Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Štát vyčlení prostriedky na boj proti suchu

Podpora pre vodozádržné opatrenia prichádza od Pôdohospodárskej platobnej agentúry aj od vlády.

Štát vyčlení prostriedky na boj proti suchu

Foto: Depositphotos

Z celej Európy prichádzajú správy o vysychajúcich riekach a potokoch v dôsledku slabých dažďov a extrémneho tepla. Kritická situácia neobišla ani Slovensko. To bolo pritom ešte nedávno považované za vodnú veľmoc. Situáciu sa snažia zmierniť snahy ministerstva pôdohospodárstva či Pôdohospodárska platobná agentúra.

Peniaze z rôznych programov by mali smerovať na zadržiavanie vody v krajine či na boj proti erózii. Finišuje sa aj s konceptom pre pôdu a vodu, ktorého finálna verzia by onedlho mala prejsť od pripomienkového konania do parlamentu.

Hrozivé sucho

Situácia ohľadom hladiny podzemných vôd, ako aj nadzemných tokov bola toto leto dramatická.  V posledných týždňoch sa o suchu popísalo mnoho a treba dodať, že oprávnene. „Situácia v podzemných vodách je nepriaznivá už niekoľko mesiacov. Postupný pokles hladiny podzemnej vody nastáva už od konca jari a pokračuje dodnes. Lokálna búrková činnosť totiž nedokáže doplniť chýbajúce zásoby podzemnej vôd,“ vysvetľuje pre denník Voda-portal.sk ministerstvo životného prostredia.

Už v minulých rokoch vodohospodári hlásili rekordne nízke hladiny podzemnej vody, tento rok je stav ešte horší. V porovnaní s minulým rokom je hladina podľa lokality nižšie od 30 do 90 centimetrov.

Niektoré vodné zdroje už nedokážu plniť svoju primárnu funkciu. „Intenzitu tohtoročného sucha najlepšie demonštrujú vyschnuté dlhodobo využívané a monitorované pramene. Viaceré vyschli prvýkrát počas celého obdobia pozorovania,“ uvádza ministerstvo.

Toto leto museli desiatky obcí vyzvať svojich obyvateľov, aby šetrili pitnou vodou a obmedzili jej využívanie. Rovnako kvôli suchu obmedzili výrobu aj viaceré podniky. Situáciu považujú za vážnu aj vláda a štátne agentúry a pripravili financovanie na záchranu našich vodných zásob ako nad zemou, tak aj pod ňou.

Podpora od agentúry

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Zdarma či so zľavou. Vodárne sprístupňujú rozbory vody aj na Svetový deň vody 2025

Zdarma či so zľavou. Vodárne sprístupňujú rozbory vody aj na Svetový deň vody 2025

Špeciálne akcie ohlásili vodárenské spoločnosti naprieč celým Slovenskom.

Nepáči sa im, že majú platiť len oni. Farmafirmy a výrobcovia kozmetiky napadli smernicu

Nepáči sa im, že majú platiť len oni. Farmafirmy a výrobcovia kozmetiky napadli smernicu

Vodári apelujú na národné vlády, aby do rozhodnutia Súdneho dvora EÚ pokračovali v transpozícii.

Chcú energeticky využiť vodovod a potok. Na Liptove má vyrásť malá vodná elektráreň

Chcú energeticky využiť vodovod a potok. Na Liptove má vyrásť malá vodná elektráreň

Investor tvrdí, že projekt pomôže záhradkárom v oblasti.

X
X
X
X