Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Viete, akú vodu pijete? Informovanosť o jej kvalite má zaistiť novela zákona

Cieľom návrhu zákona je zvýšiť celospoločenskú kontrolu nad kvalitou vody určenej pre ľudskú spotrebu.

Viete, akú vodu pijete? Informovanosť o jej kvalite má zaistiť novela zákona

Foto: Depositphotos

Poslankyne za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová, Jarmila Halgašová a Jana Cigániková predložili návrh na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon o ochrane spotrebiteľa. Novelizácia sa má týkať práve pitnej vody a informovanosti o jej kvalite (odkaz na návrh zákona nájdete na konci článku).

S podobným návrhom prišla A. Zemanová, ktorá bola v tom čase opozičnou poslankyňou, už na jeseň roku 2018, avšak vtedajšia koalícia zákon bojkotovala. Návrh zákona spred dvoch rokov však obsahoval aj body, ktoré si kládli za cieľ znížiť množstvo plastových obalov.

Impulzom sa stala najmä atrazínová kauza

„Cieľom návrhu zákona je reagovať na niektoré kauzy znečistenia pitnej vody, zlepšiť informovanosť spotrebiteľov kvalite odoberanej pitnej vody a zvýšiť tak celospoločenskú kontrolu nad kvalitou vody určenej pre ľudskú spotrebu,“ uvádzajú poslankyne v dôvodovej správe.

Argumentujú článkom 45 Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorého má každý právo na včasné a úplné informácie o stave životného prostredia a o príčinách a následkoch tohto stavu.

Zároveň vysvetľujú, že o kvalite pitnej vody sa čiastkovo verejnosť dozvedá až v prípadoch, keď konal úrad verejného zdravotníctva. 

„Prekročenie hodnôt znečisťujúcich látok však môže byť dlhodobejšie a ľudia mohli piť znečistenú vodu v domnienke, že ich voda je pitná,“ zdôrazňujú poslankyne.

Ako najznámejšie príklady z posledných mesiacov uvádzajú znečistenie podzemnej vody Žitného ostrova a zásobovanie obyvateľstva cez verejné vodovody v obci Trstená na Ostrove, Baka a Jurová.

Ďalej bol podľa nich výskyt nebezpečného atrazínu zistený aj v prípade vodovodov Holice a Blatná na Ostrove, ako aj vo verejných vodovodoch Veľká Paka a Mierovo.

„Alarmujúci je aj fakt, že nedávno bola zistená prítomnosť atrazínu aj vo vrtoch v Gabčíkove,“ konštatuje sa v dôvodovej správe.

Kontaminácia Žitného ostrova

O znečistení Žitného ostrova, najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe, písal denník Voda-portal.sk podrobne vo viacerých článkoch.

Napríklad najnovšia správa, ktorú má MŽP SR od prijatia legislatívy známej pod názvom Lex Žitný ostrov povinnosť každoročne k 15. júlu zverejňovať, odhalila značnú kontamináciu tohto územia.

Boli zistené prekročenia dusičnanov, arzénu, ale a aj pesticídov vrátane atrazínu. Ide pritom o pesticíd, ktorý sa od roku 2005 nemôže používať na celom území Európskej únie.

Celá kauza ohľadom kontaminácie Žitného ostrova atrazínom sa prevalila koncom roka 2017. Situácia bola o to komplikovanejšia, že znečistenie nepochádzalo z jedného vodárenského zdroja, ale až z troch studní, ide teda o plošné znečistenie.

Potrebné sú úplné analýzy

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Analýza rôznych organických zlúčenín rozpustených v sladkej vode spoľahlivo vypovedá o zdraví ekosystému, tvrdia vedci v novej štúdii.

Zisťovali, čo spôsobuje extrémne povodne. V hre sú štyri hlavné faktory a ich kombinácie

Zisťovali, čo spôsobuje extrémne povodne. V hre sú štyri hlavné faktory a ich kombinácie

Vedci pomocou strojového učenia analyzovali povodňové udalosti, ku ktorým došlo v posledných štyridsiatich rokoch v rôznych svetových povodiach.

Skúmal odpadové vody, spomalil šírenie pandémie. Holandský mikrobiológ získal prestížnu medzinárodnú cenu

Skúmal odpadové vody, spomalil šírenie pandémie. Holandský mikrobiológ získal prestížnu medzinárodnú cenu

Jeho výskum a monitorovanie odpadových vôd prispelo významne k prevencii šírenia vírusu SARS-CoV-2.