Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

V Austrálii je už také sucho, že si tam ľudia kradnú vodu

V juhovýchodnej Austrálii postihnutej extrémnym suchom pribúdajú krádeže vody. Obyvatelia dokonca zo zúfalstva kradli hasičom, ktorí sa už celé mesiace snažia uhasiť tamojšie požiare.

V Austrálii je už také sucho, že sa tam kradne voda

Foto: Tim J Keegan/Flickr

Ako by vyzeral svet bojujúci s akútnym nedostatkom vody? Obyvatelia juhovýchodnej Austrálie si to už predstaviť vedia. Vlna rekordných horúčav tu už dlhé mesiace spôsobuje vážne sucho.

Mnohé rieky už úplne vyschli a zvyšná voda, ktorá je odčerpávaná z nádrží, z ktorých sa zároveň aj odparuje ubúda každý deň v obrovských množstvách.

Tzv. nultý deň (day zero) už dlhší čas očakáva najmenej tucet austrálskych miest tiahnucich sa od severu štátu Queensland ku štátu Nový Južný Wales, ktorého hlavným mestom je Sydney.

Tieto regióny v súčasnosti čelia vysokému riziku, že vo vodovodoch v priebehu blízkej doby úplne prestane tiecť voda. Veľké množstvo domácností a firiem by tak bolo úplne odkázaných dopravovať vodu z výdajných miest.

Po africkom Kapskom meste, brazílskom Sao Paulo a indickom Chennai je tak juhovýchodná Austrália ďalšou oblasťou, kde mnohým mestám hrozí úplný výpadok dodávok vody.

Vyprahnutá krajina v Queenslande. Foto: Pxfuel

Niektoré vidiecke komunity a farmy však majú "day zero" už 5 mesiacov. Obyvatelia sa sťažujú na to, že vláda pre nich nepodniká žiadne kroky a mnohí museli odhodiť svoju hrdosť a prijať pomoc od komunitných skupín a charitatívnych organizácii.

Podľa The Guardian sú niektorí na tom už tak zle, že musia byť odkázaní napríklad na jednu sprchu týždenne, kúpanie sa po deťoch, či znižovanie stavov chovaných zvierat. Na vážnosť situácie začínajú poukazovať fakt, že tu ľudia začali kradnúť veľké množstvá vody.

Austrálske noviny tento týždeň informovali o krádeži 300 000 litrov vody z jednej z najviac postihnutých oblastí krajiny. Polícia v Novom Južnom Walese oznámila, že miestny farmár v Evans Plains pred týždňom nahlásil chýbajúcu vodu z dvoch nádrží.


Pred niekoľkými týždňami bolo v meste Murwillumbah ukradnutých z vodnej nádrže zastupiteľského úradu 25 000 litrov vody.

Podľa Global News boli teploty v Austrálii v posledných dňoch také vysoké, že sa tamojšie cesty doslova roztápajú. Minulý utorok bol v Novom Južnom Walese vyhlásený mimoriadny stav v dôsledku rekordnej horúčavy.


„V nasledujúcich dňoch je najväčším problémom nepredvídateľnosť počasia s extrémnymi veternými podmienkami a extrémne horúcimi teplotami," uviedol podľa portálu Interesting Engineering premiér Gladys Berejiklian novinárom vo štvrtok.

Obavy spočívajú najmä v tom, že by sa následkom nepriazne počasia mohla kríza lesných požiarov ešte zhoršiť. Nekontrolovateľné požiare vyčíňajú v Austrálii už niekoľko mesiacov. Doteraz zabili šesť ľudí a zničili stovky domov.

Horiaca buš v centrálnom Queenslande. Foto: Wikimedia Commons

Zarážajúce preto je, že krádeže vody neobišli ani hasičov. Ešte začiatkom mesiaca ukradli jednotke z Loganu neďaleko Brisbane z nádrže viac ako 1000 litrov vody. Podľa hasičov sa krádež odohrala na viac etáp a veria tomu, že sa jednalo o zúfalstvo.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

SVP: Odpad na brehoch vodných stavieb pomáhal odstrániť stroj riadený umelou inteligenciou

Stroj je schopný spracovať až desať ton plastov denne.

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Vodohospodárska výstavba ušetrí reštrukturalizáciou úveru viac ako pol milióna eur ročne

Nový šéf štátneho podniku tiež pracuje na zefektívnení nákladovej stránky spoločnosti.

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Smernicu o čistení odpadových vôd čakajú zmeny. Komisia prijíma spätnú väzbu

Podľa Komisie by mala právna úprava reagovať na objavujúce sa kontaminanty, ale aj nové pandémie. Upozorňuje tiež na dôsledky pre kaly a rozšírenú zodpovednosť výrobcov.