Pri rozsiahlom prešetrovaní inšpekcia životného prostredia spolupracovala so správcom povodia, hasičmi, rybármi aj prevádzkovateľom kanalizácie. Publikovali výsledky.
Príčinou úhynu rýb na rieke Odre, ku ktorému u našich západných susedov došlo koncom júla, bol nedostatok kyslíka vo vodnom toku. Ten vznikol v dôsledku extrémnych hydrometeorologických podmienok.
Na základe uzavretého prešetrovania to konštatuje Česká inšpekcia životného prostredia (ČIŽP). Celkový objem úhynu inšpektori podľa dostupných informácií vyčíslili približne na jednu tonu.
Na Odre pritom nešlo o prvý masový úhyn rýb. Príčinou iného nedávneho incidentu bol mix viacerých faktorov, vrátane priemyselného znečistenia. Téme sme sa vtedy podrobnejšie venovali aj na Voda-portal.sk.
Dôvodom bol prívalový dážď
Výsledky, ktoré ČIŽP publikovala minulý týždeň 4. Augusta, priniesli laboratórne rozbory, ako aj analýza a prešetrenie udalosti expertmi z rôznych inštitúcií. „Cudzie zavinenie je tak úplne vylúčené. Rovnako boli na základe hydrobiologických rozborov vzoriek vôd vylúčené obavy z výskytu a rozmnoženia zlativky nazývanej tiež „zlatá riasa“ - Prymnesium parvum, ktorá pri vyššom výskyte spôsobuje úhyn rýb,“ uviedla ČIŽP.
Príčinou úhynu bol extrémny lejak. V pondelok 24. júla prešla Ostravskom intenzívna prívalová zrážka, kedy počas zhruba 30 minúť spadlo 25–35 mm zrážok na meter štvorcový, pričom prvé lokálne intenzívne zrážky sa v tejto oblasti objavili už o tri dni skôr. V dôsledku intenzívnych dažďov došlo k výplachom dlhodobých sedimentov z kanalizácií, ako aj k splachovaniu materiálov z polí a spevnených plôch. ČIŽP dostala hlásenie o úhyne rýb na Odre v blízkosti poľských hraníc 26. júla.
„Spolu s Českým rybárskym zväzom (ČRS) a správcom toku ČIŽP predpokladá, že zmenou odtokových pomerov, a nárazovým prísunom organického znečistenia došlo v tokoch k prechodnému výraznému zníženiu obsahu kyslíka, ktorý viedol k selektívnemu úhynu citlivejších riečnych rýb,“ konštatujú inšpektori.
Podľa ČRS zostali nedotknuté populácie pleskáčov a kaprov, na druhej strane viaceré iné druhy hynuli masovo. Telá rýb boli následne po zvýšení prietoku niekoľko dní vyplavované a splavované nižšie po toku k poľskej hranici.
Preverovali aj ostravskú ČOV
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.