Laboratórium v areáli úpravni vody pri Kutnej Hore bude slúžiť ako testovacie zariadenie pre vodohospodárov. Mladí odborníci tu zase budú môcť vyskúšať technológie v praxi.
V kutnohorskom kraji má vodárenstvo dlhú tradíciu. Prvý centrálny vodovod je tu doložený už v 15. storočí. Bola ním fontána Kamenná kašna na námestí. Do 70. rokov sa tu bez akejkoľvek úpravy využíval prameň svätého Vojtecha.
Nárast znečistenia vôd si však vyžiadal novú úpravňu, ktorá sa otvorila v roku 1973. V polovici 90. rokov k nej pribudla ďalšia časť, ktorá sa využíva dodnes, pričom tá stará slúži len ako záložná.
V rokoch 2014-2015 prechádzalo zariadenie rozsiahlou rekonštrukciou. Následne tu boli doplnené nové technológie úpravy vody, čím vzniklo nové, špičkovo vybavené analytické laboratórium na úpravu vody, zatiaľ jediné svojho druhu v Česku.
Dôvodom bolo najmä to, že priehradná nádrž Vrchlice sa potýka s pomerne masívnym biologickým oživením, humínovými látkami a občasným výskytom zvýšeného množstva mangánu.
Fontána Kamenná kašna. Voda bola do nej v stredoveku privádzaná niekoľko kilometrov dlhým dreveným potrubím. Foto: Wikipedia.org
Nové zariadenie bolo vybudované s podporou Stratégie AV 21 - Prírodné hrozby - Voda pre život Akadémie vied ČR v spolupráci s podnikateľmi z Vodohospodárskej spoločnosti Vrchlice-Maleč.
Ako informuje ekologický portál Naše voda, základom technológie úpravy vody v novom zariadení v Kutnej Hore je proces koagulácie, ktorý tu prebieha v dvoch režimoch pomalého a rýchleho miešania.
Ako koagulačné činidlo je dávkovaný síran hlinitý, ktorý prispieva k tvorbe agregátov (vločiek). Ďalej, podobne ako na starej úpravni, nasledujú usadzovacie nádrže, v ktorých dochádza k oddeleniu vločiek od vody.
Vločky, ktoré sa nepodarí odstrániť sedimentáciou sú následne zachytené na pieskových filtroch. Dno sedimentačných nádrží s usadenými vločkami je zhrabované pomocou “lopát".
Foto: AVCR
Pieskové filtre sa musia niekoľkokrát týždenne “vyprať ". Pranie prebieha v troch fázach - pomocou vzduchu, vzduchu a vody a samotnej vody. Je založené na princípe spätného toku týchto médií.
„Keď všetko funguje ako má, spotrebuje jeden vodárenský filter na svoje vypranie cca 10 % vody, ktorú vyrobí. Keď funguje zle, tak je to až tri krát toľko, čo vo výsledku znamená ohromnú spotrebu vody, ale aj energie," uvádza riaditeľ Ústavu pre hydrodynamiku Martin Martin Pivokonský.
Laboratórium umožňuje priamu komunikáciu vedeckých pracovníkov s prevádzkovateľom úpravne vody. Vďaka tomu je možné poznatky z výskumu zaviesť priamo do praxe a zefektívniť a zjednodušiť technológiu úpravy pitnej vody.
Týmto spôsobom je potom možné vybudovať technologické know-how uplatniteľné aj na ďalších úpravniach.
Foto: AVCR
Okrem toho má projekt spoločného laboratória aj edukatívne ciele - umožňuje študentom vysokých škôl prepojiť teoretické poznatky získané počas štúdia s realitou poloprevádzky a prevádzky, čím sa majú možnosť vyškoliť na schopných budúcich zamestnancov vodohospodárskych spoločností.
Vybavenie laboratória a jeho umiestnenie v areáli úpravne vody umožňuje poskytovať rôzne služby subjektom z komerčnej, výskumnej i verejnej sféry, zaineteresovaným vo vodárenskom odvetví.
Pre existujúce technológie môže vykonávať optimalizačné skúšky a kontinuálne poloprevádzkové testy - všetko na reálnej surovej vode z nádrže Vrchlice. Následne môže navrhovať technológie úpravy vody.
Sú tu prístroje na detekciu unikajúceho chlóru či ozónu a okrem toho sa tu chovajú pstruhy, ktoré sú citlivým indikátorom čistoty vody, uvádza tlačová správa AV ČR.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.