Slovensko je na tom v porovnaní s väčšinou krajín EÚ horšie.
Prevažná väčšina lokalít s vodou na kúpanie v Európe v roku 2023 spĺňala najprísnejšie normy Európskej únie na „vynikajúcu“ kvalitu na kúpanie. Až 96 % všetkých oficiálne identifikovaných vôd určených na kúpanie v EÚ pritom spĺňalo minimálne normy kvality, pričom len 1,5 % bolo hodnotených ako „nevyhovujúce.“
Vyplýva to z najnovšieho ročného hodnotenia vody na kúpanie, ktoré teraz na začiatku novej letnej sezóny zverejnila Európska agentúra životného prostredia (EEA). Výsledky za predošlý rok 2022 sme na Voda-portal.sk rozobrali tu. O situácii na Slovensku sme zas podrobnejšie písali na základe dát Úradu verejného zdravotníctva v tomto článku.
Ako zostavili monitoring
Hodnotenie, ktoré EEA zostavila v spolupráci s Európskou komisiou, ukazuje na to, kde môžu plavci a rekreanti nájsť bezpečné miesta na kúpanie v Európe.
Zameriava pritom sa špecificky na bezpečnosť pri kúpaní prostredníctvom monitorovania baktérií, ktoré môžu spôsobiť vážne ochorenia ľudí. Porovnanie nezahŕňa nie na celkovú kvalitu vody.
Morské vody sú na tom lepšie
Najvyšší podiel vynikajúcich vôd na kúpanie je podľa hodnotenia EEA v Grécku, Chorvátsku, na Cypre a v Rakúsku. V Belgicku, Bulharsku, Luxembursku, na Malte, v Rakúsku a Rumunsku všetky oficiálne identifikované vody na kúpanie spĺňali v roku 2023 aspoň minimálnu normu kvality.
„Kvalita pobrežnej vody na kúpanie je vo všeobecnosti lepšia v porovnaní s vnútrozemskou vodou. V roku 2023 má 89 % klasifikovaných pobrežných lokalít na kúpanie vynikajúcu kvalitu v porovnaní s takmer 79 % vnútrozemských vôd na kúpanie,“ konštatuje EEA.
Slovensko sa v hodnotení zaradilo ku krajinám s horšími výsledkami. Najvyššiu kvalitu u nás podľa agentúry spĺňa necelých 72 % vôd určených na kúpanie. Nižšie percento EEA identifikovala iba v prípade Rumunska, Belgicka, Estónska, Maďarska, Poľska a Albánska.
Kvalita vôd určených na kúpanie v roku 2023
Zdroj: EEA
„V rokoch 2009 až 2023 zostal podiel vôd EÚ určených na kúpanie s vynikajúcou kvalitou v rozmedzí 81 – 89 % v prípade pobrežných vôd určených na kúpanie a 60 – 82 % v prípade vnútrozemských vôd určených na kúpanie,“ uviedla EEA.
Kvalita vody na kúpanie v pobrežných vodách je pritom vo všeobecnosti, hoci nie vždy, lepšia ako vo vnútrozemských. Špecifikom strednej Európy sú pritom podľa agentúry malé vodné plochy a potoky. Riziká sú v ich prípade väčšie.
„Mnohé vnútrozemské vody na kúpanie v strednej Európe sa nachádzajú v relatívne malých jazerách, rybníkoch a riekach s nízkym prietokom. Tieto vnútrozemské vody sú náchylnejšie ako pobrežné oblasti na krátkodobé znečistenie spôsobené silnými dažďami alebo suchom, najmä v lete,“ dodáva EEA.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.