Vodné elektrárne na Amazonke prispievajú k vymieraniu druhov, tvrdí štúdia | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Vodné elektrárne na Amazonke prispievajú k vymieraniu druhov, tvrdí štúdia

Výstavba priehrad pre účely výroby elektrickej energie má za následok fragmentáciu pralesa, čo mení životné podmienky pre rastlinné aj živočíšne druhy.

Vodné elektrárne na Amazonke prispievajú k vymieraniu druhov, tvrdí štúdia

Foto: Pexels

Tropické pralesy sú fragmentované

Odlesňovanie a strata biotopov spolu súvisia a prispievajú k vzniku krízy v oblasti biodiverzity, pričom táto situácia je do veľkej miery spojená s vodnou energiou. V nížinných tropických pralesoch má prehradzovanie riek zvyčajne za následok zaplavenie rozsiahlych nízko položených oblastí.

Z veľkých lesov sa tým pádom zachovávajú iba menšie časti na hrebeňoch vo vyšších nadmorských výškach, kde stromy vytvárajú izolované ostrovčeky.

V novej štúdii, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Science Advances, sa vedci z bristskej University of East Anglia spolu s kolegami z Portugalska a Brazílie pokúsili na základe teórie sietí vysvetliť, ako fragmentácia biotopov ovplyvňuje biodiverzitu tropických lesov.

Rastliny aj živočíchy vymierajú

V rámci teórie sietí sa na oblasti biotopov a rastlinné a živočíšne druhy nahliada ako na jednotky, ktoré spolu z hľadiska krajiny ako celku súvisia a vytvárajú sieť vzťahov a prepojení.

Vedci skúmali dvadsaťdva oblastí biotopov pozostávajúcich z lesných ostrovov a troch lokalít súvislého lesa, ktoré vznikli následkom postavenia vodnej elektrárne Balbina, ktorá je jednou z najväčších v Južnej Amerike.

Štúdiu podrobili šesťstoosem rastlinných a živočíšnych druhov z ôsmich skupín: stredne veľké až veľké cicavce, malé nelietajúce cicavce, vtáky, jaštery, žaby, lajniaky, včely a stromy.

Výskum odhalil, že dochádza k rozsiahlemu vymieraniu druhov, predovšetkým veľkých živočíchov a rastlín, no medzi rôznymi skupinami rastlín, stavovcov a bezstavovcov boli pozorované odlišnosti. Odolnosť rozmanitosti druhov závisela od veľkosti ostrova, pričom len niekoľko ostrovov malo veľkú diverzitu.

Výsledky štúdie celkove naznačujú, že fragmentácia veľkých lesov na menšie ostrovčeky má za následok zjednodušenie sietí, ktoré vytvárajú vzťahy medzi druhmi a biotopmi.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odpadová voda je zdrojom obrovského množstva užitočných látok. Vedci sa ich snažia extrahovať

Odpadová voda je zdrojom obrovského množstva užitočných látok. Vedci sa ich snažia extrahovať

Austrálski výskumníci sa inšpirujú rastlinami pri vývoji nových postupov separácie minerálov, kovov a živín z odpadových vôd.

Eurokomisia chce urýchliť odovzdávanie údajov o stave vodných útvarov, MŽP nesúhlasí

Eurokomisia chce urýchliť odovzdávanie údajov o stave vodných útvarov, MŽP nesúhlasí

Envirorezort hovorí, že politicky je obťažné obhájiť enormne zvýšené finančné nároky na monitorovanie.

Prísnejšie limity pre odstraňovanie živín prinesú enormné náklady, ale len čiastočný efekt

Prísnejšie limity pre odstraňovanie živín prinesú enormné náklady, ale len čiastočný efekt

Revízia smernice je potrebná, ale implementácia návrhu, ktorý vlani na jeseň predstavila Európska komisia, bude časovo a finančne náročná, upozorňuje envirorezort.