V Arktíde pláva obrovské množstvo plastových mikrovláken z našich práčok, naznačuje výskum | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

V Arktíde pláva obrovské množstvo plastových mikrovláken z našich práčok, naznačuje výskum

Vedci našli vo vzorkách morskej vody z rôznych častí Severného ľadového oceánu polyesterové vlákna, ktoré sa uvoľňujú pri praní odevov. Pochádzajú pravdepodobne z krajín Európy a Severnej Ameriky.

V Arktíde pláva obrovské množstvo plastových mikrovláken z našich práčok, naznačuje výskum

Foto: Pexels

Dominuje polyester

Z nového výskumu vyplýva, že Arktída je znečistená mikroplastovými vláknami, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z prania syntetických odevov obyvateľmi Európy a Severnej Ameriky.

Ide o doposiaľ najkomplexnejšiu štúdiu, v rámci ktorej vedci identifikovali mikroplasty v deväťdesiatich šiestich z deväťdesiatich siedmich vzoriek morskej vody, ktoré pozbierali naprieč celou polárnou oblasťou.

Viac ako 92 % z nájdených mikroplastov predstavovali vlákna a 73 % z nich bolo vyrobených z polyesteru. Šírkou a farbou zodpovedali vláknam, ktoré sa používajú v odevnom priemysle. Väčšina vzoriek bola odobratá z hĺbky troch až ôsmich metrov pod hladinou vody, kde si veľká časť morských živočíchov zháňa potravu.

Mechanizmy presunu mikrovláken do Severného ľadového oceánu sú doposiaľ nejasné, no vedci sa domnievajú, že veľkú rolu v preprave drobných plastových čiastočiek hrajú oceánske prúdy. Je možné, že časť mikroplastov sa do Arktídy dostala prostredníctvom vetra.

Znečistenie z Atlantiku

Do Arktídy prúdi oveľa viac vody z Atlantiku ako z Tichého oceánu a nový výskum zistil vyššie koncentrácie mikroplastových vlákien bližšie k Atlantiku. Mikrovlákna prichádzajúce z tohto smeru boli tiež o polovicu dlhšie a menej degradované.

Koncentrácie mikroplastov boli vo východnej časti Severného ľadového oceánu trikrát vyššie ako v západnej časti. 

„Vidíme, že dominuje atlantický prísun, čo znamená, že kontaminácia textilnými vláknami v Severnom ľadovom oceáne pravdepodobne pochádza zo severného Atlantiku, teda z Európy a Severnej Ameriky,“ uviedol pre denník The Guardian Peter Ross z kanadskej organizácie Ocean Wise, ktorý štúdiu viedol.

K Arktíde prenikajú z juhu okrem mikrovláken aj toxické znečisťujúce látky, vrátane ortuti a polychlórovaných bifenylov, čo je znepokojujúce vzhľadom na fakt, že Inuiti z oceánu v tejto oblasti získavajú potravu.

foto: Depositphotos

Identifikovať vlákna je ťažké

Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications a vedci v rámci neho analyzovali sedemdesiatjeden vzoriek odobratých z vrstvy vody blízko pod hladinou. Trajektória odberných miest pokryla devätnásť tisíc kilometrov, smerovala z Nórska cez severný pól po kanadskú arktickú oblasť.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Z dôvodu sucha musia vodárne prijímať opatrenia na stabilizáciu dodávok pitnej vody. Problém vidia v tom, že sektor je výrazne podfinancovaný. Kľúčové je stabilizovať rozpočty vodární, tvrdia.

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Právomocou komisie bude napríklad rozhodnúť o mimoriadnej manipulácii na vodných dielach, ktorá zaistí zvýšenie prietokov vo vodných tokoch alebo, naopak, zadržanie vody.

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Vstrekovanie aerosólov do atmosféry za účelom ochladenia planéty vzbudzuje obavy. Na póloch sa však podľa expertov oplatí zariskovať.