestskej čistiarne odpadových vôd, Karlsruhskeho technického inštitútu a spoločnosti ICODOS.
Spoločnosť ICODOS vznikla ako výsledok výskumného projektu na Karlsruhskom technickom inštitúte. Na tejto patentovanej technológii pracovali už od roku 2019.
Spočiatku ju prezentovali len v laboratóriách, neskôr ju testovali na pilotnom projekte na univerzitnom kampuse a 24. marca spustili prvý komerčný priemyselný modul, ktorý aktuálne produkuje okolo päťdesiat litrov e-metanolu denne.
Výhodou výroby metanolu s pomocou tejto technológie má byť to, že už na dnešný deň existuje okolo sedemdesiat päť tisíc ČOV v EÚ, a preto v ňom vidia významný potenciál na zvyšovanie výrobnej kapacity.
Ako to funguje
Celý proces začína v čistiarni odpadových vôd v Mannheime, kde sa z organického materiálu vo vode produkuje bioplyn. Bioplyn sa potom rozkladá na jednotlivé zložky, ako je metán a oxid uhličitý.
S využitím obnoviteľnej elektriny sa elektrolýzou vody vyrába vodík. Ten reaguje s oddeleným CO2 vďaka patentovanej technológii ICODOS, čím vzniká metanol a voda. Na záver sa destiláciou extrahuje e-metanol pripravený na použitie.
Chystajú nové projekty
Zostáva vám 43% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.