Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Vodárne netransparentne interpretujú výnimky z infozákona, tvrdí mimovládka Transparency

Mimovládku zaráža, že sa spôsob zverejňovania zmlúv vo verejných firmách mení od zverejňovania takmer všetkých zmlúv cez rôznu mieru selekcie až po nezverejňovanie v podstate žiadnych zmlúv.

Vodárne netransparentne interpretujú výnimky z infozákona, tvrdí mimovládka Transparency

Foto: Depositphotos

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) je presvedčená, že dvadsať rokov od účinnosti infozákona a desať rokov od povinného zverejňovania zmlúv na internete je najvyšší čas na novelu, ktorá odstráni nahromadené prekážky pri kontrole verejného sektora. Informovala o tom vo svojom najnovšom blogu.

„Aj napriek počiatočným nákladom na softvérové riešenia či kontinuálnym výdavkom na servery, hosting a prácu úradníkov má dnes už väčšina inštitúcií spôsob zverejňovania zmlúv vo veľkej miere zautomatizovaný a výhrady o neúmernej administratívnej záťaži vo verejnej debate už takmer nepočuť,“ konštatuje mimovládka.

Zároveň dodáva, že nástroj kontroly zverejnených zmlúv si popri novinároch, aktivistoch či politikoch obľúbila aj verejnosť, keďže výsledky prieskumu verejnej mienky z roku 2018 ukázali, že až 11 percent ľudí si počas roka pozrie aspoň jednu zmluvu, faktúru či objednávku svojej obce či inej verejnej inštitúcie.

Mimovládka poukazuje na nedostatočné zverejňovanie zmlúv

TIS na druhej strane poukazuje na mnohé problémy, ktoré v tejto súvislosti pretrvávajú. Problémom podľa mimovládky je, že množstvo zmlúv sa stále zverejňuje bez dôležitých príloh, ako je napríklad kalkulácia ceny, bez ktorých by pri striktnom uplatňovaní zákona nemali ani platiť.

Organizácia sa ešte častejšie stretáva so zverejňovaním zmlúv bez dôležitých údajov (metadát) o zmluve, ako je cena, protistrana, dátum podpisu či predmet transakcie, čo podľa nej podstatne sťažuje orientáciu v zmluvách.

„Nehovoriac o stále bežnom zverejňovaní dokumentov len ako obrázkov, bez možnosti vyhľadávania a kopírovania v texte. Nepraktické je aj zverejňovanie zmlúv na stovkách rôznych webstránok, keďže samosprávy, ich organizácie a firmy si zmluvy zverejňujú samy,“ dodáva.

Zmätok je najmä vo verejných firmách, myslí si mimovládka

Podľa TIS je najväčší chaos vo zverejňovaní zmlúv vo verejných firmách, ktoré vlastní štát či samosprávy.

„Keďže operujú na pomedzí verejného a súkromného sektora a úplné odkrytie niektorých obchodov by ich mohlo znevýhodniť oproti súkromnej konkurencii, infozákon im pri sprístupňovaní informácií i zverejňovaní zmlúv priznáva viaceré výnimky,“ vysvetľuje mimovládka.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.