Macro Components
INNOGY
Belimo

Vodárne netransparentne interpretujú výnimky z infozákona, tvrdí mimovládka Transparency

Mimovládku zaráža, že sa spôsob zverejňovania zmlúv vo verejných firmách mení od zverejňovania takmer všetkých zmlúv cez rôznu mieru selekcie až po nezverejňovanie v podstate žiadnych zmlúv.

Vodárne netransparentne interpretujú výnimky z infozákona, tvrdí mimovládka Transparency

Foto: Depositphotos

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) je presvedčená, že dvadsať rokov od účinnosti infozákona a desať rokov od povinného zverejňovania zmlúv na internete je najvyšší čas na novelu, ktorá odstráni nahromadené prekážky pri kontrole verejného sektora. Informovala o tom vo svojom najnovšom blogu.

„Aj napriek počiatočným nákladom na softvérové riešenia či kontinuálnym výdavkom na servery, hosting a prácu úradníkov má dnes už väčšina inštitúcií spôsob zverejňovania zmlúv vo veľkej miere zautomatizovaný a výhrady o neúmernej administratívnej záťaži vo verejnej debate už takmer nepočuť,“ konštatuje mimovládka.

Zároveň dodáva, že nástroj kontroly zverejnených zmlúv si popri novinároch, aktivistoch či politikoch obľúbila aj verejnosť, keďže výsledky prieskumu verejnej mienky z roku 2018 ukázali, že až 11 percent ľudí si počas roka pozrie aspoň jednu zmluvu, faktúru či objednávku svojej obce či inej verejnej inštitúcie.

Mimovládka poukazuje na nedostatočné zverejňovanie zmlúv

TIS na druhej strane poukazuje na mnohé problémy, ktoré v tejto súvislosti pretrvávajú. Problémom podľa mimovládky je, že množstvo zmlúv sa stále zverejňuje bez dôležitých príloh, ako je napríklad kalkulácia ceny, bez ktorých by pri striktnom uplatňovaní zákona nemali ani platiť.

Organizácia sa ešte častejšie stretáva so zverejňovaním zmlúv bez dôležitých údajov (metadát) o zmluve, ako je cena, protistrana, dátum podpisu či predmet transakcie, čo podľa nej podstatne sťažuje orientáciu v zmluvách.

„Nehovoriac o stále bežnom zverejňovaní dokumentov len ako obrázkov, bez možnosti vyhľadávania a kopírovania v texte. Nepraktické je aj zverejňovanie zmlúv na stovkách rôznych webstránok, keďže samosprávy, ich organizácie a firmy si zmluvy zverejňujú samy,“ dodáva.

Zmätok je najmä vo verejných firmách, myslí si mimovládka

Podľa TIS je najväčší chaos vo zverejňovaní zmlúv vo verejných firmách, ktoré vlastní štát či samosprávy.

„Keďže operujú na pomedzí verejného a súkromného sektora a úplné odkrytie niektorých obchodov by ich mohlo znevýhodniť oproti súkromnej konkurencii, infozákon im pri sprístupňovaní informácií i zverejňovaní zmlúv priznáva viaceré výnimky,“ vysvetľuje mimovládka.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Český envirorezort naleje do vodozádržných opatrení miliardy korún

Okrem masívnej finančnej podpory mení aj legislatívu.

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Sucho je v susednom Česku témou číslo jedna

Česi pripravujú novelu vodného zákona, pracujú na technológiách umelej infiltrácie a chcú sa inšpirovať Izraelom. Dôvodom je pretrvávajúce sucho.

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Avizované zmeny pri vodovodoch prinášajú aj riziká, upozorňujú samosprávy a rezort spravodlivosti

Zámer poslancov je dobrý, avšak návrh z predkladacej správy envirorezortu môže viesť k vytvorenia modelu, ktorým by sa, naopak, prevod akcií mohol dostať mimo verejný sektor.