Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Rebríček transparentnosti verejných podnikov. Ako sú na tom vodárne?

Podľa analýzy, ktorú vykonala nezisková organizácia Transparency International Slovensko, v oblasti transparentnosti dosahuje väčšina vodární podpriemerné výsledky v porovnaní s ostatnými verejnými podnikmi.

Rebríček transparentnosti verejných podnikov. Ako sú na tom vodárne?

Foto: Unsplash

Neziskovka Transparency International Slovensko sa pozrela na to, ako sú na tom s transparentnosťou viaceré verejné podniky.

Zistenia poukazujú na to, že otvorenosť štátnych, mestských či župných firiem voči verejnej kontrole sa za posledné štyri roky zvýšila len mierne.

„Hoci dovedna hospodária s miliardami eur, činnosť mnohých ich manažérov je pod menším dohľadom, ako je to pri starostoch malých obcí,“ dodáva Transparency International Slovensko.

Tieto podniky pritom ovplyvňujú kvalitu služieb od cestnej infraštruktúry cez mestskú dopravu, kúrenie, pitnú vodu, likvidáciu odpadu až po verejnoprávne médiá.

Vedie košická tepláreň

Najtransparentnejšou verejnou firmou v roku 2019 sa podľa rebríčka stala Tepláreň Košice. Táto štátna akciovka dosiahla v hodnotení 89 percent a ako jediná aj rating A+.

Na druhom mieste sa ocitli Mestské lesy Košice so 75 %, ktoré sú zároveň najtransparentnejšou spoločnosťou spomedzi mestských firiem.

„V rebríčku sme hodnotili 100 firiem v 100 % verejnom vlastníctve, z toho 48 štátnych, 47 mestských (vrátane 14 vodárenských vlastnených viacerými mestami a obcami), 3 župné a 2 univerzitné spoločnosti. Dovedna hospodária ročne s takmer 10,5 miliardami eur, čo je suma, ktorá by sa dala prirovnať k dvom tretinám príjmov štátneho rozpočtu,“ zdôrazňuje neziskovka.

Časové porovnanie transparentnosti / Foto: Transparency International Slovensko

V rebríčku sa Transparency zamerala na 57 indikátorov rozdelených do šiestich oblastí, pričom dáta pochádzajú predovšetkým z webových stránok firiem, ich výročných správ a účtovných závierok, z Centrálneho registra zmlúv, údajov na portáli Úradu pre verejné obstarávanie, ale aj z dotazníkov zasielaných v mene Transparency a infožiadostí od bežných občanov.

Často chýba protikorupčná stratégia

V priemere si spoločnosti najlepšie viedli v oblasti Hospodárske ukazovatele (47 %), keďže vďaka zverejňovaným výročným správam a účtovným závierkam má dnes verejnosť pomerne veľké množstvo údajov o ich činnosti aj finančnej situácii.

„Napriek tomu platí, že stále takmer polovica firiem nezverejňuje žiadne plány svojich výkonnostných kritérií na ďalší rok a spätne nezverejňuje ani ich plnenie. Verejnosť si tak len veľmi ťažko môže vytvoriť relevantnú mienku o výkonnosti a efektívnosti štátnych či mestských manažérov,“ konštatuje Transparency International Slovensko.

Ďalšou oblasťou, v ktorej si firmy viedli pomerne dobre, bola Komunikácia (43,5 %), za ktorou nasledovalo Obstarávanie (43 %).

Foto: Transparency International Slovensko

„Naopak, najnižšie priemerné skóre získali firmy v oblasti Etika (32 %), kde aj napriek strojnásobeniu spoločností s etickým kódexom oproti roku 2015 až dve tretiny z nich takéto pravidlá zverejnené na webstránke stále nemajú,“ vysvetľuje neziskovka.

Zároveň dodáva, že štandardom zatiaľ nie je ani protikorupčná stratégia či dôveryhodný systém riešenia ohlásených nekalých praktík.

Nadužívanie Infozákona

Zaujímavou súčasťou monitoringu Transparency bol aj test, v ktorom sa na firmy anonymne obrátila s informáciou, že jeden z jej zamestnancov mohol pri výkone svojich povinností prijať dar vyššej hodnoty, pričom v priebehu dvoch týždňov prejavilo ochotu zaoberať sa anonymným podnetom iba 46 zo 100 spoločností.

Veľkým problémom je podľa neziskovky aj fakt, že mnohé firmy stále nadužívajú výnimky z Infozákona a odmietajú zverejňovať údaje o dôležitých zmluvách alebo sprístupňovať platy manažérov. Len 16 % spoločností pitom zverejňuje výsledky z rokovaní z ich orgánov.

„Samotný rebríček transparentnosti nemeria korupciu, ale predovšetkým otvorenosť informovania a existenciu jasných pravidiel. Firmy v čele rebríčka sa tak nedajú automaticky označiť za odolné voči korupcii alebo nekalým praktikám, ich prípadné odhaľovanie však môže byť vďaka väčšej otvorenosti jednoduchšie,“ zdôrazňuje Transparency International Slovensko na záver.

Ktorá vodárenská spoločnosť je najtransparentnejšou?

Denník Voda-portal.sk sa pozrel na to, ako v tomto rozsiahlom rebríčku obstáli jednotlivé vodárenské spoločnosti. Ktorá z nich je na tom s transparentnosťou najlepšie? Ktorá je, naopak, na úplnom chvoste? Zistenia prekvapujú.

Okrem samotných vodární si však neziskovka posvietila aj na dva štátne podniky – Vodohospodársku výstavbu a Slovenský vodohospodársky podnik. Tie v rebríčku obstáli lepšie ako vodárne, pričom VV obsadila 12. miesto (58 % a hodnotenie B-) a SVP 20. miesto (55 % a rovnaké hodnotenie).

Foto: Pixabay

Čo sa týka vodárenských spoločností, v transparentnosti sú na tom podľa neziskovky najlepšie Vodárne a kanalizácie mesta Komárna. Skončili na 37. mieste, získali 44 % a známku C-.

Najlepšie si vedú v ukazovateli Hospodárenie (66 %), pričom najslabšími oblasťami sú kategórie Obstarávanie a Etika (obe 33 %).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.