V Košickom kraji vznikli aj takzvané Vodné rady, ktoré mali definovať konkrétne problémy v jednotlivých územiach, ako aj možnosti ich riešenia.
Program obnovy krajiny, ktorý Košický kraj realizuje od roku 2018, pokračuje ďalšími aktivitami aj v tomto roku.
Vlani župa vybudovala päť dažďových záhrad pri stredných školách, v tomto roku ich vybudovala dvakrát toľko.
„Budovanie dažďových záhrad v areáloch našich stredných škôl sa nám v minulom roku osvedčilo. Ide o efektívny spôsob, ako zachytávať dažďovú vodu, ktorá neodteká bez úžitku, a zároveň majú aj edukatívny charakter pre našich stredoškolákov. Vďaka Programu obnovy krajiny sme tento rok vybudovali desať dažďových záhrad na Above, Zemplíne aj na Spiši,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Práce na vybudovaní dažďových záhrad zahŕňali aj prieskum areálov jednotlivých škôl a vypracovanie projektových dokumentácií. S ich budovaním pomáhali dobrovoľníci, ale aj stredoškoláci.
Pripravujú akčné plány
Župa v spolupráci s Agentúrou na podporu regionálneho rozvoja Košice (ARR), ktorej je zakladateľom, pripravovala v tomto roku aj akčné plány pre šesť území, takzvaných čiastkových mikropovodí.
Ide o územia v okolí riek Laborec, Ondava, Hornád a Rožňava. V kraji tiež vzniklo šesť Vodných rád, ktoré mali definovať konkrétne problémy v jednotlivých územiach, ako aj možnosti riešenia. Ich členmi sú zástupcovia samospráv, štátnej správy, lesníci aj poľnohospodári.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.