Kvalite vôd pomohli najmä investície do čistiarní odpadových vôd a kanalizácií.
Európa má veľmi kvalitnú vodu na kúpanie. Vyplýva to z najnovšej publikácie Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA), ktorá hodnotila európske bazény. Podľa EEA sa v Európe nachádza 21 658 miest na kúpanie, ktoré sú v 27 členských štátoch EÚ, ale do porovnania zaradili aj zariadenia v Albánsku (119) a vo Švajčiarsku (196).
Číslam za predošlý rok sme sa na Voda-portal.sk podrobnejšie venovali vlani.
V článku sa dozviete:
- ako v hodnotení obstáli jednotlivé krajiny,
- čo správa EEA hovorí o Slovensku,
- kde sú najväčšie nedostatky,
- ako sa zmenila kvalita vody oproti minulým rokom.
Morské vody dopadli oveľa lepšie než vnútrozemské
Kvalita vody na kúpanie v EÚ je stále vyhovujúca. V roku 2022 bolo k dispozícii 85,7 % lokalít s vyhovujúcou vodou, pričom minimálne normy kvality vody boli splnené v 95,9 % z nich. V rokoch 2010 až 2015 podiel lokalít EÚ vhodných na kúpanie vzrástol na 87 – 89 % v prípade pobrežných vôd a na 78 – 82 % v prípade vnútrozemských vôd.
V minulom roku sa nedalo kúpať v 1,5 % vôd EÚ. Medzi letnými sezónami v rokoch 2021 a 2022 sa počet vôd vhodných na kúpanie zvýšil o 0,5 % (107 lokalít), čím sa ich celkový počet v roku 2022 zvýšil na 21 658.
Najvyšší nárast lokalít vhodných na kúpanie zaznamenali v Poľsku (36), Francúzsku (15) a v Portugalsku (14). O kvalite vody na kúpanie informujú aj krajiny mimo EÚ. Albánsko má k dispozícii 119 kúpacích lokalít a značná časť - 95 % z nich sa nachádza pozdĺž pobrežia Jadranského mora. Švajčiarsko má 196 miest kde sa dá kúpať, najmä rieky a jazerá.
Systematické monitorovanie a riadenie zavedené podľa smernice o vode na kúpanie (BWD) v roku 2006, veľké investície do mestských čistiarní odpadových vôd a zlepšenie kanalizácií viedli k drastickému zníženiu organických znečisťujúcich látok a patogénov vypúšťaných do neupravených alebo čiastočne vyčistených komunálnych odpadových vôd. Vďaka tomu sa môžu ľudia kúpať aj v takých vodách, ktoré boli predtým silne znečistené.
V roku 2022 bolo 85,6 % z 21 973 lokalít s vyhovujúcou vodou. V štyroch krajinách na Cypre, v Rakúsku, Grécku a Chorvátsku mali 95 % vôd vynikajúcej kvality. Okrem toho na Malte, v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a Luxembursku všetky hodnotené lokality s vodou na kúpanie spĺňali v roku 2022 aspoň minimálny štandard dostatočnej kvality.
Naproti tomu, v štyroch krajinách – Estónsku, Maďarsku, Slovensku a Poľsku – mali menej než 70 % lokalít s vynikajúcou kvalitou vody na kúpanie. Pobrežné vody sú oveľa lepšej kvality ako vnútrozemské. Je to najmä z dôvodu častejšej obnovy a väčšej samočistiacej schopnosti otvorených pobrežných vôd.
Navyše, mnohé vnútrozemské vody na kúpanie v strednej Európe sa nachádzajú v relatívne malých jazerách a rybníkoch a v riekach s nízkym prietokom. Najmä v lete sú tieto vnútrozemské vody náchylnejšie na krátkodobé znečistenie spôsobené silnými letnými dažďami alebo suchom, oveľa viac ako pobrežné oblasti.
Najhoršie dopadlo Poľsko
Zostáva vám 43% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.