Macro Components
INNOGY
INECS

V Tatrách spustili petíciu proti geotermálnemu vrtu kvôli arzénu

Obyvatelia Tatranskej Lomnice sa búria proti investorovi, ktorý chce hĺbiť na svojom súkromnom pozemku prieskumný geotermálny vrt. Okrem hluku sa obávajú najmä vypúšťania arzénu do miestneho potoka.

V Tatrách spustili petíciu proti geotermálnemu vrtu.

Ilustračné foto: Wikimedia Commons

V podhorí Vysokých Tatier sa nachádza viacero vrtov geotermálnej vody, avšak ani jeden z nich sa nenachádza priamo v jednej z tatranských osád. Do hľadania teplej vody neďaleko centra Tatranskej Lomnice sa aktuálne chystá pustiť popradská spoločnosť Autonova.

Popradský díler automobilov značiek Škoda, Seat, Ford a Hyundai je jedným z najúspešnejších predajcov automobilovej značky Škoda na Slovensku. Vŕtať plánuje na pozemkoch patriacich majiteľovi spoločnosti Miroslavovi Jevickému.

V lokalite, kde vznikne geotermálny vrt vlastní Jevický viacero nehnuteľností. V jednej z nich podnikateľ pôvodom zo Spišskej Novej Vsi býva spoločne s rodinou, uviedol denník HN Online.

Proti prieskumnému vrtu s plánovanou hĺbkou do 500 m sa postavili miestni obyvatelia, ktorí sa okrem hluku obávajú najmä znečistenia miestneho potoka arzénom.

V zámere činnosti, ktorý investorovi zhotovila banskobysrická firma ENVIGEO a. s. sa však arzén na žiadnom mieste nespomína.

Zhotovenie prieskumného vrtu podľa tohto dokumentu ovplyvní len faktory kvality a pohody životného prostredia po dobu cca 6 mesiacov. Pôjde predovšetkým o zvýšenú hlučnosť, vibrácie, prašnosť a exhaláty.

Ilustračné foto: Youtube/Robit Group

Ohľadom unikajúcich látok sa očakáva, že vŕtanie v paleogénnych štruktúrach môže byť zdrojom emanácie metánu a v oblasti vŕtania v mezozoických horninách možno očakávať prítomnosť oxidu uhličitého.

Hlavným ukazovateľom, ktorý podľa zámeru činnosti môže ovplyvniť kvalitu vody v Hlbokom potoku, bude teplota vypúšťanej vody.

Predpokladá sa, že samotný vrt bude dosahovať teplotu od 20 do 25° C. Ochladená voda, ktorá poputuje do recipientu, kde žijú lososovité a pstruhovité druhy rýb, by mala dosahovať 14° C.

Budúci realizátor však uviedol, že ide o komplikovanú geologickú stavbu, preto uvedené parametre možno len predpokladať. Návrh vystrojenia vrtu bude odpovedať potenciálnemu využitiu v prípade pozitívnych výsledkov.


Organizátori petície uvádzajú, že vrt je plánovaný v tesnej blízkosti sídliska a neprimeraným spôsobom zasiahne do bežného života obyvateľov Tatranskej Lomnice.

Okrem dočasných zásahov, ako je nadmerná hlučnosť, spôsobí aj trvalé zásahy, a to, že voda z geotermálneho vrtu bude s najväčšou pravdepodobnosťou obsahovať arzén, ktorý bude vypúšťaný do Hlbokého potoka, a ďalšie vplyvy na životné prostredie, ktoré sa nachádza v 3. stupni ochrany prírody národného parku TANAP, rovnako ako celé stredisko Tatranská Lomnica,“ píše sa v texte petície.

Vŕtať sa má priamo v obytnej zóne. Zdroj: Zámer činnosti

Petičiari už zaslali svoje pripomienky a požiadavky písomne na Odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Poprade, informuje portál Glob.sk. Podľa Lucie Dubielovej, jednej z autoriek petície, vnímajú tamojší obyvatelia zámer spoločnosti ako ohrozenie.

Svoje obavy, že vrtom získaná geotermálna voda bude s najväčšou pravdepodobnosťou obsahovať arzén zakladajú na tom, že z geologického hľadiska ide o zhodný rezervoár geotermálnej vody s už existujúcimi vrtmi.

Tie sa nachádzajú v neďalekej Starej Lesnej a Veľkej Lomnici, pričom práve termálna voda v Starej Lesnej vykazuje arzén, ktorý sa v malej miere vypúšťa do tamojšieho potoka.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Nominantov schválili vodárne jednohlasne. Nad Infra Services však aj naďalej visia otázniky.

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

Najnovšia správa EEA poukazuje na hlavné výzvy v oblasti čistenia komunálnych odpadových vôd v Únii. Ponúka aj niekoľko príkladov dobrej praxe, ktorými sa môže inšpirovať aj samotné Slovensko.