Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Vodárňam vlani narástli tržby. Celkové výsledky hospodárenia často ukazujú opačný trend

Nárast tržieb odzrkadľuje najmä zvýšenie cien za stočné vo viacerých regulovaných subjektoch.

Vodárňam vlani narástli tržby. Celkové výsledky hospodárenia sú menej jednoznačné

Foto: Depositphotos

Vodárenské spoločnosti vlani zaznamenali značne zvýšené tržby. V oblasti dodávok vody však celkové výsledky hospodárenia medziročne poklesli a vo sfére odpadových vôd už dlhodobo dosahujú červené čísla.

Vyplýva to z výročnej správy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorá je zverejnená na jeho webovej stránke (odkaz na celú správu nájdete na konci článku). O vývoji cien za vodné a stočné písal denník Voda-portal.sk podrobnejšie v predchádzajúcom článku.

Vodohospodársky majetok, ktorý je využívaný na zásobovanie pitnou vodou, zostal podľa ÚRSO takmer na úrovni roku 2018 a medziročne narástol o 0,03 %.

Hodnota majetku obstaraného z dotácií, z fondov EÚ a štátneho rozpočtu sa však znížila, a to o tri percentá.

„Kým do roku 2018 v oblasti odvádzania a čistenia odpadových vôd sa celková hodnota majetku v dôsledku budovania chýbajúcich kanalizácií a čistiarní odpadových vôd zvyšovala, v sledovanom roku nastal pokles hodnoty majetku využívaného na odvádzanie a čistenie odpadovej vody o 2 % a rovnako aj hodnota majetku vybudovaného z dotácií klesla o 2 %,“ vysvetľuje ÚRSO vo výročnej správe.

Zvýšené tržby

Vlani došlo aj k značnému prepadu vo výsledku hospodárenia vodárenských spoločností za pitnú vodu. Zatiaľ čo v roku 2018 súhrnne dosahoval takmer 5,3 milióna eur, vlani došlo k medziročnému poklesu o 13 %, keďže celkový výsledok hospodárenia predstavoval 4,5 milióna eur.

Medziročne tak došlo k poklesu o viac ako 700-tisíc eur, pričom od roku 2016 celkový zisk vodárenských spoločností v oblasti pitnej vody dosiahol najnižšiu sumu.

V oblasti odpadových vôd sú výsledky hospodárenia dlhodobo v mínusových hodnotách. Vlani v tejto sfére dosiahli vodárenské spoločnosti stratu 7,5 milióna eur, v medziročnom porovnaní však ide o zlepšenie o 34 %.

Naopak, tržby z regulovanej činnosti zaznamenali značný nárast, ktorý zodpovedá zvýšeniu cien za vodné a stočné. Za oblasť dodávok vody v roku 2018 dosahovali výšku 208 miliónov eur, vlani narástli o viac ako milión eur na sumu 209,2 milióna eur.

V oblasti odpadovej vody vlani dosiahli sumu 202 miliónov eur a v medziročnom porovnaní stúpli o dve percentá.

Nárast cien za odber povrchovej vody

Cenová regulácia v oblasti využívania povrchových vôd sa vzťahuje na odber povrchovej vody a odber energetickej vody z vodných tokov a na využívanie hydroenergetického potenciálu vodných tokov, vysvetľuje ÚRSO.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Štát z nových eurofondov vyčlení stámilióny eur na zlepšenie prístupu k pitnej vode

Nové eurofondy, ktoré Slovensko dostane na roky 2021 až 2027, majú riešiť aj problém s prístupom k pitnej vode v regiónoch. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová.

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Z eurofondov poputujú ďalšie milióny eur do kanalizácií aj ČOV

Aktuálna alokácia výzvy by sa po schválení zmeny OP KŽP Európskou komisiou mala výrazne navýšiť.

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Kontamináciu vody by mohla odhaliť dotyková obrazovka smartfónu

Vedci pracujú s myšlienkou využiť technológiu dotykového displeja na zisťovanie prítomnosti kontaminantov. Na obrazovku by stačilo kvapnúť vzorku vody a smartfón by vyhodnotil, či je bezpečná na pitie.