Návrh zákona, ktorý predložili poslanci Anna Zemanová a Radoslav Pavelka, mal zabezpečiť zvýšenie celospoločenskej kontroly nad kvalitou pitnej vody. Väčšina koaličných strán sa však zdržala hlasovania, v dôsledku čoho neprešiel do druhého čítania.
Poslankyňa Anna Zemanová zo strany Sloboda a Solidarita prišla s návrhom zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa.
Podľa nej návrh zákona sleduje dva hlavné ciele. V prvom rade ide o snahu reagovať na určité kauzy znečistenia pitnej vody.
Chce zlepšiť informovanosť spotrebiteľov o kvalite odoberanej pitnej vody. Tým by malo dôjsť k zvýšeniu celospoločenskej kontroly nad kvalitou vody určenej pre ľudskú spotrebu.
Druhá časť zákona zase podľa Zemanovej otvára priestor pre zníženie tvorby plastového odpadu. Tento cieľ chce dosiahnuť tým, že kupujúci budú mať možnosť využiť vlastné obaly, ak to podmienky danej komodity tovaru umožňujú.
Reaguje na atrazínovú kauzu
Každý spotrebiteľ automaticky očakáva, že voda, za ktorú platí, mu bude dodávaná v kvalite pitnej vody. Tímlíderka SaS pre životné prostredie však zdôrazňuje, že nedávne kauzy preukázali pravý opak.
Ako príklad uviedla znečistené verejné vodovody v obci Trstená na Ostrove, Baka či Jurová. Atrazín bol nájdený aj vo vodovodoch obcí Holice, Blatná na Ostrove, Veľká Paka a Mierovo. „A alarmujúci fakt bol, že nedávno bolo zistené znečistenie toxickým atrazínom aj vo vrtoch v Gabčíkove,“ dodáva Zemanová.
Poslankyňa otvorila aj tému bezplatných rozborov, ktoré vodárenské spoločnosti umožňujú najmä v rámci osláv Svetového dňa vody. Ide však o základné analýzy, čo znamená, že neodkryjú prítomnosť mnohých potenciálne nebezpečných látok.
„A my takto odoberáme ako spotrebitelia vodu z vodovodu, o ktorej nemáme absolútne žiadnu informáciu a spoliehame sa na zodpovednosť prevádzkovateľa a na účinnú kontrolu Úradu verejného zdravotníctva SR o tom, že tá voda je dobrá. Slepo veríme. Slepo veríme a nekontrolujeme. A ako sa ukazuje, tak tá kontrola pitnej vody je úplne, úplne nedostatočná. Totižto aj keď sa zistia nejaké látky, neznamená to, že hneď sa o tom verejnosť dozvie,“ zdôrazňuje poslankyňa.
Informovanosť by mala byť právom
Zemanová tiež pripomenula prípad kompletného rozboru vody v Šamoríne, ktorému sa venoval aj denník Voda-portal.sk. Obyvateľka si dala na vlastnú päsť vykonať takúto analýzu, pričom zistila prítomnosť určitých toxických látok.
Keď túto informáciu zverejnila na internete, bola vyšetrovaná na polícii za šírenie poplašnej správy, pričom žalobu na ňu podal samotný prevádzkovateľ vodárenskej siete. Podľa Zemanovej ide o absolútne absurdný počin.

Pitná voda musí spĺňať limitné hodnoty ukazovateľov kvality pitnej vody uvedené vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 247/2017 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole jej kvality, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou.
Vyhláška v prílohe stanovuje dve možnosti vykonania analýzy, a to minimálny a úplný rozbor. V praxi však dochádza k uskutočneniu len minimálnej analýzy. Tá ale nezisťuje prítomnosť atrazínu či iných škodlivých chemických látok.
Úplnú analýzu vykonávajú v tom prípade, ak existuje podozrenie, že by tam nejaké škodliviny mohli byť. Zvyčajne sa však tvorcovia analýz o podozrení nedozvedia, pretože SHMÚ ich o zisteniach o prítomnosti atrazínu neinformuje.
Návrh zákona reagoval aj na plasty
Ďalším bodom je snaha znížiť množstvo plastových obalov. Súčasná legislatíva sa totiž stavia k otázke zabalenia jedál z prevádzok do vlastných obalov vágne. Nezakazuje, ale ani nepovoľuje túto možnosť pre zákazníkov.
Zákon tak má dať prevádzkovateľom zelenú v umožnení zákazníkom zabaliť si potraviny do vlastných prinesených obalov.

„Predávajúci je povinný predávať výrobok v hygienicky nezávadných obaloch alebo ho do takých obalov pri predaji baliť, ak to vyžaduje povaha výrobku. Pri samoobslužnom predaji je povinný poskytnúť spotrebiteľovi obalový materiál, ak spotrebiteľ prejaví záujem. Náklady na obalový materiál a zabalenie výrobku uhrádza predávajúci. Predávajúci môže výrobok, ktorého povaha to umožňuje, zabaliť do obalu, ktorý poskytne spotrebiteľ,“ je uvedené v návrhu zákona.
Informovať minimálne raz ročne
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.