Satelitné snímkovanie môže slúžiť ako zaujímavý doplnkový zdroj informácií o kvalite povrchových vôd. Má však aj celý rad limitujúcich prvkov, zdôrazňuje vedec.
Zaujímavý doplnkový zdroj informácií o kvalite povrchových vôd môžeme získať aj z družíc. Musíme však mať na pamäti, že satelitné snímkovanie v sebe môže ukrývať celý rad limitujúcich faktorov, ktoré treba brať do úvahy pri hodnotení celkového stavu.
O využití dát z družíc Sentinel 2 na hodnotenie kvality povrchových vôd, o možnostiach a limitoch tejto metódy hovoril na odbornom webinári Asociácie pre vodu ČR Petr Puman z českého Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
K dispozícii je viac aplikácií
Družice sa využívajú predovšetkým na sledovanie pevniny a okrajových morí, napríklad na pokrytie vegetáciou, stav poľnohospodárskych plodín, ľadovce a záplavy.
V prípade kvality povrchových vôd v našich sladkovodných podmienkach sú dôležité najmä dve družice, a to Sentinel-2A a 2B, ktoré boli vypustené v rokoch 2015 a 2017. „Sú to úplne identické družice a snímajú povrch v 13 optických pásmach,“ hovorí P. Puman.
Zostáva vám 73% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.