Z dôvodu sucha musia vodárne prijímať opatrenia na stabilizáciu dodávok pitnej vody. Problém vidia v tom, že sektor je výrazne podfinancovaný. Kľúčové je stabilizovať rozpočty vodární, tvrdia.
Tohoročné extrémne suché leto sa prejavilo aj vysychaním viacerých vodárenských zdrojov naprieč Slovenskom, hovorí Asociácia vodárenských spoločností (AVS), podľa ktorej museli vodárne prijímať opatrenia na stabilizáciu dodávky pitnej vody pre obyvateľstvo a zároveň viaceré z nich pripravujú rozšírenia vodárenských zdrojov, aby boli do budúcna pripravené na klimatickú zmenu.
Podľa AVS sa voda musí stať celospoločenskou témou nielen počas extrémneho sucha, ale aj v čase, kedy jej je dostatok. Vodárne totiž pripomínajú, že výstavba novej infraštruktúry trvá roky a nedá sa urobiť bez adekvátneho finančného zabezpečenia.
V lete spustili záložný vodojem a navýšili kapacitu vodárenského zdroja
Problémy evidujú v rôznych častiach Slovenska. Napríklad tri vodárenské zdroje Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), ktoré zásobujú vodou Malacky, Sološnicu a Rohožník, mali počas tohto leta výdatnosť iba 25 litrov za sekundu. V rovnakom čase v roku 2021 bola pritom výdatnosť týchto zdrojov 51 litrov za sekundu a v roku 2019 dokonca na úrovni 57 litrov sekundových.
V lete BVS spustila v Modre záložný vodojem z dôvodu, že niektoré lokality v meste a jeho okolí trpeli nedostatkom vody.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.