Macro Components
INISOFT
BELIMO

Výdatnosť vodárenského zdroja Šamorín je stále ohrozená, tvrdí OZ Za našu vodu

Občianske združenie hovorí, že výstavba v II. pásme stále pokračuje. Oslovilo preto ministra životného prostredia.

Výdatnosť vodárenského zdroja Šamorín je stále ohrozená, tvrdí OZ Za našu vodu

Foto: Depositphotos

Občianske združenie Za našu vodu včera (5. mája, pozn. redakcie) poslalo otvorený list ministrovi životného prostredia SR Jánovi Budajovi, v ktorom vyjadrilo radosť zo schválenia verejnej vyhlášky, ktorá určila nové ochranné pásma vodárenského zdroja Šamorín.

Na tlačovej konferencii k rozhodnutiu minister vyhlásil, že „vodný zdroj je zachránený, stavby by mali skončiť – toto rozhodnutie nemá odkladný účinok, v tejto chvíli by mala byť voda zachránená“. OZ Za našu vodu to však tak pozitívne nevidí.

Verejná vyhláška, ktorú minulý týždeň zverejnil Okresný úrad Bratislava na úradnej tabuli, určila nové ochranné pásma vodárenského zdroja Šamorín, ktorý by mohol zásobovať pitnou vodou 2,5 milióna obyvateľov Slovenska. V praxi to má znamenať, že kvalita vody tohto zdroja by mala byť po rokoch prieťahov chránená pred záujmami developerov.

Alena Trančíková, expertka z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), v tejto súvislosti zdôraznila, že zdroj pitnej vody v Šamoríne nie je výnimočný len svojou výdatnosťou, ale aj kvalitou podzemnej vody, ktorá je stabilná a trvalo udržateľná, čo je problémom v prípade ostatných vodárenských zdrojov na Žitnom ostrove.

Pri brehu v časti, kde sa nachádza VZ Šamorín, je plavebná dráha, takže je zabezpečené trvalé bagrovanie infiltračnej zóny. Kvalita vody je teda trvalo udržateľná a so zabezpečenou ochranou bude možné dodávať túto vodu bez akejkoľvek úpravy v jej prirodzenom stave obyvateľstvu.

O čo ide vo vyhláške?

Envirorezort ešte minulý týždeň uviedol, že poskytoval konzultácie a usmerňoval Okresný úrad Bratislava, odbor starostlivosti o životné prostredie vo veci vydania vyhlášky, ktorá určila ochranné pásma rozdelené do troch stupňov, pričom v 1. stupni je zakázaná prakticky akákoľvek činnosť vrátane poľnohospodárskej, ktorá nesúvisí s prevádzkou vodného zdroja.

Územie je okrem toho oplotené a zabezpečené. Používanie organických priemyselných hnojív a pesticídov sa tu zakazuje.

Ochranné pásmo 2. stupňa s rozlohou 7,9 km2 zasahuje podstatnou časťou do katastrálneho územia obce Hamuliakovo, pričom v tejto časti je zakázané vykonávať činnosti, ktoré by mohli znečistiť vodárenský zdroj.

Zakazuje sa tu napríklad výstavba objektov vrátane rodinných a bytových domov. Výnimka sa však vzťahuje na tie objekty, na ktoré boli vydané právoplatné stavebné povolenia a so stavbou sa začalo, ako aj na stavbu rodinných domov medzi jestvujúcimi stavbami na základe hydrogeologického posúdenia, ktorým bude preukázané, že stavebnými prácami ani užívaním stavieb nedôjde k ohrozeniu výdatnosti, akosti alebo zdravotnej nezávadnosti vodného zdroja, pričom podmienkou je, že objekty budú napojené na verejný vodovod a verejnú kanalizáciu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.