Macro Components
INNOGY
INISOFT

Vedci odhalili obrovský podmorský zdroj sladkej vody. Objav by mohol pomôcť vyprahnutým oblastiam

Geológovia objavili obrovský sladkovodný zdroj, ktorý sa ukrýva takmer pozdĺž celého východného pobrežia USA. Ide zrejme o doteraz najväčšiu objavenú zásobáreň podzemnej vody na svete.

Vedci objavili obrovský zdroj sladkej vody, ktorý sa nachádza pod morským dnom

Foto: Pexels

Náznaky výskytu vody sa v týchto miestach objavili prvýkrát už v sedemdesiatych rokoch. Nejedná sa však o hlbinný hydroxylový radikál, o ktorom ste mali nedávno možnosť čítať na našom portáli.

Zdroj sladkej vody, ktorý objavili americkí vedci nie je naviazaný v hlbinách zemského plášťa, ale v zemskej kôre. Informovala o tom stránka Science Alert.

Ide teda o obrovský podmorský hydrologický kolektor – doteraz zrejme najväčšiu objavenú zásobáreň podzemnej vody na svete.

Od prieskumov ropných spoločností pri ťažbe fosílnych palív pred viac ako 40 rokmi vedci diskutovali o tom, či sú nálezy podzemnej vody iba izolované zhluky, alebo sa jedná o niečo väčšie.

Vtedy nikto netušil, že by sa tento obrovský akvifer uväznený v poréznej skale mohol rozprestierať takmer po celej dĺžke severovýchodného USA.

Zachránia podmorské vrty suché oblasti pred nedostatkom vody? Foto: Wikimedia Commons

Vedeli sme, že sa tam dole na izolovaných miestach nachádza sladká voda. Ale nevedeli sme, v akom množstve a v akom rozsahu,“ povedal morský geológ Chloe Gustafson z Columbia University pre univerzitný portál.

V roku 2015 vykonali niektorí z Gustafsonových kolegov pilotnú štúdiu pri pobreží New Jersey a massachusettskom ostrove Martha's Vineyard.

Tím využíval elektromagnetický prijímač, ktorý spustili na dno z výskumnej lode Marcus G. Langseth. Týmto spôsobom vykonávali na mori prieskum ložísk podzemnej vody uložených v sedimentoch pod kontinentálnymi šelfmi.


Výskumná posádka na lodi sledovala 10 dní dve miesta na severovýchodnom pobrežní a hľadala tam známky elektrickej vodivosti.

Slaná morská voda je totiž účinnejším vodičom elektromagnetických (EM) vĺn, než sladká voda. Vďaka tomu EM prijímače rozmiestnené popri pobreží umožnili vedcom zmapovať rozsah záhadného vodného zdroja.

Výsledky uverejnené v časopise Scientific Reports podrobne opisujú prvý komplexný pokus o zmapovanie tohto obrovského rezervoáru.

Zdroj: Gustafson a kol., 2019

Vedci odhalili prevažne súvislý podmorský akviferný systém, ktorý zaberá najmenej 350 km pobrežia Atlantického oceánu v USA a obsahuje asi 2 800 kubických kilometrov podzemných vôd s nízkou salinitou.

Vzhľadom na povahu techniky mapovania EM zostávajú výsledky zatiaľ trochu interpretačné. Avšak tím na základe nich vyvodzuje, že zdroj sladkej vody pravdepodobne prebieha od Delaware (na juhu) až po New Jersey, New York, Connecticut, Rhode Island až na Massachusetts.

Podzemný rezervoár by podľa istých indícií mohol dokonca siahať ešte ďalej, než vedci naznačili.

Ak vezmeme do úvahy potenciálne severovýchodné a juhozápadné presahy za našimi profilmi, pod severovýchodnou časťou kontinentálneho šelfu USA môže existovať niekoľkonásobne viac podzemných rezervoárov. To by predstavovalo sladkovodný zdroj, ktorý súperí s najväčšími pobrežnými zásobárňami,“ vysvetľujú autori.


A ako tento podzemný zdroj vody vznikol? Vedci tvrdia, že k tomu pravdepodobne došlo vtedy, keď sa obrovské množstvo sladkej vody z poslednej doby ľadovej zachytilo v skalnatom sedimente.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Nominantov schválili vodárne jednohlasne. Nad Infra Services však aj naďalej visia otázniky.

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

Najnovšia správa EEA poukazuje na hlavné výzvy v oblasti čistenia komunálnych odpadových vôd v Únii. Ponúka aj niekoľko príkladov dobrej praxe, ktorými sa môže inšpirovať aj samotné Slovensko.