Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INISOFT

Zbaviť vodu pesticídov dokáže aj ryža

Najnovší výskum preukázal, že ryžové polia majú skvelú schopnosť absorbovať vodu s pesticídmi a zamedziť jej odtoku do riek. Absorbovaná voda pritom pravdepodobne nemá vplyv na kvalitu zrna.

Zbaviť vodu pesticídov dokáže aj ryža

Foto: Pixabay

Ryža ako vodný filter? Na prvý pohľad nepredstaviteľné. Výskumníci z Ameriky však nedávno prišli na to, že táto chutná plodina môže mať omnoho pestrejšie využitie, ako si môžeme myslieť.

Čistá voda bola vždy vzácnou komoditou, no nedávne suchá a regionálne "vodné vojny" zdôrazňujú dôležitosť jej ochrany vo všeobecnosti, ale aj ochrany pred odtokom pesticídov a hnojív, ktoré môžu pochádzať buď z poľnohospodárskych, alebo mestských zdrojov.

A práve jedna z najbežnejších plodín na svete môže poskytnúť kľúč k riešeniu tohto problému. Odborníci z ministerstva poľnohospodárstva USA a univerzity v Mississippi skúmali, či môže ryža naozaj slúžiť ako pomôcka na zmiernenie tohto nebezpečného odtoku.

Výsledky svojho výskumu zverejnili nedávno v odbornom časopise Journal of Environmental Quality.

Proti pesticídom pomôže aj šupka

Vplyvy odtoku pesticídov na vodné ekosystémy môžu byť zmiernené zavedením rôznych manažérskych postupov, akými sú napríklad mokrade, vysádzanie trávnikov či vegetatívnych priekop.

Americkí výskumníci však zistili, že okrem týchto klasických a zaužívaných postupov existuje aj jeden jednoduchší – využitie obyčajnej ryže.

Vedci už dlhšiu dobu poukazujú na schopnosť viacerých bežných a ľahko prístupných plodín filtrovať vodu a zbaviť ju niektorých nebezpečných látok.

Zaujímavým je napríklad výskum singapurských vedcov, ktorí zistili, že po vylúhovaní jablkovej a paradajkovej šupky v alkohole, dokázal takýto jednoduchý vodný filter zbaviť podzemnú vodu viacerých toxických látok vrátane pesticídov či ťažkých kovov.

Ďalším zaujímavým a naoko primitívnym príkladom čistenia vody je filter, ktorý funguje na báze jednoduchej kombinácie slnečného žiarenia, soli a citrusov.

Vedci zistili, že takáto pomôcka dokáže účinne zbaviť vodu rôznych baktérií, dokonca aj nebezpečnej baktérie E. coli.

Pesticídy ohrozujú vodné zdroje

Ak chce moderné poľnohospodárstvo v súčasnosti dosiahnuť vyššiu rastlinnú produkciu, tak silno závisí práve od pesticídov a hnojív.

Tieto chemikálie sa však nakoniec môžu pomerne ľahko dostať do miestnych tokov, riek a jazier, čo spôsobuje, že voda je nebezpečná pre ľudskú spotrebu a voľne žijúce zvieratá.

Foto: American Society of Agronomy

Ekológ a líder projektu Matt Moore poukazuje na obrovské environmentálne benefity, ktoré so sebou prináša využitie „ryžového filtru“.

„Ak ryža dokáže odobrať pesticídy a živiny z odtoku dažďovej vody a pritom zamedzí preneseniu pesticídov až k samotnému zrnu, môžete použiť ryžové pole na čistenie odtokovej vody a zároveň aj na produkciu plodiny,“ zdôrazňuje hlavné výhody procesu Moore.

Ryža takmer úplne odstránila pesticídy

Výskum prebiehal tak, že výskumníci vysadili štyri polia, dve s ryžou a dve bez ryže. Potom ich zaplavili vodou a kombináciou troch druhov pesticídov, čím vytvorili situáciu podobnú odtoku počas búrky. Výskum uskutočňovali dva roky za sebou.

Zistili, že hladiny všetkých troch pesticídov boli nižšie v oblastiach, kde bola vysadená aj ryža. Miera zníženia sa pohybovala v rozmedzí od 85 do 97 percent, v závislosti od toho, ktoré pesticídy merali.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zima spôsobuje poruchy na potrubiach. Ovplyvňujú ich aj financie a politika ÚRSO

Zima spôsobuje poruchy na potrubiach. Ovplyvňujú ich aj financie a politika ÚRSO

V mrazivých teplotách dochádza k častejším poruchám na potrubiach. Tohtoročná zima je miernejšia, porúch je logicky menej. Dôležitú rolu pri obnove zohrávajú aj dostupné financie a regulačná politika ÚRSO.

Europoslanci schválili návrh na využitie recyklovanej vody v agrosektore

Europoslanci schválili návrh na využitie recyklovanej vody v agrosektore

Do roku 2025 by malo dôjsť k zníženiu vodného stresu o 5 percent. Očakávané investície sú vo výške 700 miliónov eur.

Čínski vedci vynašli účinnú metódu čistenia vody pomocou nanočlánkov

Čínski vedci vynašli účinnú metódu čistenia vody pomocou nanočlánkov

Grafitizovaný nitrid uhlíka dokáže v priebehu tridsiatich minút zneškodniť takmer sto percent baktérií.